Savcılığa Bildirilecek Evlilikler

Savcılığa Bildirilecek Evlilikler

Evlenmek yeni bir hayata başlamanın ilk adımıdır. Bazen evlilik işlemlerini yaptırırken usulsüzlüklerle karşılaşırsınız… Veya evleneceğiniz kişinin size uygun birisi olmadığını farkına vardınız…. Evleneceğiniz kişinin yaşının ufak olduğu ve bu yüzden evlenme sorunları çıkması… Yabancılarla yaptığınız evlilikte prosedür eksikliğini meydana gelemesi veya eksi olması durumunda Cumhuriyet Savcılığı devreye girmektedir.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kamu ve düzenler hukuk sistemine göre işlemektedir. Evlilikte hangi durumların Cumhuriyet Savcılığı tarafından işlendiğini görelim; Cumhuriyet Savcılığı’na bildirilecek evlenmeler, İlçe nüfus müdürlüğüne gönderilen evlenme bildirimleri üzerinde yapılan ilk inceleme sonucunda: Evlenmenin yetkili memurlarca yapılmış olması ve mutlak butlan ile malul bulunmaması hallerinde, bu Yönergenin 104 ve 105 inci maddelerinde belirtilen esaslar çerçevesinde evlenme, aile kütüklerine işlenir.

a) Evlenmenin kanunen yetkili kılınmış memurlarca yapılmadığının anlaşılması, aile kütük kayıtlarına göre karı kocadan birinin başkasıyla evli olduğunun tespit edilmesi veya karı koca arasında Medeni Kanunun 129 uncu maddesinde belirtildiği şekilde evlenmeye mani derecede kan ya da kayın hısımlığının bulunması hallerinde evlenme aile kütüğüne işlenir ve durum tescil işlemini yapan nüfus müdürlüğünce Cumhuriyet Savcılığına bildirilir.

b) Evlenmenin kanuni şekillere riayet edilmeksizin yapılmış olması ya da kanuni bekleme süresi geçmeden evlenilmiş olması hallerinde de evlenme aile kütüklerine tescil edilmekle birlikte durum, tescil işlemini yapan nüfus müdürlüğünce Cumhuriyet Savcılığına bildirilir.
Ceza Hükümleri
Kanunun evlenmelerini men ettiği kimselerin bu manilerinin bildikleri halde akitlerini yapan evlendirme memurlarıyla, bur surette evlenen, bunları evlenmeye sevk eden veya evlenmelerine rıza gösteren veli veya vasileri ile kanuni şartlara riayet etmeksizin evlenme belgesi düzenleyen memur, evlenme akdinin kanuna göre yapılmış olduğunu gösteren kağıdı görmeden evlenme için dini merasim yapanlar ile aralarında evlenme akdi olmaksızın evlenmenin dini merasimini yaptıran erkek ve kadınlar ve muttali oldukları hususu yetkili mercilere bildirmekte ihmal gösterenler hakkında 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 237. maddesine göre işlem yapılmak üzere durum belgelerle Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın