Sıcakların Gelmesiyle Beraber Kedilerin Traşı…

Sıcakların Gelmesiyle Beraber Kedilerin Traşı…

Traş, özellikle yaz mevsiminde, kedinin de rahatlaması açısından en iyi çare. Ayrıca ilginçtir ki, evin sıcaklığının fazla oluşu ve aydınlığın fazla oluşu da, tüy dökülmesini artıran etkenlermiş veterinerlerden öğrendiğimize göre… Alması gerekenden fazla protein içeren yiyecekler, eksik vitamin almak gibi beslenme sorunları da; tüy dökmesini artırıcı en önemli problemlerden. Bir kedinin sağlıklı olup olmadığı, tüylerinden anlaşılır zaten. Parlak tüyler her zaman sağlığın belirtisidir.

Beslenme demişken, kediciklerimize başından hazır mama vermek ve onları buna alıştırmak, sağlıkları açısından her zaman daha yararlıdır. Gıda ihtiyaçları insanlarınkine benzemediğinden, evde yapılan mamalar yetersiz kalabilir. Veterinerine danışarak, kedinin yaşına, cinsine uygun olan, profesyonelce hazırlanmış hazır mamalardan almalısın.

Kedin bazen öksürerek kusar ve bir tüy yumağı çıkarırsa, şaşırma ve korkma… Yalanmayı seven kediler fazla miktarda tüy yutarlar ve bir kısmını sindiremeyerek, zaman zaman dışarı atarlar. Bu, kedinin sağlıksız olduğunu göstermez, sağlıklı kedilerin de yaptığı bir harekettir. Ama elbette, bu durum sıklaşır ve kedini rahatsız ettiğini düşünürsen, veterinere danışmakta bir sakınca yoktur elbet.
Bir kedi ortalama 12-15 yıl arası yaşar. Ama daha uzun yaşaması da elbette mümkündür. Sağlıklı ve iyi bakılmış kedilerin, 20-22 yaşına kadar yaşadığı görülmüştür. Bir yaşını doldurmuş bir kedi, insanlarla kıyaslarsak, 10-12 yaşında bir çocukla aynı yaşta sayılır. Doğduktan sonraki ilk 6 hafta, kedi anne sütüne muhtaçtır. Çocukluk dönemi, kedilerin en azgın dönemleridir. Devamlı oyun oynamak ve etrafı tanımak isterler. Isırmak ve tırmalamaya en çok bu dönemde ihtiyaç duyarlar. Kediler, en zengin besinleri ve en temel aşıları bu dönemde almalıdırlar.

1-6 yaş arası, kedin artık bir yetişkindir. Bir kedinin kişiliği tam bu dönemde gelişir. Kediler çok sokulgan değillerdir. Belirli bir soğuklukları ve uzaklıkları vardır. Her istendiğinde gelmez, her denileni yapmazlar. Özgürlüklerine düşkün hayvanlardır. Bu özellikleriyle köpeklerden oldukça farklıdırlar. Köpek gibi, oyuncu ve sevgi dolu değillerdir. Ağırbaşlı ve karizmatiktirler. Bu özelliklerini, yetişkinlik dönemlerinde iyice oturturlar. Eğlenceyi gene severler, oyuncaklarıyla oynamaktan, yaramazlık yapmaktan hoşlanırlar, ama elbette küçüklük dönemindeki kadar değil. 7 yaşından sonra kedin, artık yaşlı bir kedidir. Eğlence, her zaman onun için vazgeçilmez olacaktır, insanlar gibi bir ağırlık olmaz pek kedilerde, ama fiziksel sıkıntılar ve hastalıklar elbette ki baş gösterir. Yaşlı kediler, yemek konusunda iyice seçici olmaya başlarlar. Bu yüzden veterineri ile sık sık görüşmekte fayda vardır. Su ihtiyacı, yaşlı kedilerde çok daha fazla olur. Dolayısıyla bu dönemde bol bol su içmelerine dikkat etmek, hatta kuru mamadan çok, yaş mamalara geçmek onlar için çok daha iyi olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın