Sürücüsüz taksiler hizmete başladı

Sürücüsüz taksiler hizmete başladı

ABD merkezli mobil taksicilik şirketi Uber, sürücüsüz araç teknolojisiyle yolcu taşıma denemelerine başladı.

Uber’den meydana getirilen açıklamaya göre, şirketin sürücüsüz araç teknolojisine sahip ilk otomobilleri, trafikte test edilmek üzere ABD’nin Pittsburgh kentinde müşterilerin hizmetine sunuldu.
Uber’in test sürüşlerinde kendi kendini kontrol eden Ford Fusion marka otomobiller kullanılıyor sadece sürücüler, olası bir hata durumunda müdahale edebilmek için hala şöför koltuğunda oturmaya devam ediyor. Ayrıca, Uber mühendisleri de varsa eksiklikleri belirlemek için çalgıta hazır bulunuyor.
Uber’in sürücüsüz araçları, diğer otomobilleri ve nesneleri, donatıldıkları 3d özellikli kameralar ve lazerlerle tespit ederken, navigasyon sistemiyle müşterileri gidecekleri adrese taşıyor.
Şirket yakında diğer şehirlerde de denemeye sunacağı sürücüsüz araç teknolojisinin trafik kazalarını ciddi oranda azaltacağına inanıyor.
Şirketin Direktörü Raffi Krikorian, mevzuyla ilgili açıklamasında, dünyada her yıl 1,3 milyon kişinin trafik kazalarında öldüğünü belirterek, “Bu kazaların yüzde 94’ü insan hatasından kaynaklanıyor. Hepimiz, sürücüsüz araç teknolojisinin bu istatistiklerde önemli düşüş sağlayacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.


UBER ŞÖFÖRLERİ PROGRAMA KARŞI ÇIKIYOR
Bununla beraber, sürücüsüz araçların yaygınlaşması durumunda işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya gelecek Uber şöförleri programa karşı çıkıyor. New York merkezli bağımsız Taksiciler Derneği Başkanı Jim Conigliaro, Uber’in “otonom” enstrumanlarının sürücüleri endişelendirdiğini vurgulayarak, “Uber’in New York’a yakın zamanda sürücüsüz enstrumanlar göndermesini beklemiyoruz sadece bunu durdurmak için daha önce görmedikleri kadar güçlü bir kampanya başlatacağımıza kararlı olabilirler.” ifadelerini kullandı.
Öte taraftan, müşterilerin sürücüsüz araçlara iyi mi tepki vereceği şimdilik belirsizliğini koruyor. Haberin sosyal medyada yankı bulmasının arkasından müşterilerin maksimum sordurulmuş olduğu sorular arasında, “Sürücüsüz araçlar, alkollü yada agresif otomobil kullananların beklenmeyen menavralarına iyi mi karşılık verebilir?” öne çıkıyor.
Uber yetkilileri ise sürücüsüz araç teknolojisini, kazaları en aza indirecek düzeye getirebilmek için çalışmalarının devam edeceğini kaydediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın