DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3521991,20%
Adana
28°

AZ BULUTLU

16:28

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Şiddet Mağduru Kadınlara İfade İçin Özel Merkez
55 okunma

Şiddet Mağduru Kadınlara İfade İçin Özel Merkez

ABONE OL
08 Kasım 2017 20:35
Şiddet Mağduru Kadınlara İfade İçin Özel Merkez
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğinde, aile içi şiddete uğrayan kadınların adli süreçte örselenmelerini önlemek amacıyla polis merkezine gitmeden uzmanlar eşliğinde ifade ve beyanlarının alınacağı özel merkez kurulacak. Söz konusu mağdurlar ikincil mağduriyet yaşamamak için yargılama sürecinde de adliyelerde kurulan Adli Görüşme Odaları’nda ifade vermek istedikleri takdirde, şüphelilerle yüz yüze gelmeden, polis merkezi ve mahkemeye gitmeye gerek kalmadan adli süreçlerini tamamlayabilecek.

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun uygulamalarında yaşanan sorunlar ve kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi amacıyla Adana Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Adana Aile İçi Şiddet Suçları ve Çocuk Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcıları, Aile Mahkemesi Hakimleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri ile polis merkezi amirlerinin katılımıyla toplantı düzenlendi.

“Etkili ve dozunda tedbirlerle şiddet önlenir”

Bu alanda görev yapan hakim, savcılar ile diğer kurum temsilcileri aile içi şiddetin önlenmesine yönelik görüş alışverişinde bulunduğu toplantıda konuşan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, şiddetin önlenmesi için işbirliğiyle hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Başsavcı Yeldan, herkesin hakkının önemli ve kutsal olduğunu belirterek, “Biz elimizdeki yasayı en etkili şekilde uygulamak için işbirliğiyle, dayanışmayla koordinasyonla hareket etmek durumundayız. Aile içi şiddet çözülemez diye bir şey yok. Bana göre önlenemeyecek, çözümlenemeyecek herhangi bir sorun yok. Etkili, kararlı, dozunda tedbirlerle ilgililer şiddet eylemlerinden vazgeçirilebilir. Yeter ki biz kararlılığımızı, duyarlılığımızı sürekli gösterelim” dedi.

Şiddet mağduruna özel merkezde uzmanlar eşliğinde ifade

Özellikle sıcak olayları durdurmanın önemli olduğunu vurgulayan Yeldan, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğinde ‘Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nde aile için şiddet mağduru kadınların ifade ve beyanlarının alınması için özel bir merkez kurulmasının planlandığını söyledi. İlk aşamada merkez Çukurova ilçesindeki 100. Yıl Şehit Rüştü Bayram ile Fatih Polis Merkezlerinin uygulamaya dahil olacağını anımsatan Yeldan, şunları söyledi:

“Özellikle kadın şiddet mağdurları, olayın polise intikalinden sonra gerekli sağlık raporu alınarak merkeze getirilecek. Burada alanında uzmanlaşmış kolluk görevlileri vasıtayla psikolog, sosyal hizmet uzmanı gibi uzmanlar eşliğinde ifadesi alınacak. ve akabinde şiddet mağduru ile ilgili hazırlanacak raporla konuk evine yerleştirme, sağlık, eğitim, sosyal ve psikolojik destek verilmesi gibi değerlendirmeler hemen yapılabilecek. Gerekli yönlendirmeler Başsavcılığımız dahilinde anında gerçekleştirilecek. Böylece şiddet mağdurları polismerkezinde yaşayabileceği ikincil örselenmeyi yaşamayacak. Bu şekilde önemli konuları bu merkezden yönetip sonuç alabileceğimizi düşünüyorum.”

Vali Yardımcısı Mehmet Seyman da, şiddete maruz kalan özellikle kadın ve çocukların hiç korkmadan devlete sığınmalarını, devletin her yönüyle kendilerinin yanında olduğunu belirterek, Adana ŞÖNİM’de kurulması planlanan merkezle ilgili gerekli girişimlerin yapılacağını söyledi. Merkezin kurulmasıyla birlikte söz konusu mağdurlar ikincil mağduriyet yaşamamak için yargılama sürecinde de Adana Adliyesi’ndeki Adli Görüşme Odaları’nda ifade vermek istedikleri takdirde, şüphelilerle yüz yüze gelmeden, polis merkezi ve mahkemeye gitmeye gerek kalmadan adli süreçlerini tamamlamış olacak.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.