DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 306705-0,39%
Adana
16°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Siklotimik Bozukluk

Siklotimik Bozukluk

ABONE OL
31 Mayıs 2015 08:52
Siklotimik Bozukluk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siklotimik bozukluğun da siklotiminin olarak adlandırılan bir duygudurum bozukluğu kronik duygusal iniş ve çıkışlar featuring. ruh hali ve davranış içinde iki uç arasında bozukluğu döngüsü olan kişiler, ancak duygudurum istikrar ile arasındaki zaman dönemleri olabilir. Amacıyla, ruhsal değişim en az iki yıldır meydana gelen olmalıydı belirtiler yeterince bipolar bozukluk olarak nitelendirilmesine ağır olamaz Siklotimik bozukluk kriterlerini karşılamak için.
Bu bozukluk hipomani ve depresif semptomların sürelerinin dönemleri ile karakterizedir. Hipomani bir hafif, daha az mani sakatlayıcı seviyesidir. hipomani Birkaç belirtileri, benlik saygısı, kalıcı iyi bir ruh hali, sinirlilik, hızlı konuşma, kötü muhakeme, uyku için daha az ihtiyaç şişirilmiş düşünce yarış ve zorluk konsantre içerir. Çoğu zaman, hipomani rapor hafif bir coşku ve enerji ve yaratıcılık geniş miktarda duygu deneyimi insanlar. Bu nedenle, siklotimik bozukluk ve insanlara yakın onlara olan bireylerin her şeyin farkında olmayabilir yanlıştır.

bir hipomanik aşamasından sonra, siklotimik bozukluğu olan bir kişi daha sonra bir atak depresif belirtiler yer karşılaşabilirsiniz. Depresif belirtiler üzüntü, ümitsizlik, intihar düşünceleri, suçluluk, yorgunluk ve etkinliklere ilgi kaybı olabilir biri genellikle sahiptir. Bu süreler olarak majör depresif epizot olarak şiddetli olmasa da bireysel intihar düşünceleri veya davranışları varsa, hala son derece yıkıcı ve hatta tehlikeli olabilir.

Siklotimik bozukluk genellikle genç erişkin dönemde başlar ve kronik, bu da süresiz devam edebilir anlamına gelir olarak kabul edilir. bazı insanlar için, hayatlarını, hatta daha şiddetli bipolar bozukluk haline boyunca sürebilir. Net ne tam, ama Çocukken bozukluğu nedenleri değil, genetik, biyokimya bir arada gelen ve çevresel stres neden olabilir.

Çeşitli tedaviler muhtemelen sıklığını azalttığı ve ruhsal değişim şiddeti mevcuttur. Siklotimik bozukluk Tedavi ikisinin bir kombinasyonunu kullanarak ilaç ve psikoterapi ve birçok kişi vardır. bozukluk en sık reçete edilen ilaç lityum gibi duygudurum vardır. Bazı doktorlar bazen ruhsal değişim engellemek için kullanılan anti-nöbet ilaçlar, reçete olabilir.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kötü Alışkanlıklar Ve Zararları

Psikoterapi bireylerin hastalığın daha iyi anlamak ve onunla başa sağlıklı yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. Bir yöntem odak negatif inanç ve davranışları tespit etmektir bilişsel davranışçı terapi, ve daha fonksiyonel, pozitif olanlar ile değiştirin. Bazı insanlar da aile, ya da grup terapisi evlilik yararlanabilir.

bireyin düşündüğünü ya da o Siklotimik bozukluğun muzdarip olabilir bu önemli tıbbi tedavi aramaktır. Tedavi edilmezse Sol, o ağır sonuçlara bipolar bozukluk gelişimi madde bağımlılığı konuları, hipomanik dönemlerinde yasal ya da mali sorunlar riskli davranışları nedeniyle, ilişki sorunları gibi ve artan risk meydana gelebilir. En önemlisi, birçok ruhsal hastalıklar ile intihar riski gibi.

Siklotimi Belirtileri

Huzursuzluk, Heyecan Arayışı Huzursuzluk, sıklıkla, bir siklotimik bireyi, dürtüsel, kendine zarar verici heyecan arayışına sürükler: Rasgele ilişkiler, madde kullanımı, kumar oynama ve saplantı biçiminde para harcama. Bu kişi varolan şeylerle asla doyuma ulaşmaz.

Değişken Okul ve İş Geçmişi Sinsi bipolar özelliklere sahip hastalar ilgilerini sürdürmekte zorlanır ve çabuk sıkılırlar. Dikkatleri kolayca bölünebilir. Performansları inişli çıkışlı olabilir ya da pek çok meslek ve iş değiştirebilirler. Pek çok kez yer değiştirme eğilimindedirler.

Birden Çok Evlilik ya da Romantik İlişki, Tekrarlayan Kişilerarası Krizler Siklotimik bireyler inatçı, kontrol edici ve tartışmaya girmeye eğilimlidirler. Sıklıkla başkalarıyla tartışma ve çatışmaya girerler ve sosyal yargılarda sık yanlışlar yaparlar. Romantik ilişkileri sıklıkla fırtınalıdır. Başkalarına karşı olan duyguları hızla değişebilir ya da karmakarışık ve kafa karıştırıcı hale gelebilir.

Enerjik, Neşeli, Arkadaş Canlısı Fakat Engellendiği ya da Karşı Çıkıldığı Zaman Kolayca Sinirli, Eleştirel ue Hatta Düşmanca Tutum Takınma Siklotimik bireylerde aniden ortaya çıkan retarde depresyon dönemlerine rastlanır ve bu duygudurum içindeyken sorunlarla ilgili derin düşüncelere dalmaya eğilimlidirler.

Sırnaşıklık Her şeye karışırlar, istenmediği halde fikirlerini beyan ederler ve insanlara neyin nasıl yapılacağını anlatırlar. Küstahlık noktasına varan bir güven içine girebilirler.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kötü Alışkanlıklar Ve Zararları

Konuşkanlık ve Esas Konuya Gelme Zorluğu Teğetler çizme eğilimindedirler. Sıklıkla siklotimik bireyler söyleneni çabuk anlar ve iyi konuşurlar. Çok iğneleyici bir zekâları olabilir ve oldukça eğlenceli olabilirler. İkna edici konuşabilirler ve yanlış oldukları zaman bile inandırıcı olabilirler. Sözel judoda ve eleştirilere karşı kendilerini korumada çok iyidirler. Başkalarının, kendilerinden emin olmamasını ve suçlu hissetmesini sağlayabilirler.

Herhangi bir yineleyici sorunda da iki uçlu hastalık olasılığı akla gelmelidir: Yineleyici psikotik ya da paranoid ataklar, sık çökkünlük dönemleri ya da duygudurumdaki ani başlangıç ve bitişlerle giden değişiklikler, sinirlilik ve öfke, huzursuzluk, dürtüsel davranışlar ya da dönem dönem madde kul­lanımı gibi. Antidepresan ilaç kullanırken sık yineleme, doğum sonrası duygudurum bozulduğu öyküsü ya da ailede intihar öyküsü bulunması bipolar bozukluğu akla getiren şeylerdir.

Bazı bipolar bozukluklu hastalarda sadece nadir, hafif ve kısa süreli (1 veya 2 gün) “coşku” dönemlerinin eşlik ettiği, sık çökkünlük dönemleri ya da kronik depresyon mevcuttur. Hastalar genellikle bu dönemlerden söz etmez. Bunlar, sadece seyrek ve kısa olduğu için değil, aynı zamanda hastaya normal bir duygudurummuş gibi geldiği için de hastanın gözünden kaçar. “Gizli bipolar” diye adlandırılan bu hastalar, bir doktor ya da terapist belirtilerine ilişkin çok dikkatli ve araştırıcı bir öykü almazsa sıklıkla yanlış tanı alırlar


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.