DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 362741-0,33%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Şehir Plancısı
148 okunma

Şehir Plancısı

ABONE OL
01 Kasım 2014 20:08
Şehir Plancısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şehir Plancısı

TANIM

Şehirlerin planlı ve düzenli bir biçimde gelişmesi için, değişimde etkili olabilecek sosyal, mekansal, teknik, ekolojik, estetik, kültürel vb. etmenleri birlikte değerlendirerek karar vericilere alternatif öneriler oluşturan ve bunların uygulanmasında rol alan kişidir.
GÖREVLER

– Binaların nerelere, hangi yoğunlukta yerleştirileceğine karar verir ve bu kararın uygulanmasıyla ilgilenir,
– Arazi yapısını, içinde yaşayan insanların yaş, eğitim, meslek, gelir düzeyi açısından durumlarını dikkate alarak şehrin gelecekte nasıl gelişeceğine ilişkin tahminlerde bulunur,
– Endüstri ve yerleşim bölgelerini geçici olarak belirler,
– Yerleşim alanı için ayrıntılı bilgi paftaları hazırlar,
– Önceden yaptığı hesaplamalara, saha üzerinde yaptığı ölçümlemelere göre plan taslakları hazırlar,
– Kabul edilen planı teknik ressamlara çizdirir ve kontrol eder,
– Şehirlerin gelişmesi için gerekli mekan düzenlemesini, estetik ve sosyo-ekonomik yapıyı da dikkate alarak en uygun ve ekonomik biçimde oluşturmaya çalışır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Astrolon (planların üzerine çizildiği kırılmaz ve yanmaz plastik bir madde),
– Bilgisayar,
– Çizim ve kırtasiye malzemeleri (T cetveli, rapido, boya kalemleri, aydınger vb.).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Şehir (kent) plancısı olmak isteyenlerin;
– Üst düzeyde akademik yeteneğe,
– Tasarım yeteneğine sahip,
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
– Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, çizim yapma yeteneği olan,
– İnceleme-araştırma merakı olan,
– İnsanlarla iyi diyalog kurabilen, ekip çalışması yapabilen,
– Seyahat etmekten hoşlanan
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Şehir (kent) plancısı hem büroda ortamında hem de kent ve kırsal alanlarda arazide çalışabilir. Çeşitli incelemeler için seyahat etmesi gerekebilir. Zaman zaman ekip çalışması yapar. Çalışmaları sırasında inşaat ve harita mühendisi, mimarlar, teknik ressam, istatistikçi, sosyolog gibi meslek elemanlarıyla iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Şehir (kent) plancıları, kentsel araştırmalar, kentsel danışmanlık, kentsel işletmecilik ve proje yönetimi alanlarında çalışmaktadırlar. Ülkemizde şehir ve bölge plancıları genellikle; İller Bankası, belediyeler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Turizm Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı gibi kuruluşlarda çalışmaktadırlar. Ayrıca özel bürolarda çalışanlar veya kendi adına büro açanlar da bulunmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı mimarlık, mühendislik-mimarlık fakülteleri “Şehir ve Bölge Planlama” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; kişi, toplum ve imar hukuku arasındaki ilişkiler ve ekana yansıması, doğanın iyi anlaşılması ve değerlendirilmesi, yeşil alanların korunması ve düzenleme ilkeleriyle, şehirsel tasarım arasındaki ilişkiler hakkında bilgi verilir. Ayrıca, yerleşim karakterleri, ulaşım planlaması, planlama metotları, modellerin uygulamaya yönelik değerlendirilmesi ve objektif karar üretme becerisi öğrencilere kazandırılmaya çalışılır. Eğitim sırasında iki yıl üst üste kısa süreli staj vardır.

MESLEKTE İLERLEME

Bölge düzenleme, bölge planlama, kentsel tasarım, konut alanları düzenlemesi, kentsel modeller, mekan algılama, kentsel araştırma ve tasarıları, turistik alan düzenlemesi gibi konularda yüksek lisans yapabilirler. Ayrıca meslek hayatındaki deneyime bağlı olarak, çalıştıkları kurumlarda üst düzey yönetici olabilirler.
BENZER MESLEKLER: Harita mühendisliği, peyzaj mimarlığı, mimarlık.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

– Eğitim süresince, koşulları uyan öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen öğrenci kredisinden, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından verilen burslardan yararlanabilirler.
– Eğitim sonrasında kamu kurumlarında çalışanlar teknik hizmet sınıfının faydalandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Serbest çalışanlar çizdikleri proje sayısına ve büyüklüğüne göre gelir elde ederler.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.