KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Serval Kedisi

Serval Kedisi

Serval Kedisi

Çöl bölgeleri haricinde Afrika kıtasının her yerine yayılmış olan Serval (~Leptailarus Serval), inanılmaz uzunluktaki bacakları, kenarları beyaz tüylerle harelenmiş uzun kulakları ve küçük gözleri ile El Greco’nun fırçasından çıkmış gibidir.

Kum rengi kürkünün üzerindeki kırmızı, kahverengi lekelerle çok güzel bir görünüme sahiptir. Kürkünün bu güzel görünümü ne yazık ki onu kürk avcılarının hedefi haline getirmiştir. O yüzden soyu tehlike altında kabul edilen hayvanlar listesine alınmıştır. Nemli ya da sulak bölgelerde yaşayan Serval’in kürklerindeki benekler daha küçük ve daha açık renkte iken kurak bölgelerde yaşayan Serval’in ise benekleri daha koyu renkte ve daha büyüktür.
Çevresinde olup bitenlerle her vahşi kedi gibi fazlasıyla ilgili olan Serval’e uzun kulakları işitme açısından büyük avantaj sağlar. Gece avlarında aradığı küçük memelileri bulmasında da üstün işitme yeteneğinin önemli bir payı vardır. Uzun bacakları ise ona inanılmaz derecede hızlı koşma ve yüksekliklere bir çırpıda sıçrama yeteneği kazandırmıştır. Öyle ki bir kuşun yere konmasına ihtiyaç duymadan zıplayarak onu havada yakalayabilir. 1 metreye varan uzunluğu ve 9 ila 13 kilo arasında değişen ağırlığı ile Serval vahşi kedi ailesinde nispeten uzun yaşayan kedilerdendir. Ortalama ömür 19 yıldır ve bir doğumda dişi Serval genellikle 3 yavru doğurur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın