ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ

ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ

“Hayırlı evlat katar katar yer, hayırsız evlat, SATAR SATAR YER” (Atasözü)

Elimizde bir şeker fabrikaları kalmıştı, şimdi şeker fabrikalarını “öz-ü elleştirmek” için satışa sunuyorlar. Milletin artık canına yetmiş olmalı ki, Şeker Fabrikalarının satışına halk büyük bir tepki gösterdi. Bu tepkilere karşılık Başbakan;

“Şeker fabrikaları özelleştikten sonra kapanmayacak, en az beş yıl üretim yapacak(!)” diyor. Yani, beş yıl sonra kapanacak. Tıpkı Sümerbanklar gibi, Tekel gibi, Et ve Balık Kurumu gibi, Seka Kağıt Fabrikaları gibi… Şimdi onların yerlerinde yeller esiyor? Pardon, yeller esmiyor. Küresel Çetelerin para tapınakları olan AVM’ler yükseliyor. O AVM’ler ki, küçük esnafın köküne kibrit çaktı. O AVM’ler milleti gerçek ihtiyaçlarının dışında alışveriş tuzağına çekti.

Et ve Balık Kurumu yok edilince hayvancılık bitti. Tekel özelleşerek tütün üreticisi yok edildi. Bizim üretimimiz olan 1. gibi sigaralar işlenmemiş tütündür. Yani, daha az zararlıdır. Oysa yabancı sigaraların içinde alışkanlık yapıcı maddeler dahil, birçok katkı maddesi olduğu iddia ediliyor. Bu yetmiyormuş gibi, Adıyaman’da üretilen tütüne de yasak geldi.

Peki, bu öz-ü elleştirmeden kim veya hangi ülkeler faydalanıyor?

Biten hayvancılığımız, yabancılaşan sigaralar ve talan edilen fabrika arsalarımız… Yani, bu öz-ü elleştirmeler Türk Milletinin yararına değil, zararına olmuştur. Sadece ülkemiz yabancı ürünlere Pazar olmadı. Bizim vatandaşlarımız işsiz kaldı. Türk Telekom’un durumu ortadadır. Borcunu ödeyemiyor. Hükümet alsa alamıyor, satsa satamıyor. Hükümet, TÜRK adıyla birlikte yabancıya sattığı Türk Telekom’un durumundan da ders çıkarmıyor, çıkaramıyor.

Satışa çıkarılan bu fabrikaları Cumhuriyetimiz yokluk içinde kurdu. Bu fabrikalar sadece üretim yapmadı. Okulları, spor salonlarıyla aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri de yürüttü. Okuması-yazması olmayan, trahoma ve verem gibi hastalıklardan kırılan bir halktan;  üreten, kendine güvenen bir millet yarattı. Şimdi %10 büyüdük diye övünenler, bütün varlıklarımızı satıyor.

Öz-ü elleştirmek, ülkeyi yabancılara açık pazar haline getirmekle kalmıyor. Aynı zamanda Cumhuriyetin damgalarını da tek tek siliyor.

***Cargill… Küresel 12 şirketten birisidir. Yani, yamyam şirketlerden birisi..… Kazanılan bütün davalara rağmen, Bursa ovasında üretim yapıyor. NBŞ(nişasta bazlı şeker) üretiyor. NBŞ kullanımı bütün dünyada kısıtlanırken, bizim ülkemizde kota artırılıyor. NBŞ kanser yapıyor. Kısırlık yapıyor. Yani, soyumuzu kurutuyor.

Kalan 14 şeker fabrikasının özelleştirme kararından önce, Cargill’in hükümete bir rapor sunduğunu ve şeker fabrikalarının öz-ü elleştirmesini istediğini öğreniyoruz. Tabii, bir de öz-ü elleştirme kararından önce, ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Tillerson’un Türkiye ziyareti var. Acaba birilerine eski ev ödevleri hatırlatılarak, ABD Atilla’ya karşı davası üzerinden şantaj yapıldı mı? Bunu bilmiyoruz.

*** O zaman ne yapalım?

NBŞ bütün milletin sağlığını tehdit ediyor. Yani, Şeker Fabrikalarının satışı, 80 Milyonluk Türk Milletinin tamamını ilgilendiriyor. Öyleyse bu konu, partiler üzeri bir tehlike olarak ele alınmalıdır. Milletçe, kalan şeker fabrikalarımızın satışını engelleyecek eylemlerde bulunmalıyız. Fabrikalarımızın bulunduğu illerde fabrika işçilerinin eylemlerine destek vermeliyiz. Sakın bu eylemlerde parti gözetmeyin. Ayrışmak, küresel şirketlere yenilmek demektir.

Bizler, satış kararı verenlerin üzerinde, Cargill gibi şirketlerin kurduğu baskıdan daha büyük bir baskı kuramıyorsak;

Milletçe bizlere yazıklar olsun!!.

AKP’liler işçileri desteklemekte tereddüt etmemelidir. Tam tersi, destek olmalıdır. Böylece, şayet partileri bir baskıyla bu satış kararını verdiyse, toplumsal tepkiye destek vererek, partilerinin elini güçlendirecektir. Eli güçlenen partileri;

“Halka rağmen bu satışı gerçekleştiremeyiz. Bizim tabanımız da bu satışların karşısında duruyor” diyebilsin.

Satışları engellemek bu millete ve çocuklarımıza borcumuzdur.

Bu gerçeği SAKIN UNUTMAYIN!!.

 

Zahide UÇAR (10.03.20018)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar
reklam