DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4752740,97%
Adana
22°

PARÇALI BULUTLU

20:26

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Savunma
68 okunma

Savunma

ABONE OL
13 Aralık 2014 16:07
Savunma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Savunma

Herhangi bir saldırıya karşı korunma. Ruhbilimsel açıdan savunma, insanların çatışmalardan ve her türlü ruhsal sıkıntılardan kendilerini korumak için kimi zaman bilinçli ve kimi zaman da bilinçsiz ve kendiliğinden gerçekleştirdikleri ruhsal etkinliktir. Savunmanın bilinçli olanına savunma tepkisi, kendiliğinden olanına savunma düzeneği denir. İnsanların savunma düzenekleri (mekanizmaları) pek çoktur, tümü kendini kandırma temeline dayanır. Alkole Ve çeşitli uyuşturuculara bağımlılık gibi gerçeklerden kaçış biçiminde olanları da vardır. Başlıca savunma biçimleri şunlardır:

1. Yansıtma: Kendimizde beğenmediklerimizi ve kendimize yakıştıramadıklarımızı başkasına atmaktır.

2. Bastırma (Repression): Kendimizde beğenmediklerimizi ve kendimize yakıştıramadıklarımızı bilincimizden kovarız, unuturuz.

3. Ödünleme: Eksiklerimizi ve başarısızlıklarımızı başka başarılarla kapatmaya çalışırız.

4. Özdeşleştirme: Yansıtmanın tersine bir işlemle, kendimizde beğenmediklerimizi başkalarına maletme yerine, başkasında beğendiklerimizi kendimize malederiz; eşdeyişle kendimizi beğendiğimiz kişiyle özdeş (aynı) kılarız. Örneğin film ve roman kahramanlarını benimsememiz böylesine bir özdeşleştirmedir. Gelişme süreci içinde erkek çocuk babasıyla ve kız çocuk anasıyla özdeşleşir, çocuk gelişiminde düzgülü (normal) olan özdeşleşme budur.

Ne var ki özdeşleştirilmesi gereken silik ya da olumsuz bir kişiyse ve çocuk ters kişiyle özdeşleşirse cinsel sapmalar ya da sapıklıklar meydana gelebilir. Gençlik dönemindeki özdeşleşme çok önemlidir, örneğin Almanya’da çalışan bir Türk işçi ailesinin çocuğu özdeşleşmek için kendi ailesinin dışında bir Alman örneğini seçebilir ya da iki seçeneğin çatışmasına uğrayarak psikopatolojik bozukluklar gösterebilir. Bir babanın oğlunun başarı ve başarısızlıklarını kendisininmiş gibi benimsemesi, övünç ve üzüntü duyması da bir özdeşleştirme örneğidir. İçli bir tiyatro seyircisi sahnedeki oyuncularla birlikte güler, birlikte ağlar, birlikte bağırır, birlikte yüzünü buruşturur; bütün bunlar özdeşleştirme örnekleridir.

Özdeşleşilen bir kişi yerine bir kurum da olabilir, bir derneğe ya da dinsel bir topluluğa üye olanların kendilerini eskisinden daha iyi ve daha başarılı bulmaları o dernek ya da toplulukla özdeşleştiklerinden ötürüdür. aşırı takım yandaşı futbolseverlerin kendilerini paralarcasına futbol maçına katılmaları da en açık özdeşleşme örneklerinden biridir. Futbol maçlarındaki gazoz şişeli, sopalı, taşlı saldırılar böylesine özdeşleşmelerin ürünüdür. Kimi alkol bağımlılıkları da özdeşleşmelerin, sonucudur, babası alkol düşkünü olan bir erkek çocuk babasıyla özdeşleşerek alkole bağlanabilir. Kimi ruh hastalıklarında da özdeşleşme hastalıksal (patolojik) bir savunma aracı olmuştur; kendilerini tanrı, peygamber, büyük ve ünlü bir kişi sanan, akıl hastaları böylesine özdeşleşmelerle kendilerini ruhsal sıkıntılarına karşı korurlar, eşdeyişle savunurlar.

5. Yüceltme: Duyuramadığımız isteklerimizi toplumun izin verdiği etkinliklere dönüştürerek yüceltiriz, örneğin evlenememiş çirkin ya da yaşlı Hıristiyan kızlarının kendilerini manastırlara ve dine adamaları bunun en belli bir örneğidir.

6. Ussallaştırma: Bizi tedirgin eden ve üzen bir davranışımıza haklı saydığımız nedenler uydurup usa-uygun bir biçime koyarak kendimizi rahatlatırız. Bütün savunma biçimlerinin ortak yapısı olan kendini kandırma bu savunma biçiminde pek açık ve bellidir. Kendine olan saygıyı korumak için. ussal. neden (makul sebep) göstermek açıkça kendini kandırmak demektir. Çalışması gerektiğinin bilincinde olan bir öğrenci sinemaya gitmek isteğini yenemezse çok çalışmanın gözlerini bozduğunu ileri sürerek kendini. rahatlatır. Özellikle bulunç acısı (vicdan azabı) denen kahredici duyguyu azaltmanın ve kimi durumlarda da tümüyle yok etmenin tek yolu ussallaştırma düzeneğidir.

7. Yadsıma: Bizi rahatsız eden kaygı ve duyguları bilmezlikten gelme ya da yok saymadır.

8. Kaydırma: Boşalımı olanaksız bir dürtünün başka amaca çevrilmesidir. Örneğin üstüne kızan ve sövmek isteyen bir memur bu dürtüsünü üstüne karşı boşaltamadığından astını azarlar ve ona söver, eşdeyişle üste boşaltılamayan dürtü asta kaydırılır.

9. Düşlem: Doyurulması güç ya da olanaksız bulunan dürtülerin düş gücüyle doyurulmasıdır. Örneğin genç bir kızı seven ve onunla birleşmek isteyen bir delikanlının bu isteğini düş ya da düşlemle gerçekleştirmesi böylesine bir doyumdur. Piyango biletleri de yoksullara böylesine düşlemlerle doyum sağlar, piyango biletlerinin yıllarca hiçbir şey vermemesine karşın gene de satın alınmasının nedeni budur. Kimi çıldırı (psikoz) hastalıklarındaki hezeyanlar (hezeyanlar) da düşlemsel savunmalardır.

10. Simgeleştirme: Bir dürtü nesnesinin yerine, ona az çok benzeyen, bir başka dürtü nesnesini koymaktır. Ulaşılması çok güç ya da olanaksız bir amacın yerine başka bir amaç konması da asıl amacı simgelemektir. Karşısındakine vuramayan kızgın bir kimsenin masayı yumruklaması, çocuğu olmayan bir kadının hayvan beslemesi simgelemenin örnekleridir. Simgeleştirmeye yerine koyma da denir. Yerine konan, asıl nesnenin ya da amacın simgesidir. Sert hareketlerle örgü ören bir gelin elindeki şişi kaynanasına batıramadığından onun yerine koyduğu örgü simgesine batırır (Sanki kaynanasını şişliyormuş gibi gizli bir zevk de alır). Buna değiştirme de denir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.