DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 646119-17,98%
Adana
18°

AÇIK

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Soru Ortada Kaldı

Soru Ortada Kaldı

ABONE OL
31 Ekim 2021 22:25
Soru Ortada Kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISININ YÖNLENDİRDİĞİ SORUYA BAKANLIK YANIT VERMEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde, çiftçiler tarafından kullanılan tarım arazilerinin hak sahiplerine doğrudan ve uygun bedellerle kiralanması işlemiyle ilgili olarak, “2018 ve 2019 yılarında kaç adet hak sahibi, işlemlerden, faydalanmıştır? Faydalanan çiftçilerin illere göre dağılımı nasıldır?” şeklide soruları Cumhurbaşkanı Yardımcısına yöneltti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı bu konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı yetkisinde olduğunu belirtti. Soru Tarım ve Orman Bakanına iletildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin imzasıyla gelen yanıtta, “Önergede bahsi geçen konular 4706 sayılı Kanun gereğince Bakanlığımız görev alanına girmemektedir” ifadeleri yer aldı.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: “GÖREV VE YETKİ TARIM BAKANLIĞINDA”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer bu kez aynı soru önergesini yazılı olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltti.

Ömer Fethi Gürer’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, verdiği yanıtta ise “Niğde Milletvekili Sayın Ömer Fethi Gürer tarafından verilen 7/31170 esas numaralı yazılı soru önergesinde bahsi geçen hususlar Tarım ve Orman Bakanlığının görev ve yetki alanına girmektedir” ifadeleri yer aldı.

SORU YANIT BEKLİYOR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle ortaya çıkan ‘tek adam rejiminin’ kurumlar ve bakanlıklar arasında yetki karmaşasına da zemin hazırladığının görüldüğüne dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sistem o hale gelmiş ki hangi kurum hangi yetki ve göreve haiz olduğunu bile bilmiyor. Soru önergemize verilen yanıtta, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’ndan gelen yanıta mı yoksa Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen yanıta mı inanacağız? “ dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Kış saatinin  uygulanmaması hanelerin elektrik giderini artırıyor”
SORULAR İÇERİKLİ YANITLANMIYOR

Tarım arazilerinin kiralanmasıyla ilgili soru önergesine 1 yıldan fazla bir zamandır gerçek manada bir yanıt alamadığını da ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile Bakanlıkların işlevi değişti. Ciddi yetki karmaşası var. Kimin hangi konuda yetkili olduğu karışıyor. Bakanlar soru önergelerine kapsamlı yanıtlardan kaçınıyor. Veriler konusunda TÜİK adres gösteriliyor. Çoğu istatistiki veri ya yeterli değil, ya doğru değil. Birinin rakamı diğeri tutmuyor. Yanıtlar kendi içinde çelişkili, Milletvekili olarak doğru bilgiye ermek istiyorsunuz. Ama yanıt dahi almakta zorlanıyoruz. Tarım sayımı dahi yapılamaz durumda. Bakanlıklar sorularımıza doğru kapsamlı yanıt vermelidir. Görev tanımları, yetkileri dahi iki yıldır belirlenememesi düşündürücüdür” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet