DOLAR 16,3927 0.14%
EURO 17,6057 0.7%
ALTIN 970,88-0,38
BITCOIN 478962-1,32%
Adana
28°

AÇIK

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

41 okunma

Süleyman Sezen Hayalleri – 3

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazımın birinci bölümünün sonunda Kozan Kent Konseyi Başkanı Sayın Süleyman Sezen’den sorularıma cevap vermesini rica etmiştim.

Sonuçta onun da bir bildiği vardır diyerek üç hafta cevap hakkını kullanmasını bekledim. Oğlu Can Sezen’den gelen ve sizlere yazımın ikinci bölümünde yayınladığım e-posta ile sözde beni ve okuyucularımı bilgilendirmeye çalışıyorlar. Yazıyı okuyanlara sormak istiyorum: Benim o kilimcilik kurslarına katılan işkur projesi köleleri olarak tabir ettiğimiz bayan kursiyerler ile ilgili soruma verilmiş hiçbir cevap görebildiniz mi acaba? O evlerine bir ekmek götürerek aile bütçelerine katkıda bulunabilmek ve eşlerine ekonomik destek amacı ile kandırılmış bayanlarımızın ne durumda oldukları ile ilgili tek bir açıklama var mı? Ben göremedim sanırım okuyucularım da görmemişlerdir.

Can Bey açıkça reklamlarını yapmak istemediğimi belirttiğim ürünleri ile ilgili sözde reklam yapmadığını belirtirken inanın vermiş olduğu cevap bile tamamen reklam kokuyor. Şu kadar yıldır faaliyet gösteriyor, şu kadar insan çalışıyor, şu basın kuruluşları ile çalışıyoruz yerel gazetelere de destek oluyoruz gibi. Ben size bunları sormadım ki siz neyi açıklıyorsunuz? Ayrıca madem yerel basına destek olduğunuzu belirtiyorsunuz sayfa sayfa reklamınızı yayınlayan gazetelerle nasıl ince pazarlıklar yaptığınızı ve kaç TL ödediğinizi de bir yazın da merak edenler de öğrensin bakalım.

Can bey cevabında bana şu açıklamada da bulunuyor; “Ayrıca diyorsunuz ya yine kaleyi bilmezler diye, Kaleyi gayet iyi biliyor, ve oranın tanıtımı için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz… Tabii ki  siz yine diyeceksiniz ki oranın tanıtımı da reklam için yapıyorsunuz.!!! Bunu da kamuoyunun vicdanına ve taktirine bırakıyorum…” Sayın Süleyman Sezen’de Sayın Can Sezen’de şu an Anavarza ve kalesini çok iyi öğrenmişler ve tanımışlardır bundan elbette şüphem yok. Fakat Can Sezen’in anlamadığı benim o yazıyı Can Sezen daha küçük bir çocukken Süleyman Sezen’e sormuş olmam ve Süleyman Sezen’in Anavarza ile ilgili bilgiye sahip olmaması idi. Sayın Süleyman Sezen Bana Anavarza’yı tanıtmak için ürettikleri bala bu ismi verdiklerini belirtmiş ben ise Anavarza’ya dünyanın her yerinden insanlar tanıdıkları için gezmeye geliyorlar sakın Anavarza sizin balınızı tanıtmasın diye sormuştum.

Ayrıca Can Bey mektubunda bal ormanlarının orman bakanlığı tarafından bu isimle kurulduğunu ve kendilerinin arıcıların bununla ilgisi olmadığını belirtiyor ve onu da bizden bilmeyin diyor.

Şimdi sevgili Can’a şunu belirtmek istiyorum. Bal ormanları Türkiye bal üreticileri birliği ve Marmara Üniversitesi ile orman bakanlığına sunulmuş ve proje onaydan geçirilerek ülke genelinde yaygınlaşmıştır. Yani bu işten çıkarı olacak kişiler bal satıcıları olacaktır. Lafı yuvarlayarak bunu başka türlü hiç kimse anlatmaya çalışmasın. Bir gençlik ormanı, bir Kozan ormanı, bir sevgi ormanı olabilirdi. Ama bal ormanı oldu bal satan firmalara hayırlı olsun.

Bu ara yazımın sonunda ayrıca sizlere Sayın Sezen’in neden reklamını yayınlamadığımı da anlatmak istiyorum.

Süleyman Beyi KozanBilgi.Net’te haftanın konuğu olarak program amacıyla ziyaretine gittiğimizde röportaj sonunda ilçemiz Kozan’a bağlı olan Gaziköy Kasabası ilköğretim okulunda Atatürk köşesi olmadığını belirtip yardım rica etmiştim. Bize oraya yakışır bir Atatürk köşesi yaptıracağını ve örnek şeklini getirmemizi istedi. Örnek çizimleri verdik ve hatta Süleyman Bey, küçük bal paketleri ile Gaziköy İlköğretim Okuluna ziyaretimize gelip küçük çocuklara bal dağıtacak ve balın önemini anlatacaktı. Ben de onların bu jestine karşılık Anavarza Bal firmasının 20 gün ücretsiz olarak reklamını KozanBilgi.Net’de yayınlama sözü verdim. Can bey bana e-posta adresimde şu an hala kayıtlı olan mesajıyla animasyonlu reklam bannerlarını gönderdiler ve biz de yayınladık.

Sevgili Can, göndermiş olduğu e-postada Atatürk köşesi için bunu yapmadılar, etmediler diye kamuoyu ile etik olmayan bir şekilde paylaşmanız doğru değildi. Hatırlatsanız şimdiye kadar çoktan yapılırdı diyorlar.

Sevgili Can, inan biz bunu sırf okulumuza bir eseriniz olsun diye utanarak, ezilerek defalarca anlattık. Hep bir ay sonraya gün verildik 6 ay koşturduk Gaziköyden ziyaretlerinize geldik. Babanız sizin bütçe oluşturmaya çalıştığınızı ve şu an için bu bütçenin imkânsız olduğunu söylediler. Bir hafta sonra da haber yapmamız için tarafınızdan KozanBilgi.Net’e göndermiş olduğunuz basın açıklaması ile Sezen Gıda Ürünlerinin büyük sermaye artırımında bulunduğunu belirten yazınıza tepki göstererek artık sizinle ilgili haberleri sözünüzü tutmadığınızı belirterek yayınlayamayacağımı belirtmiştim. Bunda kırılmanıza, alınmanıza da hiç gerek yoktu. İfadenizde bahsettiğiniz gibi biz üzüm de yemedik, bağcıyı da dövmedik. Sadece hak edene hak ettiği tepkimizi gösterdik. Başka yerlere yapmış olduğunuz yardımlar beni inanın zerre kadar da ilgilendirmiyor beni ilgilendiren söz verdiğiniz okulumuza Atatürk köşesi yaptırmamanızdır.

Bu yazımda aslında Kozan Kent Konseyinin söz verip kandırdığı insanlarımızın mağduriyeti ve onlara iş istihdamı konusunda neler yapılabileceğini tartışmaktı ama biz burada konumuzla ilgili olmayan ve gelen cevaba göre alakasız tartışmalara girmek zorunda kaldık.

Ve buradan son olarak şunu belirtmek istiyorum, işkur projesinde mağdur olmuş bayanların mağduriyeti giderilmediği sürece Kozan Kent Konseyi Başkanı Sayın Sezen’in sözlerine asla inanmıyorum.

Ayrıca Can Bey hazırlattığı web sitesinden bir tarihçi nezaretinde Anavarza ile ilgili hiç yayınlanmamış yazılar ve resimler yayınladıklarını belirtiyorlar. Ben de açık yüreklilikle şunu belirtmek istiyorum. KozanBilgi.Net’in değerli Haber Müdürü Sayın Şeref Işık, geçtiğimiz günlerde BİMER’e bir soru sordu ve sorunun cevabını aldıktan sonra köşe yazısında kullandı.

Cevabı da size aynen aktarıyorum.

 

Sayın Şeref IŞIK
Kozan-ADANA

İlgi: 28.03.2012 tarih ve 163222 sayılı BİMER başvurunuz.

Adana İli, Kozan İlçesi sınırları içinde yer alan Anavarza Kalesi ve Antik Kenti ile ilgili ilgi BİMER başvurunuz incelenmiştir.

Anavarza Antik Kentinde, Bakanlığımız izinleriyle yapılan yerli veya yabancı bilim heyetlerince yürütülen herhangi bir kazı çalışması bulunmamaktadır.

Söz konusu alana ilişkin üniversitelerin ilgili bölümlerinden gerekli şartlara sahip başvurular olduğu takdirde Bakanlığımızca değerlendirilecektir.

Kültür varlıklarımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür eder, bilgilerinizi rica ederim.

(İmza)

Melike AYAZ
Bakan A.
Daire Başkanı

 

Bugüne kadar sadece laf salatası yapılmış anlaşılan.

Anavarza Kalesi ve Antik Kenti için hiçbir şey yok.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.