DOLAR 16,3927 0.14%
EURO 17,6057 0.7%
ALTIN 970,88-0,38
BITCOIN 478962-1,32%
Adana
28°

AÇIK

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

40 okunma

Süleyman Sezen Hayalleri – 1

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kozan Kent Konseyinin değerli bir başkanı var. Tüm Kozan’lılar Sayın Süleyman Sezen’i çok yakından tanırlar. Kozan dışındakiler de onu ulusal kanallarda reklamlarını boy boy gördüğümüz bir bal reklamından tanır.
Sayın Sezen bedava reklamı sever. Ben onun için ürününün adını burada ağzıma almak istemiyorum. Hatta bu isim yüzünden ismi tescillettirdiği ilk yıllarda o zaman bu konuda yazı yazmış ve ürettiği balın bu yöreyle hiç alakalı olmadığını sağdan soldan topladığı paçal adı verilen toplama balları renkli kavanozlara dolum yaparak yüksek fiyatlarla pazarladığından bahsetmiştim. Aynı zamanda adını kullandığı bu köye hiç ziyarette bulunmadığını ve bu köy için hiçbir şey yapmadığından bahsetmiştim. Köyün adını burada yazmak isterdim ama inanın Sayın Sezen’in bedava reklamı olacak diye yazmıyorum. Ama okuyucularım çok iyi biliyorlar.

 

12 Kasım 2009 tarihinde KozanBilgi.Net’in değerli okurlarından gelen bir talep üzerine Kozan Kent Konseyi Başkanı Süleyman Sezen’den randevu alarak iş yerinde ziyaretine gittim. Sayın Sezen’e o yıllarda yönelttiğim o soruları belki unutmuştur düşüncesi ile tekrar gündeme getiriyor sonucunu okurlarımın ve kamuoyunun vicdanlarına bırakıyorum.

 

Sayın Sezen’in o yıllarda çok büyük hayalleri vardı. Kozan’ı il yapacak, Kozan’ı yine reklam olacak düşüncesi ile (adını yazmayacağım) Kalesi ve Kozan Kalesi kilimlerini İşkur projesi ile dokutarak birçok ev hanımı işsiz bayana iş imkânı sağlayacaklar ve onlara kilim dokutacaklardı.

 

O günlerde kursa katılan bayanlar büyük bir stres ve sıkıntı içerisinde idiler. Sonucunda Sayın Sezen’in kendilerini kandıracaklarını ve dokudukları kilimleri 1/5 fiyatına ellerinden alacaklarından endişe duyuyorlardı. Onların bu endişelerini o günkü konuşmamızda Sayın Sezen’e şu şekilde sordum;

 

“Sayın Sezen, kursiyerler sizin girişimlerinize güvenmiyorlar ve bu kursun sonunun olmayacağını söylüyorlar. Sizce İşkur kilim projesi başlamadan bitiyor mu?

 

Bu projenin aslında 5 aylık eğitim ve sonrasında kursiyerlere para kazandırmayı amaçladığını daha önceki röportajlarımızda belirtmiştiniz ancak kursiyer öğrencilerden aldığımız bilgilere göre sürecin hiç de böyle işlemediği görülüyor. 5 ayın sonunda kursiyerler iş köleleri haline getirilecek. Kursiyerler bizlere baştan 2 yıllık bir sözleşme yapmaya zorlanıldığını kurs bitiminde 2 yıl boyunca piyasa fiyatının 1/5 i bir fiyata üretim yapmaya; aksi takdirde tazminat ödemeye mahkûm edileceklerini belirtiyorlar. Bu proje ile sizinde içerisinde olduğunuz bazı tüccarlar zengin edilmek isteniyor. Olan da zaten risk altında olan zor durumdaki proje kölelerine olacak. Kozan’ı ve kozan halkını seven duyarlı insanlarımız bu konunun üstüne gitmemizi ve zavallı proje kölelerini kurtarmaya davet etmemizi istediler bu konuda ne söyleyeceksiniz” dedim.
Sayın Sezen’in 12 Kasım 2009 tarihinde sormuş olduğum soruma verdiği cevabı da aynen yayınlıyorum:
“Türkeş Bey, kilimle alakalı olayı Kent Konseyi olarak bizim 14 maddenin içerisine almamızda esas kasıt hem Kozan’ın tarihi, kültürel yüzünü dokunacak kilimlere yansıtmak, hem de bu kilimi dokuyacak olan Kozan’lı insanlarımızın sürekli bir gelire sahip olmalarını temin etmek idi. Yani bir istihdam oluşturmaktı.

Bununla alakalı Kozan Çıraklık Eğitim Merkezi, Kaymakamlık İşkur’dan proje onaylatarak şu anda 15 tane kursiyerin bu işleri 5 ay zarfında gerekli harcamaları da İşkur tarafından temin edilmesiyle beraber 5 ayda kilim dokumayı öğreteceğiz. Şu anda figürler belirlendi, Kozan Kalesi, ve ……… Kalesi, Karacaoğlan ve portakal motiflerinin bu kilimlere işletilerek hediyelik eşya olarak Kozan Kent Konseyi tarafından bu ilçeden para kazananlara pazarlanmasıyla hem Kozan’ın yüzünü tanıtmış olacağız, hem de bu kilimleri işleyenlere birer meslek edindirmiş olacağız, hem de iş imkânları sağlamış olacağız.

Bu arada bu 5 aylık kurslar eğer sadece 5 ayla bitecek bir şey olarak anlaşılıyorsa bana göre yanlış anlaşılıyor. Bu imkânı bu mesleğe uygun, bu mesleği yapabilecek ve aşını ekmeğini kazanacak insanların bu kurslara mutlaka itibar göstermeleri lazım.

Kursiyerlerin sözleşmeleriyle ilgili İşkur tarafından iş kolu yasalarında olan uygulamalar yapılıyor. Bu kurslara 5 ay devam edeceğim diyen kursiyerler İşkur’un mutat olarak Türkiye genelinde uyguladığı kursu tamamlama taahhütnamesi veriyorlar. Onun dışında başka bir sözleşme yok zaten. Bu da İşkur’un kendi mevzuatı. Bizimle yani Kent Konseyi’yle alakalı değil. Ayrıca dokunan kilimlerin 1/5 fiyatına alınacağı konusunda öyle bir şey kesinlikle yok. Biz bunları zaten hediyelik eşya olarak dokutturacağız ve burada amaç hem kültürel faaliyetleri düşünürken bunu dokuyanları çok ucuza niye düşünelim ki? Öyle bir şey olamaz. Biz de bu kursları bitirenlerden kilimi dokumak isteyen, evime ekmek götüreceğim diyen insanların tezgâhlar evlerine verilecek. Evine verilirken de bu devletin, Kaymakamlığın resmi bir işlevi olduğu için bu tezgâhların iadesi için mutlaka demirbaş sözleşmesi yapılacaktır. Bunun dışında zaten bir şey yok. 15 öğrencimiz şu an kayıtlı ve 20 tezgâh yapılmakta. Öğrencilerin içlerini ferah tutmalarını yalan yanlış her söze inanmamalarını istiyorum “ dedi.

 

Bu haftaki yazımın sonunda Sayın Süleyman Sezen’e tekrar sormak istiyorum;

 

Aradan geçen 3 yıl gibi uzun bir sürede kaç kursiyere, kaç adet kilim tezgahı verdiniz?

 

Dokunacak kilimlerde figürlerin belirlendiğini belirtmenize rağmen bunları kalıp olarak çıkaramadığınız biliniyor. Bu konudaki başarısızlığınızın nedeni nedir?

 

Bundan sonra Kozan Kent Konseyinin düzenlediği bu tür kurslara katılıp hayal kırıklığına uğrayıp kandırılan insanlarımız bundan sonraki düzenleyeceğiniz kurslara güvenip katılacaklar mı?
Evine ekmek götüreceğim diyen bayanlarımıza iş imkânı sağlayarak onların evlerine ekmek götürmelerini sağlayacağız demiştiniz. Kurs sonucunda kursiyer bayanlar ne kadar para kazandılar?

 

Sayın Sezen’e soracağımız başka sorular da var. Sayın Sezen cevap hakkı kullanmak isterse yazılı olarak yada bizzat KozanBilgi.Net’e bu konuda cevap hakkı için baş vurabilirler

 

Haftaya 2. Bölümde görüşmek üzere tüm KozanBilgi.Net okuyucularına ve özellikle İşkur projesi ile 2009 yılında kilimcilik kurslarına büyük bir güvenle katılıp birer meslek sahibi olamamış, hayal kırıklığına uğramış bayanlarımıza en içten saygılarımı sunuyorum.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.