DOLAR 9,2958-0.4%
EURO 10,8443-0.1%
ALTIN 532,100,45
BITCOIN 5803550,69%
Adana
22°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sinovyal Sarkom nedir?

ABONE OL
02 Ağustos 2019 08:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sinovial hücrelerden kaynaklı olduğu ileri sürülen yumuşak dokunun kötü huylu tümörüdür.

Sinovial Sarkom kimlerde ve hangi bölgelerde görülür?

Sinoviyal sarkom 15-35 yaşlarda görülür. Erkekler de tutulum daha sıktır. Tüm yumuşak doku sarkomlarının %10 ‘unu oluşturur. İlkel sinovyal hücrelerden köken alan sinoviyal sarkom sıklıkla eklem çevresi bölgelerde, yerleşir. Tendon kılıfı ve bursa ile ilişkilidir. Eklem içi görülüm çok nadirdir. Sıklıkla kol ve bacaklarda görülür. Gövde, el ve ayaklarda da görülebilir. Yakın lenf noduna yayılım 4 olgudan 1 inde görülür.

Sinovyal Sarkomun  klinik bulguları nelerdir?

Genelde tümürün olduğu bölgede şişlik, hassasiyet ve ağrı görülür.

Sinovial Sarkomun Radyografi Bulguları nelerdir?

Düz grafilerde tümör içi kalsifikayon var ise görülebilir. Tümörün tanı ve değerlendirilip evrelenmesinde Bilgisayarlı Tomografi ve MR tetkiki kullanılır. metastaz açısından akciğer tomografisi ve kemik sintigrafisi de yapılmalıdır.

Sinoviyal Sarkomda Tedavi nasıl yapılmaktadır?

Ana tedavi cerrahidir. Bunun yanında Kemoterapi veya Radyoterapide uygulanabilmektedir. Mümkün olan olgularda geniş rezeksiyon yapılarak ekstremite koruyucu cerrahi uygulanır. Ameliyat öncesi radyoterapi uygulanabilir. metastaz görülme oranı %50 ‘den fazladır. Tanı koyulan vakaların % 20 sinde metastaz olduğu bildirilmiştir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.