KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Seçim değerlendirmesi

Seçim değerlendirmesi

AKP

Kozan’da yerel seçime göre AKP  oyunu üç bin artırdı. Bunu da sistematik bir çalışmayla başardı. Bu seçimin başarısında iyi bir ekip çalışması vardı. Bu ekibin şefi yerel seçimde bağımsız hareketin bağımsız il encümen adayı olan Ali Arık’tı. Baş oyuncu da Mimar Kazım Özgan’dı. Yardımcı oyuncular ve figüranlar da görevlerini eksiksiz yaptı. Böylece ortaya diğer partilerin kıskanmak yerine örnek alabileceği bir çalışma ürünü çıktı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kozan’da da sonuç böyle olacaktı diyenlere de katılmıyorum.

Yalnız üç aydır ücretsiz dağıtılan gazetenin dağıtımı seçim sonrası durduruldu. Şimdi kültür uykusuna mı yatacağız gelecek seçime kadar? Bari her hafta yerel gazetenin birinden dağıtın da yerel medyaya desteğiniz olsun.

CHP

Seksen öncesi siyasi yılların efsane ismi Karaoğlan namıyla tanınan merhum Bülent Ecevit’ti. Kıbrıs Fatihi Karaoğlan doğru, dürüst, vatansever bir liderdi.  Oy verse de vermese de insanlar onun bu özelliklerini bilir ve severdi.

Tapanlı bir emmimiz bakın ne demiş Karaoğlan için o yıllarda; “Ecevit çok iyi, çok dürüst bir insan da, seçim zamanı onu gurk yatmış tavuğa (kuluçkaya yatmış tavuk) benzetiyorum. Altına tavuk yumurtası koyuyorlar, ördek yumurtası koyuyorlar, kartal yumurtası koyuyorlar, keklik yumurtası koyuyorlar. Seçim sonrası civcivler çıkınca da her biri bir yana uçup kaçıyor ve Ecevit’te perişan oluyor.” Demiş.

Şimdi de Kemal Kılıçdaroğlu aynı pozisyonda. Bence açık sözlü, dürüst, çalışkan bir insan; ama, CHP’nin kaderi mi bilmem onun durumu da Karaoğlan’dan farksız galiba.

Ben CHP’yi Kozan’da başarılı buluyorum. Çünkü;

1-    Her ne kadar seçmen sayısı arttı ondan dense de yerel seçimlere bakış oy oranını ilçe merkezinde yüzde yüz artırdı.

2-    Herkesin malumu birbirinin kuyusunu kazmaya çalışan iki başlı bir örgüt çalışması ile ancak bu kadar olur.MHP

Oy oranına bakmayın, Kozan’da aslında en çok sevilen parti MHP. Ama, nedense bu partide

yıllardır taşlar bir türlü yerine oturmuyor. Birileri köşe taşı hep ben olayım istiyor. Kardeşim tek köşeli bina olmaz. En az üçgen olur. Bunu isteğe bağlı dörtgen, beşgen, altıgen yapabilirsin. Önemli olan çokgen yapabilmektir binayı. Çok insan köşe taşı olur o zaman.

El ele  büyür halka. Halka da iki kişi arasına bir kişi girerse halka bozulmaz büyür.

Bence bu seçimde Seyfettin Yılmaz ve özellikle Cahit Öztok’un MHP’ye katkıları çok büyük oldu. Bu yeni simalarda olmasaydı sonuç daha da hüsran olabilirdi.

Adana teşkilatını yeniden yapılandıracak, hoşgörülü, herkesi kucaklayabilecek bir abiye ihtiyaç var.  Ramiz Ongun’ları, Mehmet Açıkgöz’leri yeniden kazandırması gerek partiye.

Tabi partinin büyütülmesi isteniyorsa.

SP

Saadet  Partisi tabanını ben samimi bulmuyorum. Son hamleyi hep milli görüş gömleğini

yırtanlardan yana kullanıyorlar. Hoca da rahmetlik olunca keçeyi iyice suya attılar sanırım. Ben bunların iflah olacağını pek düşünmüyorum.

Fatih’ten pek umudum yok da, Elif Erbakan bu işe ciddi ciddi bir el atarda HAS partilileri, Türkiye Partilileri bir çatı altında toplar kaynaştırırsa bir umut. Yoksa Enver Hoca’nın da, Süleyman Şenoğul’un da, Cemil Dal’ın da, Bayram Can’ın da, Mustafa Can’ın da ömrü mecliste Saadet Partili görmeye yetmez bu gidişle.

Her seçimde çıta yükseleceğine daha da düşüyor.

Açıklama:

Geçen haftaki “Ey muhalefet!” başlıklı yazımda bahsi geçen ülkü ocakları başkan yardımcısından bir açıklama geldi. Açıklama şöyle: “Sayın Sancaktar; Ben ülkü ocakları başkan yardımcısıyım, sokak temsilcisi değilim. Sokak temsilcisi arkadaşımızda görevini layıkıyla yaptı. Bu açıklamayı köşenizde yayınlamanızı rica ederim. A.S.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın