Sözleşmeli Personel Alımında Vekil Ve Geçici Öğreticiler Değerlendirilsin

Sözleşmeli Personel Alımında Vekil Ve Geçici Öğreticiler Değerlendirilsin

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Diyanet İşleri Başkanlığı’na alınacak 9500 sözleşmeli personel ile ilgili bir açıklama yaparak, “ilan edilen personel alım ilanı bir kesimi sevindirirken bir kesimde endişelere neden olmuştur!” dedi.

Hasan Türüt, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 9500 sözleşmeli personel alınacağına dair açıklama yapılmıştı. Açıklama da, ”Başkanlığımıza ait 4-B sözleşmeli Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım pozisyonlarında KPSS puan sıralaması esas alınarak yapılacak sınav sonucuna göre toplam 9.500 sözleşmeli personel istihdam edilmesi planlanmaktadır. Başvurularda KPSS puan türlerinden; lisans mezunları için KPSSP124, önlisans mezunları için KPSSP123, orta öğretim mezunları için KPSSP122 esas alınacaktır. Sözleşmeli personel alımına ilişkin diğer hususlar Başkanlığımızca daha sonra ilan edilecektir,” denilmiştir. Bu açıklama atanmayı bekleyen imam-hatip, müezzin kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticilerini sevindirdi. Öte yandan halen Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde vekil ve geçici Kur’an kursu öğreticisi olarak görev yapanlar da her zaman olduğu gibi bir endişeye neden oldu. Çünkü 4/B sözleşmeli personel alımından sonra bunlar kışın işsiz kalacaklar. Bu din görevlileri şimdiden ‘kışın ne yapacağız?’ endişesiyle paniğe kapıldılar. Geçindirmek zorunda oldukları aileleri, okutmak zorunda oldukları çocukları için endişeli bir bekleyişe girerlerken, aynı zaman da devletin kendilerini çaresiz bırakmayacakları umuduyla kadro taleplerini sürekli olarak yineliyorlar.

Kimsesizlerin sesi olan Diyanet Bir-Sen’in Cumhurbaşkanlığı Makamına, Başbakanlığa ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na yaptığı yazılı öneri ve defaten yaptığımız yazılı basın açıklamalarımız da belirttiğimiz üzere; Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde halen vekil ve geçici Kur’an kursu öğreticisi olarak görev yapanların sınava tabii tutulmadan 4/B’li personel alımı için de değerlendirilmesini bir kez daha öneriyoruz. Teşkilatımız da imam-hatip, müezzin kayyım ve geçici Kur’an kursu öğreticisi açığı var. Alımı yapılacak olan 9500 sözleşmeli personelin için de halen görev yapanların değerlendirilmesi hakkaniyetli bir uygulama olacaktır. Böyle bir değerlendirme iki türlü yarar sağlayacaktır: Birincisi, halen görev yapanların çoluk çocuğuyla perişan olmasını önleyerek endişelerini giderecek, ikincisi ise, teşkilatımızdaki din görevlisi açığı kapatılacaktır. Bu değerlendirme ile teşkilatımızın bir zararı olmayacağı gibi, aksine herkesi memnun ve mutlueden bir sonuç ortaya çıkaracaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haftanın Kahramanları - Dr. Aykut Şahin, Müjgan Atıcı, Mehmet Çoban
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın