Sümer: “Yüksek gerilim hatları yerin altına alınsın”

Sümer: “Yüksek gerilim hatları yerin altına alınsın”

ADANA’NIN ÖLÜMCÜL SORUNU…

ANKARA – Adana’da tehlike saçan, insan sağlığını tehdit eden ve sık sık can kayıplarına yol açan yüksek gerilim hatları TBMM’nin de gündemine geldi. CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, TBMM Genel Kurulu’nda yüksek gerilim hatlarının yer altına alınması konusunda yetkilileri uyardı.

Sümer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada yerleşim yerlerinin üzerinden geçen yüksek gerilim hatlarının vatandaşların can güvenliğini tehdit ettiğini belirterek son olarak Yüreğir’de incir toplamak için ağaca çıkan Ertan Tekin isimli vatandaşın yüksek gerilim hattına temas ederek yaşamını yitirdiğini belirtti.

Dünyanın tüm modern kentlerinde yüksek gerilim hatlarının yerin altından geçtiğini kaydeden Sümer, bu hatların Adana’da evlerinden üzerinden, ağaç dallarının arasından geçtiğini ve tehlike saçtığını söyledi.

CHP’li Sümer, Adana’da elektrik altyapısının yetersiz olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Elektrik kesintisi, voltaj düşmesi gibi sorunlar bir türlü bitmiyor. Zaten zor şartlarda geçinen vatandaşlarımız arızalanan elektrikli ev aletlerinde sorun yaşıyor. Buradan yetkililere sesleniyorum:

Bir an önce elektrik tüketim artışına göre altyapı yatırımları yapılmalı, yüksek gerilim hatları zaman kaybetmeden yerin altına alınmalı. Adana’da artık ne elektrik kesilsin ne de sorun yaşansın.”
BAKAN’A ELEKTRİK SORULARI

Sümer, aynı konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı sonu önergesi de verdi.

Yüksek gerilim hatlarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmasının yanı sıra sağlık sorunlarına da yol açtığını ifade etti. Ölümlü vakaları da anımsatan Sümer Bakan Dönmez’e şu soruları yöneltti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ‘Gemi batmak üzere’ demişti! Görevden alındı

-Türkiye’de yüksek gerilim hatlarının uzunluğu ne kadardır?

-Yüksek gerilim hatlarının ne kadarı yer altından geçmektedir?

-Son 10 yılda Türkiye genelinde kaç vatandaşımız yüksek gerilim hatlarına kapılarak yaşamını yitirmiştir?

-Son 10 Adana’da yılda kaç vatandaşımız yüksek gerilim hatlarına kapılarak yaşamını yitirmiştir?

-Yüksek gerilim hatlarının yer altına alınması planlanmakta mıdır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN