Şarkıcı Ciguli Hayatını Kaybetti

Şarkıcı Ciguli Hayatını Kaybetti

ciguli

Hayatına Bulgaristan’da devam eden ve daha önce kalp ameliyatı geçiren Ciguli, dün saat 21.00 sularında yaşama veda etti.

Daha önce ameliyat olduğu kalbinden rahatsızlanan ve Sofya’daki bir hastanede ameliyata alınan Ciguli, ciğerlerinde yaşanan sorun nedeniyle aldığı narkozdan uyanamayarak yaşamını kaybetti.

ONUR AKAY DUYURDU

Ciguli’nin ölüm haberini Twitter’da Türk sanat müziğinin ünlü sanatçısı Onur Akayduyurdu. Akay, ” Sosyal medyada daha önce 3 kez Ciguli’yi öldürdükleri için önce inanmadım! 3 ayrı menajerden aldığım haber ne yazık ki doğru. Ciguli dün saat 21.00 sularında yaşama veda etmiş. Sofya’daki bir hastanede ameliyata alınmış ancak, ciğerlerinde yaşanan sorun nedeniyle aldığı narkozdan uyanamayarak yaşamını kaybetmiş. Kederli ailesinin başı sağolsun. Ciguli’nin cenazesi, Bulgaristan’ın Haskova şehrinde toprağa verilecek.” dedi.

HERKES ONU BİNNAZ ŞARKISIYLA TANIMIŞTI

Tüm Türkiye’nin Binnaz adlı şarkısıyla tanıdığı Ciguli, 1957 yılında BulgaristanHasköy’de dünyaya geldi.

Resmi kayıtlarda Angel Jordanov Kapsov olan Ciguli’nin gerçek adı ise Ahmet.

O dönemde Bulgaristan’da uygulanan İslami ve Türkçe isimlere yönelik yasaklama ve baskı nedeniyle “Ahmet” adı resmi kayıtlara geçmedi.

Akordeonu çok hızlı ve kıvrak çaldığı için Bulgaristan’da o yıllarda çok popüler olan, Sovyet AvtoVAZ firmasının ürettiği VAZ-2101 model sedan arabanın daha çok bilinen adı olan Ciguli adıyla anılmaya başladı.

Beş çocuklu bir ailenin çocuğu olan müzisyenin babası Hüseyin hamallık yapardı, annesi ise süpürgeci idi. Babası 1972 yılında vefat edince, ailesinin geçimini üstlenmek zorunda kaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaymakam Gürçam: "Jandarma Teşkilatımızın 182. Kuruluş Yıldönümünü gururla kutlamaktayız"

1974’de Ayten isimli hemşehrisiyle evlendi. Eşi Ayten hanım, tütün ve çimento fabrikalarında çalıştı. Ciguli’nin bu evliliğinden İbrahim ve Ferdi adında iki oğlu var. .

ÇOCUK YAŞTA ŞARKI SÖYLEMEYE BAŞLADI

11 yaşından beri düğünlerde ve eğlence yerlerinde akordeon çalan Ciguli, Türkiye’ye 1990 yılında geldi.

1991 yılında Çakıl Gazinosu’nda Hülya Avşar’a akordeon çalarak gazino hayatıyla tanıştı.

Kumkapı meyhanelerinde çalışırken dikkatleri üzerine çeken Ciguli, 1993 yılında bir albüm yaptı, ancak albümü beğenmediği için sahiplenmedi ve promosyon amaçlı klipte kadın kılığına girmesi istendiği için bir video klip de çekmedi.

1998 yazında İzmir Fuarı’nda sahnede İbrahim Tatlıses ve Sibel Can’ın arkasında çaldı. İki sanatçının da sahne programı sırasında sergilediği renkli şovlarla adını müzik camiasında duyurdu.

1999 yılının Ocak ayında çıkardığı Binnaz adlı parçayla uzun süre gündemde kaldı. Horozum albümünü 2000 yılında çıkarttı.

Aziz İzzet Binici ile 1998 yılında çekilen “Bizim Sokak” dizisinde rol aldı.

Ayrıca sanatçı 6. Kral Tv Video Müzik Ödüllerinde En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı ödülüne değer görüldü.

Çıkış parçası olan Binnaz Ciguli’nin klarnetçisi Gırnatacı Ahmet Babati’nin eşinin adıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın