DOLAR 16,7042 0.33%
EURO 17,5067 0.6%
ALTIN 973,510,07
BITCOIN 318944-4,49%
Adana
31°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Şeytan Oyunu
99 okunma

Şeytan Oyunu

ABONE OL
27 Ekim 2014 19:45
Şeytan Oyunu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

60203150_tn70_0

Michael RIDPATH

Kitabın Özeti

Powl Murray, Hamilton Mekenzi’ nin müdürü olduğu De Jong&Co. yatırım danışmanlığı şirketinde çalışmaktadır. Görevi kendilerine para yatıran insanların birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmektir. Genelde aracı kurumlarda çalışırlardı. Büyük bir Amerikan yatırım bankası olan Bloomfields Weiss’in bir numaralı adamı Cash Calleghon piyasaya yeni çıkan bonoların pazarlığını ve alım satımını yapar. Kendisine pek fazla güvenmemelerine rağmen yine de beraber alım-satım yapmaktan çekinmezler. Paul, alım-satım yapmaya yetkilidir. De Jong&Co şirketi yirmi yıl önce George De Jong tarafından kurulmuştur. Sekiz yıl önce şirkete Hamilton Mekenzi’ nin katılmasıyla işlerini oldukça ilerletmiş, özellikle Japonya’ dan müşterilerin katılmasıyla yönetilen fonların değeri toplam iki milyar sterline çıkmıştır.

Şirkette Hamilton’ un yönetiminde Paul, Jeff, Rob ve hukuk işlerine bakan Debbie vardı. Cash, Paul’ u arar ve ellerindeki yarım milyon dolarlık Gypsum of America hisselerini % 80′ lerden almayı teklif eder. Paul düşünmek için süre ister ve araştırmaya koyulur. Değeri en son % 65 olan bu hisselere Cash’ın % 80 vermesi tuhafına gitmiştir. Yaptığı araştırmada şirket sahibinin helikopter kazasında öldüğü ve iflas etmekte olan şirketin her an el değiştireceği haberini alır. Bu arada şirketin bonoları da yükselmeye başlamıştır. Elindeki hisseleri satmaktan ziyade daha da çoğaltmanın kanısına varır ve yine kendisi gibi borsada portföy yöneticisi olan David’ in, iki milyon dolarlık hissesini % 82′ den alır.

Hisselerin yükseleceğinden o kadar emindir ki, özel hesaptan alır. Hisseler yükselince şirketle birlikte kendileri de kazanacaklardır. Birkaç gün sonra bu hisselerin tamamı % 99’ dan satılır. Bonoların yükseleceğini tahmin edip ucuz alarak kısa bir sürede yüksek fiatla satmak bir takım şüpheleri doğurmaya yeterdi.

Debbie eldeki bonoları kontrol ederken Trement Capital NV. adlı bonoları görür. Bonoların üzerinde “Honshu Bank tarafından garanti edilmiştir” diye yazmaktadır. Honshu Bank’ ın en sağlam şirketleri garanti altına almasına güvenilerek yirmi milyon dolarlık hisse alınmıştı. Fakat buna rağmen Debbie bir şeyden kuşkulanmıştı. Arada olan bir yolsuzluktan şüphelenmiş gibiydi.

Aynı günü akşamı Debbie ve Paul işten beraber çıkar. Thames nehrinin kenarında yürüyüş yaparlar. Ertesi gün Debbie’ nin boğulduğu haberi gelir. Thames nehrine düşmüş ve boğulmuştur. Olay her ne kadar bir kaza gibi görünse de, Paul bunun bir cinayet olduğundan emindir. Öğrenmiş olduğu bilgilerden dolayı öldürülmüş olabilirdi.

Sıkı bir araştırmaya girişir ve Trement Capital’ in sadece paravan bir şirket olduğunu ve Honshu Bank garantisinin de sahte olduğunu öğrenir. Burada dönen para kırk milyon dolardır ve yirmi milyonu kendi şirketleri olan De Jong&Co.’ nun görünmektedir. Bu parayı kurtarıp patronu olan Hamilton’ un gözüne girmeyi düşünür.

Hamilton’ un amacı bu parayı sessizce, ortalığa yaymadan kurtarmaktır. Olay duyulursa şirketin itibarı sarsılacaktır. Çünkü yakın zamanda Japonlar’ dan 500 milyon dolar nakit gelecekti. Paravan bir şirkete 20 milyon dolar kaptırdıkları duyulursa bu parayı kesinlikle vermeyeceklerdi.

Araştırma için Amerika’ ya giden Paul işe ilk olarak dünyada en büyük yatırım bankalarından biri olan Bloomfields Weiss’ ten başlar. Burada görevli olan Dick Waigel’ in bu işte parmağı olduğunu anlar.

Gelişen olaylardan sonra Londra’ ya döner. Oldukça bilgi sahibi olmuştur ama ilk olarak usülsüz işlem yapıp borsada para kazanmaktan suçlanır, sonra da Debbie’ nin katili olarak sorgulanır. Bu arada patronu Hamilton, yardım etmekten ziyade ondan istifasını istemiş ve şirketten uzaklaştırmıştır.

Cash Calleghon ve yardımcısı Cathy, Paul’ un suçsuz olduğuna inanıyorlardı. Cash ve Cathy yardım edip Paul ile birlikte katili bulurlar. Katil Hamilton’ dur. Ortağı Dick Waigef ile bu planı yapmışlardır. Kurdukları paravan şirkete 40 milyon dolar yatırılmış gösterip vadesi dolduğunda faiziyle birlikte bu parayı kendi hesaplarına geçireceklerdi. Bu dalavereyi öğrenen Debbie’ yi öldüren hiç kuşkusuz Hamilton Mekenzi idi. Katil yakalandıktan sonra Paul Murray aklanıp tekrar işine döner, hem de daha üst düzeyde.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.