DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Sinsi Kanser Türleri
96 okunma

Sinsi Kanser Türleri

ABONE OL
05 Kasım 2014 17:25
Sinsi Kanser Türleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sinsi Kanser Türleri

Beyin tümörleri Nedir

Her yaş grubunda görülen bu tür; beyin, çevre dokular ve kafatası içine doğru büyüyen tümörleri kapsıyor. Kafatası içinde basınç artışı sebebiyle şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, vücudun bir yansında kuvvetsizlik, uyuşma, yürüme bozukluğu, görme, işitme kaybı, hafıza bozukluğu ve konuşmada güçlük gibi belirtiler gösterebiliyor. Beyin tümörlerinin neden geliştiği hakkında kanıtlanmış bir veri yok. Risk faktörleri arasında genetik faktörler, virüs enfeksiyonları, boya, lastik ve arıtma sanayi gibi bazı mesleklerin etkilerinden söz edilebilir.

Lenf kanseri Nedir

En sık lenf bezlerinde görülen bu kanser türü, vücudun bir çok yerinde bulunan lenfatik yapı sebebiyle herhangi bir bölgede de ortaya çıkıyor. Belirtileri arasında ağrısız büyüyen ve çoğalan lenf bezleri, sebebi bilinmeyen ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, sürekli yorgunluk, öksürük, solunum problemi ve göğüs ağrısı, karında şişlik ve agn dışında kaşıntı da sayılabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması. H1V ve Hepatit C gibi bazı virüslere sahip olmak, ailede kanser öyküsü olması, tarım ilaçları, radyasyon ve kimyasal maddelere uzun süre maruz kalmak da lenf kanseri riskini artırıyor. Lenf kanseri için saydığımız bu belirtiler sizde de bulunuyorsa ve 2 hafta içinde düzelmezse bir uzmana başvurun.

Gırtlak kanseri Nedir

Gırtlak bölgesindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalarak tümör haline gelmesiyle oluşuyor. Sigara içen erkeklerde daha çok görülüyor. İlk belirtileri ses kısıklığı ve ses kalitesindeki değişme. Boğazda takılma hissi, boğazdan kulaklara yansıyan ağrı; ileri safhalarda nefes darlığı, vurma güçlüğü, kanlı balgam gibi belirtiler mevcut. Sigara ve aşırı alkol tüketimi, bu iki zararlı maddenin birlikte alınması, kötü beslenme, kişide reflü şikayeti olması ve bazı meslek alanları (petrol ve boya sanayi) risk faktörleri arasında sayılabilir. Korunmak için sağlıklı beslenin, sigara ve alkolden uzak durun. İki haftayı geçen ses kısıklıklarında mutlaka doktora başvurun.

Ağız kanserleri Nelerdir

En sık ağız tabanı ve dilde oluşuyor. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülüyor. Ağız içinde ve dudakta kırmızı beyaz leke ve yaralar, sebepsiz diş kayıpları, yutma güçlüğü, kulağa vuran ağrı, boyunda şişlik ve kitle ortaya çıkması gibi belirtiler gösteriyor. Tütün kullanımı, aşırı alkol tüketimi, güneş ışınlan, ailede kanser öyküsü, baş – boyun kanseri tedavisi görmüş olmak, diş tedavisini aksatmak risk faktörleri arasında sayılabilir.

Pankreas kanseri nedir

Pankreastaki sağlıklı hücreler kontrol dışı çoğalarak tümörleri oluşturuyor. Bu kanser türü genellikle 40 ila 60 yaş arasındaki kişilerde görülüyor. Sigara tüketimi ve aile öyküsü de diğer risk faktörleri. Belirtileri erken dönemde mide bölgesinde dolgunluk, rahatsızlık hissi ve iştahsızlık, aniden ortaya çıkan şeker hastalığı, ileri dönemde ise karında şişlik, şiddetli karın ve sırt ağrısı, sarılık ve kilo kaybı olarak sıralanabilir. Erken dönem belirtilerinin başka hastalıklarla karıştırılması ne yazık ki erken tanı ihtimalini azaltıyor.

Tiroid kanseri nedir

Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesiyle ortaya çıkıyor. Genellikle boyunda bir kitle veya tiroid bezi içinde bir nodul olarak görülüyor. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha fazla. Çocuklukta radyasyona maruz kalanlar ve kilo problemi olanlar risk grubuna giriyor. Farklı türleri bulunuyor. Doğru tanı ve tedavi uygulandığında tedavi başarısı yüksek bir kanser türü olarak tanımlanıyor.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.