Sarı Karides – Pachystachys Lutea

Sarı Karides – Pachystachys Lutea

Anavatanı Peru’dur. Yaprakları uzun, karşılıklı olarak dizilmiş, koyu yeşil renkte ve neşter şeklinde; çatal çeklindeki çiçek saplarının uç kısmında bulunan örtü yaprakları sarı renkte ve karides görünümünde, brakteler içindeki gerçek çiçekleri 5 cm uzunluğunda ve boru şeklinde, çalı formlu bitkilerdir. Tabiatta 5 türü bulunan Pachystachys cinsinin süs bitkileri yetiştiriliciliğinde önemli olan türü P.coccinea’dır.

İklim İstekleri

Bitki gelişme döneminde ortalama 18-22 C, kışın 15-16C sıcaklığa gereksinim gösterir. %60-70’lik nem yeterlidir. Aydınlık ve güneşli yerlerde bulundurulmalı, ancak yakıcı güneş ışığından korunmalıdır.

Toprak İstekleri

Hacim olarak eşit miktarlarda tınlı toprak, turba ( veya yaprak çürüntüsü) ve kumun karışımıyla elde edilir.

Üretim Tekniği

Üretimi alt dallardan alınan yarı odunsu çelikler ile Mart-Nisan aylarında alınan yarı odunsu çelikler ile Mart-Nisan aylarında yapılır. Alınan çeliklerin alt yaprakları kesilerek hacim olarak eşit miktarlardaki turba ve kum karışımında köklendirilirler. Ortam sıcaklığı ortalama 22-24 C olmalıdır.

Gübreleme

Her yıl Mart ayında saksı değiştirme yapılır. Nisan-Ağustos ayları arası 2 haftada bir kez 1 g/1 kompoze gübre verilir.

Sulama

İlkbahar ve yazın oda sıcaklığındaki kireçsiz su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklara sık sık su püskürtülmelidir. Bitkinin yaprak hunisinde sürekli su bulundurulmalıdır. Sonbahar ve kışın dinlenme döneminde ise saksı toprağı yalnızca nemli tutulmalı ve yaprak hunisinde su bulundurulmamalıdır.

Hastalık ve Zararlıları

Ev önemli Hastalığı Kurşuni Küf; zararlıları ise Yaprak bitleri ve Unlu Bitler’dir. Kurşuni küf; Yaprak, gövde ve çiçeklerde etkilidir. Fazla nemli ortamlarda bu bitki kısımlarının üstlerini gri küf tabakası kaplar. Bulaşmalar çiçeklerde küçük koyu renkli lekeler halinde görülür. Uzun süre devam eden %85’in üzerindeki orantılı nem ve özellikle 15-25 C sıcaklıklarda hastalığın yayılması için en uygun ortamdır.
Mücadelesi ve alınacak önlemler için; Yayılma koşulları olan sıcaklık ve nem oranlarını uygun düzeyde tutmak, Hastalık parazit olduğu için bitkiyi yaralayan ve zarar veren her türlü faktörden kaçınılmalı, Captan 50 , su ile karışabilen toz halindeki ilaç yani formülasyonu w.p. olarak, 10lt ‘ye 1lt suya doz uygulanarak 15 gr uygulanmaktadır. Dichlofluanid 50, w.p. 10/1 dozda 20g preparat uygulanır. Vinclozolin 50, w.p. 10/1 dozda 7.5g preparat uygulanır.

Yaprak bitleri, Püseron, ballık adları ile tanınırlar. Vücutları yumuşak bazen hafif tozlu veya bir mum salgısı ile örtülü olabilirler. Renkleri yeşil, siyah, sarı, kırmızı, beyaz ve kahverengimsidir. Yaprak bitleri bitkileri sokup bitki öz suyunu emerek yaşar. Emme sırasında salgıladıkları toksik ve tahriş edici maddelerle yaprak kıvrılması veya şişkinlik gibi anormal oluşumlara neden olurlar. Yaprak sararır ve kurur. Virus hastalıklarını taşıyarak önemli zararlara yol açarlar. Mücadelesi, aşağıda adı ve kullanım dozu verilen ilaçlardan birisi su ile karıştırarak uygun bir pülvizatörle bitkiye püskürtülmelidir. Parathion-methyl 35 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 10 cc’lik 10/1 suya preparat veya Malathon 20 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 25 cc’lik 10/1 suya preparat kullanılabilir.

Unlu bitler; Kabuklu bitlerle akraba olmalarına rağmen süs bitkilerindeki önemleri dolayısıyla farklılık göstermektedir. Sarımsı renkte olan vücudun üzeri una benzer mumlu maddelerden oluşmuş bir örtü tabakasıyla kaplı olduğundan beyaz renkte görünür. Kabuklu bitlerle bitkilerde benzer zararlar göstermeleriyle birlikte ilaçlarla mücadelesi şu şekilde yapılmaktadır; Azinphos-methyl 35, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat, Dichlorvos 50, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Diazinon 20, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Malathion 50, , E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat seklinde hazırlanıp bitkiye verilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın