DOLAR 9,33450.79%
EURO 10,85640.95%
ALTIN 529,750,66
BITCOIN 5733173,70%
Adana
25°

AÇIK

05:47

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sermayenin itfası

Sermayenin itfası

ABONE OL
30 Aralık 2014 17:51
Sermayenin itfası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sermayenin itfası

VUK’nun 325. maddesi sermayenin itfasını, imtiyazlı işletmelerde, tesisatın imtiyaz süresinden sonra, bedelsiz olarak Devlete veya Devletçe tensip olunacak bir teşekküle veya belediyeye intikal ettiril¤mesi imtiyazname gereğinden bulunduğu, imtiyaz mukavelesinde sermayenin, itfası için yıllık belli bir nisbet veya miktar ayrılması gös¤terilmiş olduğu takdirde bu nisbet veya miktar üzerinden sermayenin amortismana tabi tutulması olarak açıklamıştır.

Sermayenin itfası sermayenin azaltılması şeklinde değil, bir kısım fonların yatırılan ana sermayenin ortaklara iadesi olarak kardan ayrı¤larak verilmesi şeklinde uygulanmaktadır.

Sermayenin itfası için;

(i) İşletmenin imtiyazlı olması,

(ii) Tesisatın imtiyaz süresi sonunda kamu idare ve müessesele¤rine devredilmesi,

(iii) Tesisatın bedelsiz olarak devredilmesi,

(iv) imtiyaz mukavelesinde sermayenin itfası için belli bir nisbet veya miktar gösterilmiş olması,

gerekmektedlr. İmtiyazlı işletmelerde sermaye itfa edilirken işletmenin aktifinde bulunan amortismana tabi sabit varlıklardan hizmet ömrü imtiyaz sü¤resinden uzun olanlar amortismana tabi tutulmaz. Hizmet ömrü imti¤yaz süresinden kısa olan sabit varlıklar için amortisman ayrılır.

İmtiyaz süresi sonunda işletmeye ait tesislerin sadece bir kısmı bedelsiz olarak terk edileceği zaman, sermeye bedelli ve bedelsiz olarak devredilecek tesislere bağlı olarak iki kısma ayrılır. Sermaye¤nin sadece, bedelsiz devredilecek tesislere bağlı olan kısmı itfa edilir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.