Sonsuzluğun Mesajı

Sonsuzluğun Mesajı

Marlo MORGAN

Kitabin Adi Sonsuzlugun Mesaji
Kitabin Yazari Marlo MORGAN
Yayinevi ve Adresi Dharma Yayinlari, Istanbul
Basim Yili 2000

KITABIN ÖZETI

Aborijin ikiz kardesler olan Beatrice ve Geoff’un hüzünlü hayat hikayelerinin kurgulandigi kitap, aslinda aborijinlerin köklerinden koparilmalarini ve kendi kültürlerinden uzaklastirilmalarini tarihsel bir süreç içerisinde yansitmaktadir.

Beatrice ve Geoff daha dogmadan, babalari beyazlar tarafindan öldürülmüs, anneleri ise diger bir çok kabile üyesi gibi bir misyonda alikonulmustur. Dogumdan hemen sonra bebekler annelerinden alinmis ve kiz olani Katolik Öksüzler Yurdu’na, erkek olani ise Misyoner bir ailenin yanina verilmisti.

Farkli yönlere giden, farkli hayatlar süren ve nereden geldiklerini bilmeyen bu iki kardesin bir baska ortak yönü de hayatlarinin aci ve hüzünle dolu geçecek olmasi ve hep bir kimlik arayisi içinde olacak olmalaridir. Hayatlari bir anlamda hep bir paralellik içinde geçecek ve birbirlerini bulmalari uzun yillar alacaktir.

Katolik Yetimhanesi’nin kati kurallari içinde büyütülen Beatrice, yasitlarindan çok daha zeki, iç güdüleri kuvvetli, okumayi çok seven, iyi bir gözlemci ve en önemlisi de insanlari uzlastirici yönü çok kuvvetli olan bir kisilige sahiptir. Ancak, bu özellikleri yetimhanedekiler tarafindan hiç kesfedilmemis ve bu nedenle hiç yönlendirilmemistir. Kati kurallara en ufak bir sekilde uyulmamasinin dahi sert sekilde cezalandirildigi yetimhanede, sevgiden uzak büyüyen Beatrice 9 yasinda kisirlastirilir, tacize ugrar, en yakin arkadasi gözlerinin önünde bogulur. Yetimhanede onlara sadece bir takim ev islerinin nasil yapilacagi ve okuma-yazma ögretilir. Yerliler aptal ve tembel olarak görüldüklerinden, bu kadarinin onlara yetecegine inanilmaktadir.

Kurallara göre 16 yasina gelenlerin yetimhaneden uzaklastirilmalari gerektiginden, Beatrice bundan sonra bir pansiyonda ortalik islerine bakar. Bir yili hiç para almadan olmak üzere iki yil burada çalisir. Bu süre içinde dis dünyayi ve kendi irkini tanimaya çalisir. Buldugu her seyi okumaya devam eder. Çikan bir yangin sonucu isini kaybeden Beatrice, Kuzey’e kendi irkini aramaya gider. Bu yolculugu yaparken tecavüze ugrar. Ardindan, yine bir otelde is ve yeni dostlar bulur. En sonunda çölde yasayan kendi irkindan “gerçek insanlarla” karsilasir.Onlarla çölde yaptigi yolculukta kendi irkinin kültürünü ve yasam felsefesini ögrenir. Kendileriyle ve çevreleri ile baris içinde yasayan bu insanlar, Beatrice’e aborijin bilgeligini ögretirler. Beatrice’in çöldeki bu yolculugu 34 yil sürer ve gelisen bir takim olaylar sonucu, bir gün modern dünyaya dönmesi gerektigine karar verir.

Geoff ise 6 yasina kadar bir papaz ailesinin yaninda her türlü sicaklik ve sevgiden uzak bir ortamda büyür. O da çok iyi bir gözlemcidir ve çok iyi resimler yapmaktadir. Ancak bunu bir baska hizmetçi disinda kimse fark etmez. Amerikali bir aileye evlatlik olarak verilen Geoff bundan sonraki yasamini Amerika’da geçirir. Bu ailenin daha sonra iki çocugu olur. Ancak Geoff ne bu aile ne de toplum tarafindan asla bu ailenin bir parçasi olarak görülmez. Kendi irkindan hiç kimse ile karsilasmayan Geoff da sürekli arayis içerisindedir. Kendisine hep ilkel bir kültürden geldigi ögretilmistir. Zamanla okulda da basarisiz olmaya baslar. Hiç arkadas edinemez. 16 yasinda evden kaçar. Alkol, depresyon ve uyusturucu sonucunda hiç anlamadigi bir sekilde cinayetle suçlanir ve müebbet hapse mahkum olur. Önceleri hapishanede ezilse de zamanla kendini korumayi ögrenir ancak yine de yalnizdir. Hapishanede bulundugu yillar boyunca aborijin kültürünü ögrenmeye çalisir, kitap okur ve resim yetenegini gelistirerek diger mahkumlara ders verir ve resimlerinin sergilenmesinden para kazanir. Ancak onu arayan yada onun arayabilecegi hiç bir yakini yoktur.

Yeniden modern yasama dönen Beatrice aboriginlerin yasam kosullarinin gelistirilmesi için çalisirken, bir Amerikan hapishanesinde bulunan aborijin bir tutuklu ile mektuplasmaya baslar. Kardes olduklarini bilmeyen ve bunu hiç ögrenemeyecek bu iki insan için bu durum yasamlarinda yeni bir sayfa açacaktir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın