DOLAR 9,62801.56%
EURO 11,17931.35%
ALTIN 556,611,60
BITCOIN 5879994,34%
Adana
20°

PARÇALI BULUTLU

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Stonhenge Nedir?

Stonhenge Nedir?

ABONE OL
11 Kasım 2014 20:15
Stonhenge Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

stonehenge5

Stonhenge, birçok insanın düşüncesine göre belki de dünyanın en gizemli yeridir. 4000 yıllık tarihiyle dünyadaki en eski ve kesinlikle en iyi biçimde korunmuş megalitik (eski, büyük ve taştan yapılmış) yapısıdır. 29 kilometre uzaktan taşınmış ve 25 tonluk kayalarla yapılmış olağanüstü bir yapıdır. Halkalar ve at nalı şeklindeki Sarsen (kumtaşının bir türü) ve onları taşıyan güçlü üst eşiklerle birlikte, yerdeki gibi gökyüzünde de taştan bir halka oluşturur. Stonhenge’ in neden ve kim tarafından yapıldığına dair hemen hemen hiçbir şey bilmiyoruz. Çok genel bir teoriye göre 19.yy da Druid’ ler tarafından yapıldı. Bu insanlar Romalıların Britanya’yı fethinden önce orada yaşıyorlardı ve burayı tapınak olarak yapmışlardı. Modern arkeoloji teknikleriyle birlikte, Stonhenge’ in 1000 yıl önce Druidler güç kazanmadan tamamlandığını biliyoruz. Eğer Druid’ ler Stonhenge’i törenlerinde kullanıyorlarsa, bu daha önce yapılan bir tapınağı kullandıkları anlamına geliyor. Buna karşın modern Druid’ ler, Stonhenge üzerinde hakları olduğunu iddia ediyorlar ve yaz döngüsü boyunca geleneksel törenlerini Stonhenge’ de yapıyorlar. 

Stonhenge’ in 11.000 yıllık geçmişi olduğunun bir kanıtı var. Milattan önce 3100 yılına kadar şimdiki görünen Stonhenge sınırındaki dairesel boşluktan başka bir şey yoktu. Aynı sıralarda oraya çamdan kazıklar yerleştirildi. Milattan önce 2100’ler de taşlar yükselmeye başladı. Bu zaman süresinde bazı taşlar dikildi ve sonra söküldü. Bu izole edilmiş yer neden yapıldı, söküldü ve sonra tekrar yapıldı? Bunu söylemek zor. Görünüşe göre yazılı bir dilleri ve bıraktıkları kayıtlar yok. Geride bir çöp bile yok. Sadece çakmaktaşı parçaları, geyik boynuzu parçaları ve baltalar bulundu fakat insanların oturdukları yerde görmeye alıştığımız atıklardan birçoğu yoktu. Bu arada çöp kuyularının arkeologların araştırmalarında en iyi kaynaklardan biri olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu durum bilim adamlarına buranın kilise gibi kutsal bir yer olduğuna dair ipucu verdi. Bir bilim adamı Stonhenge’i “Çöpünüzü düşüremeyeceğiniz temiz ve özel bir yer” olarak tanımlıyor. Milattan önce 1500 yıllarında Stonhenge, 30 Sarsen taşla ve üst eşiklerle birlikte yüksek bir çember oluşturuyordu. Bugün bu taşların sadece 17’si ve üst eşiklerin birkaçı yerindedir. Beş “trilithone” ( bir üst eşiği tutan iki güçlü dikine taş), at nalı şeklinde bir çember oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türkiye’de Turizm

At nalının açık kısmında, hendeğin dışında topuk taşı bulunur. Yılda bir kere yaz döngüsünde( yılın en uzun günü), güneş çemberin merkezinde topuk taşı ile aynı hizada doğuyor.Taşlardan bazıları 60 ton ağırlığındadır. Bunları yapanlar, bu güçlü kayaları kilometrelerce uzaktan nasıl taşıdı? Muhtemelen tahta kızaklarla sürüklediler. Biri taşınmadan önce geçeceği yol temizleniyordu ve sonra taşıma yapılıyordu. Tek başına kolay bir iş değildi. Özellikle zamanlarının çoğunu ve enerjilerini hayatta kalmak için harcayan insanlar için. Avebury ve Stonehenge yapıları birçok kuşakların çalışmasıyla meydana gelmiştir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.