DOLAR 13,58071.04%
EURO 15,46300.78%
ALTIN 793,300,93
BITCOIN 566396-1,20%
Adana

HAFİF YAĞMUR

18:07

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Sosyolojik Açıdan Bilinç

Sosyolojik Açıdan Bilinç

ABONE OL
10 Ekim 2014 09:25
Sosyolojik Açıdan Bilinç
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyolojik Açıdan Bilinç

Sosyolojide bilinç olgusu bireyin topluluk içinde yaşıyor olmasından kaynaklanan sosyal boyutunu ifade eder. Sosyolojik kuramda bilinç özellikle toplumsal bilinç toplumsal yaşamı varoluş süreçlerini anlamak için oldukça işlevsel bir kullanıma sahiptir.
Bilincin sosyolojik boyutu onun somuta indirgenebilen ve daha çok toplumsal düzlemdeki algısıyla ilişkilidir. Düşünsel eylemsel ve insani tüm edimlerimiz bir bakıma sahip olduğumuz bilinç evrenini referans alır. İç ve dış dünyaya ilişkin algılama ve yorumlama çerçevemiz büyük ölçüde bireysel ve toplumsal temelli bilinç formlarının etkisi altındadır.
Erichorn vd.(l985:278) bilincin tümüyle insana özgü bir gerçeklik olduğunu ve bireyin tüm kavrayıcı etkinlik biçimlerini kapsadığını ileri sürmektedirler. Onlara göre bilinç “nesnel gerçekliğin toplumsal belirlenimli düşünsel yansımasını bize gösterir”.
K.Manheim İdeoloji ve Ütopya’da bilince toplumsal bir içerik yükleyerek insan bilincini kendi toplumsal varlığının belirlediğini ileri sürer. Aksine insanların varlığını bilinçlerinin belirlemediğini savunur (Erichorn vd. l985:99).
Ozankaya da Toplumbilim Terimleri Sözlüğü’nde bilinci sosyolojik bir gerçeklik olarak ele alır. Ona göre bilinç “insanın çalışma süreci içinde eş deyişle toplumsal ilişkiler süreci içinde nesnel çevresini ve kişisel varoluşunu anlamasını sağlayan düşünsel süreçlerin tümüdür” (l984: 21). Burada bilinç bireyin tüm varoluşunu sağlayan ve onun hayatını anlamlandıran duyarlılık biçimlerini ve düşünsel süreçlerini kapsar.
Yine Hamilton da bilincin toplumsal boyutuna vurgu yapmaktadır. Ona göre bilinç her şeyden önce toplumsal olanın yani toplumsal yaşamın bir ürünüdür ve toplumun ortak zihinsel süreçlerinin bileşkesidir. Düşünce ve dil nasıl toplumsal süreç içerisinde oluşuyorsa bilinç de toplum üyelerinin ortak düşünme davranma ve bakış açılarının genel ifadesidir. Bilinci oluşturan en temel dinamik toplumsal koşullar ve toplumsal yaşam deneyimleridir. Bilinç sosyal ilişkilerin evrimiyle yakından bağlantılıdır. Bilinci oluşturan öğelerle bilinç arasında etki-tepki ilişkisi bulunmaktadır. Hem bilinç toplumu biçimlendirmekte hem de toplum ve toplumsal koşullar bilinci belirlemekte ve yönlendirmektedir (Oskay 1983:224).
Oskay (l983:225)’a göre sosyolojik ele alındığında ‘bilinç’ açısından öncelikle toplumsal yaşam ve bu yaşamın işleyiş biçimleri nitelikleri ve değişen toplumsal koşullar önem taşımaktadır. Bilinç bu koşulların kesiştiği noktada oluşur.
Sosyolojik açıdan bilinç toplumsal yaşama ilişkin farkındalıklarımız ve bundan hareketle oluşan duyarlılıklarımızı ifade eder. Toplumun içinden bakmak algılamak düşünmek ve tepkiler vermek vs. toplum bilincini içselleştirdiğimiz anlamına gelir. Toplumsallaşma sürecinde bireyler toplumun geçerli değer ve norm sistemlerini tanıma kabullenme ona uygun hareket etmenin yollarını öğrenirler. Bu süreçle birlikte bireyler ortak bir algılama ve duruş keşfetme imkanı bulurlar ve toplumsallığa içkin ortak coşku heyecan ve korkular edinirler. Toplumsal bilinç genel anlamda toplumsallığa ilişkin kuşatıcı bir farkındalık zemini keşfetme anlamı taşır. Bu yönüyle toplumsal bilinç tek tek bireylerin bilincinden farklı bir gerçekliktir. Bu bilinç bireyselliğin üstünde ortak idealler ve heyecanlar paylaşma toplum penceresinden bakma anlamı taşır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet