DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 362741-0,33%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘Suç duyurusunda bulunuyorum’
46 okunma

‘Suç duyurusunda bulunuyorum’

ABONE OL
25 Ocak 2015 19:22
‘Suç duyurusunda bulunuyorum’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Vural, Soruşturma Komisyonu süresince milletvekillerine yönelik tehditlerin, baskıların, korkutmaların, şantajların havada uçuştuğunu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ise yönlendirmede bulunmadıklarını açıkladığını söyledi. Vural şunları söyledi:  “Peki 21 Aralık gecesi 2.5 saat siz ne yaptınız, fasıl mı yaptınız? Ne yaptınız bakanlarla? AKP’li grup başkanvekilleriyle neyi görüştünüz? Komisyon üyeleri irade beyanlarını önce size tedbir alınması için mi aktardı? Yüce Divan’a gönderme istenmesine rağmen daha sonra birileri devreye girmiş, baskı ve tehditlerle irade değiştirilmiş. Bu açıkça yargılama sürecini etkilemektir ve suçtur. Buradan cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunuyorum. TBMM üyeleri üzerinde baskı kurarak kararları değiştirmek isteyenlere karşı gereği yapılmalı. 21 Aralık gecesinde sonra Davutoğlu’nun baypas edilerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın devreye sokulması, ardından 22 Aralık’ta değişen kanaatler. Yüce Divan’a gönderme eğilimini öğrenen dört eski bakana, ‘kendiniz gitmek istediğinizi açıklayın’ demiş. Bir bakanın, AKP ile ilgili çok sayıda bilginin ortaya saçılacağı tehdidi üzerine de Davutoğlu, ‘Saçılacaksa saçılsın’ diye tepki göstermiş. Rüşvet ve yolsuzluk çetesi dönemin başbakanına gitmiş, dönemin başbakanı da komisyon üyelerini arayarak tavırlarının değiştirilmesini sağlamış. İşte bu tam bir saray entrikasıdır. Demek ki ortaya saçılacak çok şey var. Bu bakanlar konuşacak olursa kim bilir hangi kirli çamaşırlar, kirli ilişkiler ortaya saçılacak. Cerahat dolu bir dönem. Cerahat akıyo” diye konuştu.

Rapor hükümsüzdür
Vural, “Anayasa’nın 100. maddesinde yer alan hükme göre ’Meclis Soruşturma Komisyonu raporunu iki ay içinde Meclis’e sunar. Soruşturmanın bu sürede bitirilememesi halinde komisyona iki aylık yeni ve kesin bir süre verilir. Bu süre içinde raporun TBMM Başkanlığı’na teslimi zorunludur.’Anayasa kesin olarak iki aylık bir sürenin verildiği ifade etmişken son iki ayda verilen süre 27 Aralık’ta bitmesine rağmen 5 Ocak tarihinde komisyon toplantıya çağrıldı. Komisyon raporunu zamanında TBMM Başkanlığı’na sunmadı. Bu doğrudan doğruya Anayasa’nın kesin olarak belirlediği bir hükmün ortadan kaldırılmasıdır” diye konuştu. Vural şöyle devam etti: “Komisyon raporu hükmen yoktur. Bu çerçevede yapılması gereken işlemlerle ilgili olarak önce Meclis Başkanlığı’na sonra bireysel başvuru çerçevesinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuru hakkı bulunuyor. Meclis Başkanlığı’na bakanların Yüce Divan’a gönderilmesi için müracaatımı yapacağım. Meclis Başkanlığı’nın alacağı tavra göre ben de tavrımı ortaya koyacağım. Bu dosya doğrudan doğruya artık Yüce Divan’a gönderilmelidir.”


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.