Sosyoloji Nedir? Kavramsal İçeriği

Sosyoloji Nedir? Kavramsal İçeriği

Sosyoloji Nedir Kavramsal İçeriği

Sosyoloji; “Toplum Bilimi” veya “sosyal olayların bilimi” ya da “sosyal örgütlenme ve sosyal değişimler bilimi” olarak da bilinmektedir.
Aslında sosyoloji sosyal hayatımızda var olan sosyal gerçekleri (sosyal hadiseler ve olgular) insanların meydana getirdiği grupları grupların davranışlarını ve sosyal kurumları olduğu gibi inceleyen pozitif bir sosyal bilim dalıdır. Bir başka ifadeyle sosyoloji bir takım varsayımlardan çok; var olan gerçekleri ortaya koymaya çalışan sosyal gerçeğe eğilen bir ilimdir.
Geniş anlamıyla sosyoloji insanların birbirleriyle kurdukları sosyal münasebetleri sosyal gruplar kurumlar ve örgütler arasındaki münasebetleri toplu eylem toplu direniş gibi topluluk ve fert davranışlarını değişik düzeylerde bütün sosyal etkileşim biçimlerini sosyal yapı özelliklerini ve bu yapıda ortaya çıkabilecek değişme temayüllerini belirli bir yöntem dahilinde inceleyen sosyal gerçekleri ve süreçleri sistematik ve bilimsel olarak mercek altına alan bir bilim dalıdır.
Sosyoloji hem insan davranışının yüz yüze etkileşim bağlamlarını (Mikro-Sosyoloji) hem de çok sayıdaki ve büyük ölçekli grupların örgütlerin veya sosyal sistemlerin (Makro-Sosyoloji) özelliklerini inceler.
Sosyoloji fertten ziyâde toplumun aynasıdır. İnsanın sosyal diye vasıflandırabileceğimiz bütün davranışları sosyolojinin ilgi alanına girmektedir. Her ne kadar insan ruhuna pek yakın olan ilgi alanlarını değerleri ve duyguları ihtiva eden sorunları ele alıyorsa da sosyoloji bir şeyin iyiliği veya kötülüğü uygunluğu veya uygunsuzluğu gibi hususlarda yargıda bulunmaktan uzak durmaya yani tarafsız kalmaya gayret etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın