KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Sheehan Hastalığı

Sheehan Hastalığı

Bir doğum sonrasındaki önemli bir kanamayla ilgili olarak hipofiz bezinde doku ölümüne bağlıdır. Bu doku ölümü, bütün hipofiz bezinin işlevsel yıkımına neden olur ve hipofiz bezi salgı salgılama yeteneğini yitirir.

Doğum sırasında, kanın çevre damarlarda toplanmasına ve ivegen bir kansızlığa yolaçan ciddi bir kanama olur. Hızla kan aktarımları yapılır ve doğum yapan kadın kurtarılır.

Bununla birlikte süt artışı olmaz ve hasta bitkindir. Hiç bir şeyle ilgilenmez, her şey onu yorar. Daha geç dönemde, âdet kanamaları yeniden belirmez.

Klinik tablo bir tiroyit bezi yetmezliği (solukluk, soğuğa dayanıksızlık, şişkin yüz) ve böbrek üstü bezinin yetmezliği (bitkinlik; hattâ koma) belirtilerinin ortaya çıkmasıyla tamamlanır.

Charles Estienne’in 1545’te basılan «De dissectione pürtium corporis humani libri tres adlı kitabından alınmış levha «Açılmış dölyatağı».
Tedavide kortizon ve tiroyit özleri kullanılarak, bütün bu yetmezlikler düzeltilmelidir.

Yumurtalık yetmezliği, yapay âdet çevrimleriyle dengelenecektir. Bu tedavi ömür boyu sürdürülmelidir; çünkü hipofiz bezindeki doku ölümü geri dönüşsüzdür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aşılamada randevu sistemi engeli
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın