DOLAR 16,6871 0.02%
EURO 17,5361 -0.15%
ALTIN 974,80-0,11
BITCOIN 335007-3,61%
Adana
27°

AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Stok Değerleme Ölçüleri
148 okunma

Stok Değerleme Ölçüleri

ABONE OL
30 Aralık 2014 17:27
Stok Değerleme Ölçüleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Stok Değerleme Ölçüleri

1) Maliyet bedeli ile değerleme

Maliyet bedeli, her malın satın alınması veya üretilmesi için yapı¤lan harcamalar toplamıdır.

Satınalınan mallarda maliyet bedeli, satın alınan malın işletmenin deposuna girinceye kadar yapılan bütün harcamaları kapsar. Satın alınan malın alış bedeli, satın alınan mala ödenen veya ödenecek bedel olmakla beraber fatura üzerinden düşülen iskontoların bu tu¤tardan düşülmesi, alış sırasında ödenen masrafların, gümrük vergisi ve fon gibi harcamaların ilave edilmesi gerekir.

Satınalınan malın işletmeye taşınması sırasında yapılan taşıma sigorta giderleri gibi ödemeler malın maliyet bedeline dahil edilir. Taşınma sırasında meydana gelen eşyanın kırılması, maddenin dö¤külmesi, akması, kaza sonucu ortaya çıkan kayıpların ise doğrudan doğruya zarara katılması uygundur.

Satın alınan malların satışa uygun hale getirilebilmesi için bozuk ve ıskartalarının ayrılması büyüklüklerine göre sınıflandırılması işlem¤lerini kapsayan manipülasyon giderleri malın maliyet bedeline dahil edilir.

Bir malın üretilmesi için yapılan bütün harcamalar o malın üretim maliyetini verir, Üretilen mallarda maliyet bedeli, sarfedilen hammade ve malzeme bedelinden, üretim için sarfedilen direkt işçilik giderlerin¤den, hammadde ve malzeme ile direkt işçilikler dışında kalan mamul maliyetine doğrudan doğruya yüklenemeyen genel imalat maliyetleri payından, genel idare giderleri payından oluşur.

Hammadde ve malzeme maliyetleri ile direkt işçilik giderlerinin her mamuldeki payının tesbiti kolay olmakla beraber genel imalât maliyetlerini teşkil edecek payın tesbiti kolay değildir. Maliyet muha¤sebesi sisteminde çeşitli yöntemler kullanılarak bu gibi maliyetlerin mamullere dağıtılması gerçekleştirilmektedir.

Maliyet bedeli ile değerlemede çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

(i) Belirli (Spesifik, Has) maliyet bedeli ile değerleme

(ii) Ortalama Maliyet değeri ile değerleme

(iii) İlk giren ilk çikar (FIFO, İgic) yöntemi ile değerleme

(iv) Son giren ilk çıkar (LIFO, Sgiç) yöntemi ile değerleme

(v) Satış fiyatından hareketle bulunan maliyet değeri ile

değerleme

(vi) Standart Maliyet değeri ile değerleme

2) Düşük değerle değerleme

3) Yerine koyma değeri ile değerleme

4) Yeni giren ilk çıkar (NIFO, Ygiç) yöntemi ile değerleme

5) Temel stok değeri ile değerleme

6) Satış (piyasa) fiyatıyla değerleme

7) Diğer değerleme yöntemleri


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.