Sümer: “Vergi ve SSK borçları affedilsin”

Sümer: “Vergi ve SSK borçları affedilsin”

CHP’Lİ SÜMER’DEN ESNAF REÇETESİ

ANKARA – CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Covid-19 salgınından en fazla zarar gören kesimlerden olan esnafın normalleşebilmesi için TBMM’de reçete açıkladı. Esnafın SSK ve vergi borçları için af getirilmesini istedi.

Sümer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada esnafın sesi oldu. Covid-19 salgınından en fazla zarar gören kesimlerin başında esnafın geldiğini belirten Sümer, “esnaf normalleşme süreciyle birlikte hemen normalleşmeyecek. İşlerini yeniden oturtmaları için zaman gerekecek” dedi.

CHP’li Sümer bir dizi önlemin hayata geçirilmesini istedi. Sümer’in önerileri şöyle:

-Öncelikle esnaf için SSK ve vergi affı getirilmeli hatta uzun süre iş yerini kapatmak zorunda kalan iflasın eşiğinde olan esnafın belli bir miktara kadar borçları affedilmeli, bu miktarın üzerindeki borçlar faizsiz ve uzun vadeli tahsil edilmeli.

-65 yaş üzerindeki esnaf iş yerlerini hâlâ açamıyor ve büyük bölümü iflas noktasında. Bu soruna acil bir çözüm bulunmalı.
YAKITTA KDV VE ÖTV KALDIRILSIN

-Minibüsler, otobüsler uzun süre kapasitelerinin yarısı kadar yolcu taşımak zorunda kaldılar. En azından salgın bitene kadar ticari araçların kullandığı akaryakıttan KDV ve ÖTV alınmamalıdır.

-İş yeri kapalı kalan esnafa süre tanınmalı, bitene kadar kira desteği yapılmalı ve stopaj kaldırılmalıdır.

-Tabela vergisi, çevre vergisi ve işgaliye harcı geçici olarak alınmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rusya’dan dikkat çeken iddia: Türkiye’yle yeni S-400 anlaşmasında sona yaklaşıldı
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN