Hayvanlarda Sevgi, Aile, Hoşgörü

Hayvanlarda Sevgi, Aile, Hoşgörü

Aşk, sevgi sadece insanlar arasında olan bir duygu mudur? Bizimle birlikte yaşayan hayvanların bizlere karşı sevgi beslediği tartışmasız bir gerçek. Peki hayvanlar birbirlerine aşık olurlar mı?

Aşkın doğasını ve bilimsel gerçekliğini dünya çapında insan ve hayvanlar üzerinde araştıranlardan biri de Amerikalı Helen Fisher. Fisher’a göre hayvanlar da tıpkı insanlar gibi aşık olabiliyor.

Helen Fisher görüşünü şu sözler ile destekliyor;

“Hayvanlar üzerinde de incelemeler yaptık. Ve gördük ki; bir insan âşık olduğunda beyninde aktif hale gelen kimyasal neyse, bir hayvan âşık olduğunda aktif hale gelen kimyasal da onun aynısı.”

Claremont Üniversitesi’nden Profesör Paul Zak’a göre de hayvanlar aşık olabiliyor. Zak’ın bir köpek ve bir keçi üzerinde yaptığı gözlemde, arkadaşı keçiyi gören köpeğin Halk arasında aşk hormonu olarak bilinen Oksitosin hormonunda yüzde 48’lik artış görülüyor.

Bilim bu konuda nasıl bir sonuca varır bilinmez ama bir hayvan ile yaşayan insanlar “hayvanlar aşık olur mu? “sorusuna muhtemelen ‘evet’ cevabını verir. Çünkü kediniz camdan bakarken gördüğü kedi arkadaşlarından birine daha fazla ilgi gösteriyor olabilir. Ya da köpeğiniz her gün götürdüğünüz parkta bir köpek arkadaşını gördüğünde farklı tepkiler gösterebilir. Ve bir çoğumuz bunu aşk duygusuna yorarız.

Hayvanlar aşk gibi yoğun sevgi, yer yer acı içeren bu duyguyu yaşıyor mu bilinmez ama sevmeyi ve sevilmeyi bildikleri kesin. Siz hayvanların aşık olması ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlara fikrinizi yazmayı unutmayın.

Yukarıda seven sevdalanan hayvanların aşk dolu fotoğraflarını sizler için paylaştık

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN