Sofudede’yi Anma Hazırlıkları Devam Ediyor

Sofudede’yi Anma Hazırlıkları Devam Ediyor

Anadolu’nun Manevi Mimarlarından Kabul Edilen Sofudede’yi Anmak İçin Karaisalı’nın Kaledaği Mahallesi’nde Bağlı Sofudede Yerleşim Yerinde Tören Düzenleniyor

ADANA – Adana’nın Karaisalı İlçesine bağlı Kaledağı Mahallesinde, adını Sofudede’den alan yerleşim yerinde 26 Nisan 2015 Pazar günü “Sofudede’yi Anma Programı” düzenleniyor.

Sofudede İlim ve Kültür Derneği Başkanı Musa Tabak, Sofudede’nin 350 Yıl önce Horosan’dan hicret ederek Anadolu’ya gelen ve Anadolu’nun manevi mimarlarından biri olduğunu belirterek, “Orta Asyada Hace Ahmet Yesevi  hazretleri 99 bin derviş yetiştirip İslamiyeti doğru olarak irşad ve tebliğ etmek üzere İslam alemine gönderilmiştir. Miladı 1071 de Alparslan’ın Malazgirt zaferiyle Anadolunun kapıları açılmış, Orta Asya’dan alimler, sofiler gelmeye devam etmiştir. Seyfettin Arif döneminde yetişen nakşi tarikatının sofilerinden olan Sofu Dede, Çoban Dede, Cabbar Dede, Bulamaç Dede, Erkeş Dede, Arpaç Dede, Koyun Dede adındaki yedi sofi Osmanlı Sultanı 4. Mehmet döneminde miladi (1648-1687) yıllarında Erzurum Bölgesinden, oradan Elazığ, Malatya üzerinden Çukurova’ya gelmişlerdir. Bu sofiler İslamiyeti ehli sünnete göre anlatmak için bu bölgelerde hizmet etmişlerdir. Sofu Dede de bu bölgede kalan manevi bekçilerdendir” dedi.

SOFUDEDE 2

26 Nisan Pazar Günü saat 10.00’da  düzenleyecekleri anma gününün göndere bayrağın çekilmesi, saygı duruşunu yapılması ve İstaiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayacağını ifade eden  Sofudede İlim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Özcan, Kuran-ı Kerim okunmasından sonra da minikler tarafından ilahiler söyleneceğini ve ardından dua edileceğini söyledi. Yapılacak konuşmalardan sonra anma programına katılanlara yörük geleneklerine uygun ikramların yapılacağını kaydeden Özcan, anma gününe katılmak isteyenler için 26 Nisan Pazar Günü sat 08.00’de Tellidere Demirel Petrol İstasyonu önünden araçların kaldırılacağını söyledi.

SOFUDEDE DERNEĞİ

Sofudede Türbesinin çevre düzenlemesini yapan ve döşediği kilit parkelerden dolayı Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan’a teşekkür eden Sofudede İlim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Özcan, “Tüm halkımızı düzenlediğimi anma günümüze bekliyoruz” diye konuştu.

Adana’nın Karaisalı İlçesine bağlı Kaledağı Mahallesinde, adını Sofudede’den alan yerleşim yerinde 26 Nisan 2015 Pazar günü “Sofudede’yi Anma Programı” düzenleniyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın