DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 306453-0,28%
Adana
16°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şeker Hastalığı ( Diyabet ) Belirtiler, belirtileri

Şeker Hastalığı ( Diyabet ) Belirtiler, belirtileri

ABONE OL
12 Kasım 2022 15:28
Şeker Hastalığı ( Diyabet ) Belirtiler, belirtileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

– Sık sık idrara çıkma
– Aşırı susama
– Bulanık görme
– Halsizlik,bitkinlik
– Beklenmedik kilo kaybı
– Acıkma hissidir.
– Mide bulantısı
– Kusma
– Nefes kokusu
– Sık idrar yolu enfeksiyonu
– Adetten kesilme
– Kuru ve kaşıntılı deri
– Yaraların geç iyileşmesi

– Sık sık idrara çıkma ( poliüri ) hissi vardır. Çünkü kan şekeri yükseldiğinde böbrekler ememedikleri fazla şekeri atmak için çalışırlar. Genellikle kan glukozu 180 mg a ulaştığında idrarda glukoz atılmaya başlar ( glikozüri ).
Uzun zamandır şeker hastası olanlarda bu seviye çok daha fazla yükselmeden idrarda glukoz çıkmayabilir.

– İdrarla atılan şeker beraberinde suyun da atılımını sağlar. Böylece oluşan sıvı kaybı ile aşırı susama ( polidipsi ) hissi oluşur. Bu belirti çoğu zaman hastalar tarafından sadece ağız kuruluğu olarak hissedilir.

– Bulanık görmede bu susuzluk periodları esnasında gözdeki glukoz ve su seviyelerindeki değişikliğe bağlıdır.

– Hücreler yakıt maddeleri olan glukozu yeterince alamadıkları için halsizlik ve bitkinlik oluşur. Bu kayıp yakıtı yerine koyabilmek için vücutta biriken yağlar yakılmaya başlar ve kilo kaybı ile birlikte aşırı acıkma hissi oluşur.
Yağ hücreleri bozularak ketonlara dönüşür ve bu ketonlar idrarla atılır. ( ketonüri ) Kan şekeri yükselince deri enfeksiyonlarında artış olur.
Şeker bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşturur.

– Yüksek glukoz düzeyleri sinir harabiyetine sebep olarak geceleri ayak ağrıları ve kramplara sebep olabilir.

– İnatçı hiperglisemi uzun vadede kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları ve görme bozuklukları gibi diabet komplikasyonlarına da sebep olabilir.

Diyabet Önerileri
Diyet, alkol kullanımı, aktivite seviyesi, stres, hastalıklar ilaçlar ve hormon düzeylerindeki değişiklikler gibi bir çok faktör kan şekeri düzeylerini etkiler. Fakat düzey kendikendine sıkı sık yapılacak kan şekeri testleri ile izlenebilir. Böylece kan şekeri seviyelerindeki değişikliklere göre tedavi ayarlanabilir.

Bazı öneriler:
Beslenme: Diabetli hastalarda kan şekerinin normal düzeylerde tutulabilmesi için beslenme çok önemli rol oynamaktadır. Önemli olan az yenmesi değil ihtiyacı karşılayacak yiyeceklerin yenmesidir.
Yiyecekler 4 esas gruba ayrılır:
1- Sebze ve meyveler ( portakal, elma, muz, havuç, ıspanak ),
2- hububatlar, tahıllar ve ekmek ( buğday, pirinç, arpa, yulaf ) ,
3- mandıra ürünleri ( süt, krema, yoğurt )
4- etler, kümes hayvanları, balık, yumurta vs.
Bu 4 esas grubun herbirinden hergün yenmesi önemlidir. Böylece vücüdun ihtiyaç duyduğu bütün besinler alınmış olur. Yiyeceklerdeki esas besinler: karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitamin ve minerallerdir.
Karbonhidratlar vücuda enerji verir.
Diabetlilerde en uygun seçim fasulye, bezelye, mercimek, tahıllar, hububatlar, sebze ve meyvelerdir.
Proteinler arasında ise en uygun seçim hafif etler ve az yağlı mandıra ürünleridir. Lifli gıdalar kan şekeri ve yağ düzeylerini düşürmek için en sağlıklı besinlerdendir.
Fazla yağlı yiyecekler diabet hastalarında çok zararlı olabilirler.
Tuzu kısıtlamak ta önemlidir.

Egzersiz: Düzenli yapılan egzersizlerle vücuttaki fazla şeker yakılır ve kan şekeri düzeyleri düşer. Doktorun önerdiği egzersiz şeklinin seçilmesi ve egzersizlerden sonra kan şekeri düzeylerinin ölçülmesi faydalıdır. Fazla enerji gerektiren egzersiz türlerinin kan şekerini aşırı düşürebileceği unutulmamalıdır.
Stres ve Hastalıklar: Psikoljik stres veya soğuk algınlığı, grip, bakteriel enfeksiyonlarla oluşan fizyolojik stres insülinin gerektiği gibi işlevini sürdürmesini engelleyecek hormonların üretimine sebep olabilirler.
Kalp krizi gibi bazı hastalıklar veya büyük travmalar kan şekeri düzeylerini yükseltebilirler. Stres ve hastalık durumlarında kanşekeri düzeylerinin sık sık kontrol edilmesi yararlı olacaktır.

Alkol: Alkol karaciğerden glikozun serbest bırakılmasını engelleyerek kan şekeri düzeylerinde çok fazla düşmelere sebep olabilir. Alkol alınması gerekiyorsa ılımlı düzeyde alınmalı ve önceden mutlaka birşeyler yenmelidir.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.