DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Sosyolojinin Amaçları
87 okunma

Sosyolojinin Amaçları

ABONE OL
29 Mayıs 2015 01:37
Sosyolojinin Amaçları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

– Toplumları içinde bulundukları yere ve zamana göre nesnel ve somut koşullarıyla anlamak.

– Toplumların tarihsel gelişim sürecinde geçirdikleri değişimin etkilerini ve yönünü açıklamak.

– Farklı toplumlar arasındaki benzerlikleri saptayıp genellemelere ulaşmak.

– Mevcut toplumsal verilere dayanarak ileride ortaya çıkacak olaylarla ilgili öngörüde bulunmak.

Sosyolojinin Özellikleri

• Sosyoloji tek tek bireylerin sorunlarıyla değil toplumu ilgilendiren sorunlarla ilgilenir. Örneğin sosyoloji ilk bakışta bireysel bir sorun olarak algılanan “intihar” olayının toplumsal boyutuyla ilgilenir. E. Durkheim “İntihar” adlı çalışmasında savaş dönemlerinde intihar olaylarının azaldığını toplumda kuralsızlık halinin yaşandığı ekonomik kriz dönemlerinde ise intihar olaylarının arttığını göstermiştir.

• Sosyolog toplumsal olayları kendi değer ve beğenilerinin etkisi altında kalmadan nesnel (objektif) olarak inceler. Durkheim’ın deyişiyle sosyolog toplumsal olayları “bir eşya gibi” ele alır.

• Sosyoloji olanı olduğu gibi inceler. Ahlak hukuk din gibi bireylerin nasıl davranması gerektiğine ilişkin kurallar koymaz. Bu anlamda sosyoloji kural koyucu yani normatif değildir. Örneğin sosyoloji yardım etmeme davranışını iyi ya da kötü olarak değerlendirmez.

• Sosyoloji doğa bilimleri gibi deneysel bir bilim değildir. Çünkü sürekli değişim halinde olan toplumsal olayları ve toplumsal çevreyi laboratuar koşullarında gözlemlemek ve yönlendirmek olanaklı değildir.

• Sosyoloji toplumsal kurumların (aile din eğitim devlet hukuk) yapılarında ve işlevlerinde meydana gelen değişmeleri tarihsel evrim süreci içerisinde inceler. Örneğin Cumhuriyet devrimiyle beraber din kurumunun işlevinde meydana gelen değişmeler sosyolojinin alanına girer.

• Sosyoloji toplumsal olguların nedenlerini bireylerde değil diğer toplumsal olgularda arar. Örneğin köyden kente göç olgusunu inceleyen bir sosyolog bu olguyu bireysel tercihlerle açıklamaz. Göçün nedenini tarımda traktörün kullanılmasına sulu tarımın yapılmamasına miras yoluyla toprakların parçalanması vb. gibi diğer toplumsal olgulara bağlar.

• Sosyoloji toplumsal yapıyı bir bütün halinde inceler. Diğer toplumsal bilimler toplumsal yaşamın farklı yönlerini ayrı ayrı incelerler. Örneğin sosyal antropolog kültürel yapıyı; ekonomimal ve hizmetlerin üretimini bölüşümünü ve tüketimini; tarih geçmişte olup bitenlerin nedenlerini belgelere dayanarak saptamaya çalışır. Sosyoloji ise toplumsal yapı içerisinde yer alan kültürel öğeleri ekonomik ilişkileri tarihsel geçmişi coğrafi konumu bilmek zorundadır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.