DOLAR 16,1050 1.12%
EURO 17,2738 1.35%
ALTIN 961,851,40
BITCOIN 471048-2,31%
Adana
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Sosyolojinin diğer bilimlerle ilişkisi
63 okunma

Sosyolojinin diğer bilimlerle ilişkisi

ABONE OL
28 Şubat 2015 16:38
Sosyolojinin diğer bilimlerle ilişkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

A. Sosyoloji ve Tarih: Yer ve zamanı belli Tarih toplumların ortaya çıkma gelişme dağılma ve çözülme devrelerindeki somut sosyal olayları belgelere dayanarak incelemeye çalışan bir bilimdir. Sosyoloji ise bu sosyal olayları açıklayarak bir takım ortak ilkelerekurallara genellemelere ve mümkünse yasalara ulaşmak ister.Tarih diğer sosyal bilimlerle uğraşanlara olayların geçmişi hakkındaki verileri sunmaktadır. Sosyoloji tarih bu verilerinden yararlanarak farklı toplumlarda görülen sosyal olayların ortak özelliklerini inceler ve genellemelere ulaşır.

B.Sooyoloji ve psikoloji .Psikoloji insan davranışlarını konu edinen bir bilim dalıdır. Çoğu psikolojik olayların temelinde toplumsal öğeler mevcuttur.Öğrenme kişilik algı davranışların şekillenmesinde sosyal öğeler mevcuttur. Bu yönüyle psikoloji sosyolojinin verilerinden yararlanmak zorundadır. Diğer taraftanda fertlerin psikolojik durumlarını dikkate almadan grup ve toplum ilişkilerinin doyurucu bir açıklamaya kavuşması güçtür.Sosyal psikoloji insanın sosyal bir ortamdaki davranışlarını konu alan sosyoloji – psikoloji arası bir alt bilim dalıdır. C. Sosyoloji-Antropoloji: Antropoloji insanın yeryüzündeki toplumsal gelişimi-ni inceler. İnsan fizyolojisi ve iskelet yapısı dilaraç yapımı ve teknolojisi fen eğitim siyaset örgütlenme türünden konular antropolojinin çalışma alanlarındandır

 

Fiziki Antropoloji: İnsanın biyolojik yapısını insan ve ırklar tarihini inceler.

Kültürel Antropoloji: Yaşanan toplumların ya da kültürlerin sosyol ve kültür tarihi ile uğraşır. Toplum türleri yayılma evrim törelerbunların kökeni ve değişmesi gibi kanınları temel alır.Kültürel antropolojiye etnoloji veya sosyal antropoloji adı da verilmektedir.Bu yönleriyle sosyoloji antropoloji ilişkisi mevcuttur.

D) Sosyoloji-Hukuk :

Hukuk toplumda insanlararası ilişkileri düzenleyen uyulması zorunlu kurallar bütünüdür. Hukuk toplum ile sıkı ilişkilidir. Bu kuralların uzun ömürlü olması o toplumun sosyal yapısına uygun olmasına bağlıdır. Bu yönüyle hukuk sosyolojinin verilerinden yararlanır.

E. Sosyoloji-Ekonomi:

Ekonomi insanların ihtiyaç duydukları mal ve hizmetlerin üretiminibölüşümünü ve tüketimini konu alan bir sosyal bilimdir.Yasanın ekonomik faaliyetleri bir anlamda toplumsal faaliyettir.Ekonomik faaliyetler bulunduğu toplumdan etkilenir. Toplumsal olayların ekonomiye etkisi ve ikisi arasındaki ilişkisi arasındaki ilişki ekonomik sosyoloji’yi meydana getirmiştir.

F. Sosyoloji-Siyaset:

Siyaset bilimi devletin örgütlenmesi çeşitli yönetim şekillerinin karşılaştırılması anayasa hukuku (toplumun yönetim biçimihükümet iktidar) v.s. hem sosyolojinin hem de siyasetin konusudur.ancak sosyoloji topluma genel ve objektif yaklaşırken siyaset değer yargılarında bulunur.

VII. SOSYOLOJİNİN ALT BİLİM DALLARI

A) Eğitim Sosyolojisi: Eğitim ile diğer sosyal kurumlar arası ilişkileri eğitimin işleyişi işlevleri eğitim kurum ve örgütlerinin sosyal özelliklerini inceler.Veya kültürün kuşaklar arasında aktarılması olarak ele alındığındakişilerin tüm sosyalleşme evreleri eğitim sosyolojisinin konusu içine girer.

B) Hukuk Sosyolojisi: Hukukun toplum içindeki rolünü (sosyal düzenin sağlamasında) Hukuk kurallarının toplumlarının gelişmelerine paralel olarak nasıl değiştiklerini inceler.

C) Din Sosyolojisi: Dinin kökenlerini dinin toplum içindeki yeri önemi dini davranış ve düşüncenin şartlarınıbiçimlerini ve dinin geçirdiği aşama ve değişmeleri ele alır.

D) Ekonomik Sosyoloji: Sosyal hayatın ekonomik yönünü ve diğer sosyal kurumlarla ilişkisini inceler. Diğer yandan daekonomik sistem-lerle diğer sosyal sistemler arasındaki ilişkileri inceler.

E) Siyaset Sosyolojisi: Siyasi kurum ve olayları diğer sosyal kurum ve olaylarla ilişki yönüyle ele alır.Siyasi kanunların doğuşu işleyişi işlevi siyasi eylem biçimleri. baskı grupları siyasi davranış oy verme ideoloji kamuoyupropaganda gibi konuları inceler.

F) Sanayi Sosyolojisi: Sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan teknolojik gelişme ve etkilerini araştırır.

6 – Aile Sosyolojisi: Ailenin yapısı toplum içindeki yerifonsiyonları şekillerini inceler.

7 – Köy Sosyolojisi: Köy tipleri coğrafyanın etkisi köydeki değişmeleri konu alır.

8 – Kent Sosyolojisi: Kentleşme kent biçimlerini sosyal yapısı ve göç olayı üzerinde durur


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.