Kozan'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlu olsun!

Saunanın Faydaları

Saunanın Faydaları

Saunanın Faydaları

Saunanın faydaları vücudu terletme sistemi üzerine kurulmuş buhar banyosu olmasıyla kendini göstermektedir. Dünyaya Finlilerden yayılmış ve bugün ülkemizde evlerin içine kadar girmiştir. Derecesine göre sıcak buhar vererek odanın içerisinde terlemenizi sağlar. Birçok yararı olduğu bilinen bu işlemi uygun derecelendirilmiş ortamda yapmazsanız veya gerekli zaman aralıklarını aşar, sauna kurallarına uymazsanız zararlı bir faaliyete dönüşebilir hatta ölüm getirebilir.

İnsan sağlığına pek çok olumlu etkisinin olduğu bilinen sauna iyileştirici ve tedavi destekleyici bir buhar banyosu olarak karşımıza çıkıyor. Fiziksel sağlıktan önce kişinin günün stresini attığı, sorunlarından uzaklaştığı, terleyerek gevşemesini sağlayan bir mekandır. Bu rahatlatıcı nemli ahşap kabin, çok eski çağlardan beri kullanılmaktadır.

Kan dolaşımını hızlandırması ile vücuda direnç veren sauna; romatizma, uyku bozukluğu, depresif sıkıntılar, kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Kilo vermek isteyenler için özellikle spor öncesi veya sonrası olumlu etki yapan ve yağların eritilmesini sağlar. Kasları gevşetme etkisiyle vücudu rahatlatır, gerginliği alır. Gribal enfeksiyonlardan kurtulma da yardımcıdır. Kadınların düşmanı selülitlerin giderilmesinde dahi olumlu sonuç verdiği görülmüştür.

Günlük stres, sağlıksız beslenme gibi yollarla vücutta toksinler depolanmaya başlar.

Saunanın Faydaları

Psikolojik sorunlardan kalp, damar hastalıklarına kadar pek çok zararlı yönü bulunan toksinlerden kurtulmak gerekmektedir. Son zamanlar da bu konu üzerinde çalışmalar yapılmakta, detoks denilen toksin atma işlemi için farklı öneri ve reçeteler sunulmaktadır. Sağlıklı beslenme, spor gibi vücuda yararlı alışkanlıklarla atılabilen toksinin en büyük savaşçılarından biri de saunadır. Toksinler ve derideki ölü hücreler en çok terleme yoluyla atılabilmektedir. Yani sauna cildi yenilemekte dolayısıyla ona yeni bir parlaklık vermektedir.Saunada geçireceğiniz yarım saati bulmayan seanslar ile tüm haftanın yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Kalp hastalığı olanlar içinse sauna tavsiye edilmemektedir. Aynı şekilde bulaşıcı yönde rahatsızlık geçirenlerin de toplu sauna odalarını kullanmamaları gerekir. Saunanın normal oda sıcaklığından farklı ortamı hiçbir rahatsızlığı olmayan insanları da kimi zaman rahatsız edebilir. Geçici olan bu olayın kötü bir durumu tetiklememesi için kişi hemen odadan çıkmalıdır.

Spor salonlarında, güzellik merkezlerinde veya özel olarak bu işi yapan yerlerde karşımıza çıkan saunaları kullanmak günümüzde oldukça kolaydır. Sizlerde belli aralıklarla şifa odası olarak adlandırılan saunalara girebilir, saunanın faydaları ve nimetlerinden yararlanabilir, sağlığınızı olumlu yönde destekleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN