DOLAR 18,0510 0.56%
EURO 18,3004 -0.17%
ALTIN 1.020,650,37
BITCOIN 420349-0,66%
Adana
30°

AZ BULUTLU

04:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Süt Piyasasında İstikrarı Bozan Kim
78 okunma

Süt Piyasasında İstikrarı Bozan Kim

ABONE OL
05 Ocak 2017 20:59
Süt Piyasasında İstikrarı Bozan Kim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Set-Bir (Süt –Et Üreticileri Derneği) Başkanı Sayın Murat Yörük medyaya verdiği demeçte ‘’Süt piyasasına istikrar gerekiyor ‘’ diyor.

Peki gerçekte çiğ süt piyasasını istikrarsızlaştıran kim?

‘’Serbest Piyasa Ekonomisi ‘’ mi?

Endüstriyel süt sektörü mü?

Çiğ sütte iddia edilen ‘’arz fazlalığı ‘’mı?

2008 yılından bu yana endüstriyel süt sektörü ve temsilcileri çiğ süt fiyatları düşürüldüğünde, veya iktidardan ilave bir talepleri olduğunda ‘’çiğ arz fazlalığı ’’ndan söz etmektedirler.

Sütçü Tüsiad Başkanı Sayın Muharrem Yılmaz, Ülker Süt’ün  patronu Sayın Murat Ülker’in, Set-Bir Başkanı Sayın Murat Yörük’ün ulaşabileceği ‘’ ekonomistler ‘’de var..Onlara şu çiğ sütteki arz fazlalığını hesaplatsalar ya? Kamuoyu çiğ sütteki ‘’arz fazlalığındaki miktarı ‘’ bilmek istiyor.

Sayın Murat Yörük demecinde devam ediyor: ‘’100 bin tonluk süt ürünleri ihracatını ancak süt tozu desteği ile yapıyoruz, ilave ihracat destekleri verilmelidir, verilmez ise çiğ süt fiyatları daha da istikrarsızlaşabilir (düşebilir), sanayiciler ihracatta desteklenmeli ‘’diyor.

Beş yıldır söylüyoruz; hayvan başına, çiğ süt litre başına, süt tozu ton başına verilen destekler gerçekte sanayicilere gidiyor.

Çiğ süt piyasasında istikrarı bozan sanayicilerin kendisidir.

Çiğ süt maliyetlerini ortaya çıkarmak, yayınlamak Ulusal Süt Konseyi’nin görevi olduğu halde yıllardır ilk kez bu yıl üretici temsilcilerinin zorlaması ile yayınlanabildi. Sanayicilerin maliyetlerin altında çiğ süt satın aldığı ortaya çıktı.

Sayın Murat Yörük diyor ki: ‘’ Süte (Çiğ) Ağustosta yüzde 11’lik zam geldi. 90 kuruş olan süt 1 TL oldu.

Kamuoyu, Sayın Yörük’ün söylediği gibi çiğ süt 1 TL ‘den satın alınıyor zannediyor. Gerçek değil.

Hangi firmanın hangi ilden kaç kuruştan çiğ süt satın aldığını Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği TSÜMB açıklamalıdır. Biz bir ilimizi buradan söyleyelim: 2013 Ağustos ayının çiğ süt fiyatı Çorum ilimizde Eylül ayında 78 Kuruş’tan ödendi.. Sayın Murat Yörük bir zahmet o ilde çiğ sütü hangi firma alıyor öğrenebilir. Öyle merdiven altı firmalardan biri değil merdiven üstü firmalardan biri.. Piyasayı bozma konusunda merdiven altı firmaların değil ancak merdiven üstü firmaların gücü yetiyor.

Tabii ki sadece Çorum değil tüm iller açıklandığı takdirde gerçekte çiğ süt fiyat istikrarını, serbest piyasa ekonomisi, çiğ sütte arz fazlalığı değil sanayicilerin kendisi bozduğu görülecektir.

Endüstriyel süt sektörü piyasa istikrarında önce kendilerine çeki düzen verdikten sonra ihracat desteği vb. destekleri kendileri için de istemeye ‘’hak ‘’ görmeliler. https://twitter.com/caparkanat

Çorum’da çiğ süt fiyatlarının niçin 78 kuruştan alındığını TBMM ‘de GTHB Sayın Mehdi Eker’ e yazılı soru önergesi ile CHP Milletvekili Sayın Tufan Köse konu etti ise de henüz cevap alınamadı.

Çiğ sütte dönemsel (mevsimsel) miktarı bir türlü açıklanmayan fazlalık olduğu iddiasından kurtulmak için iktidar sanayicilere okul sütü projesi verdi.

Daha ne istiyorsunuz?

https://twitter.com/caparkanat


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.