DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433310-0,01%
Adana
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Süt sığırlarında üreme

Süt sığırlarında üreme

ABONE OL
03 Eylül 2021 20:12
Süt sığırlarında üreme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süt inegi isletmelerinde en önemli problem üreme performansında yaşanan hızlı azalmadır.Özellikle son 20 yıllık süreçte ineklerde genetik ilerleme ve süt verimindeki artışa rağmen dölveriminde yaşanan kayıplar,sektörde konu ile ilgili yeni çözüm önerileri ve araştırmaların sayısını artırmıstır.

Üreme performansını iyileştirmeye yönelik son yapılan araştırmalar dölverimi-beslenme arasındaki ilişkiyi işaret etmektedir.Çünkü beslemede yapılan yanlıslıklar yanında eksik yada fazlalıklar ineklerin üreme fonksiyonlarını tam olarak gerçekleştirmelerini engellemektedir.
İneklerin aşırı,yetersiz yada dengesiz olarak beslenmesi durumunda diger sistemlerden
ziyade öncelikli olarak dölveriminde aksamalar yasanmaktadır.Dölveriminde yaşanan
problemler çoğunlukla,hormonların üretim ve salınımının etkilenmesiyle kızgınlıkların
görülme aralıgı uzamakta,inekler daha sakin ve tesbit edilmesi daha güç kızgınlık belirtileri göstermekte,suni tohumlama basına elde edilen gebelik sayısı azalmakta,erken embriyonik ölüm vakaları daha sık yaşanmakla birlikte metabolik hastalıkların görülme sıklığı belirgin bir sekilde artmaktadır.
Süt ineklerinin rasyonları formule edilirken enerji-vitamin ve mineraller gibi besin
unsurlarının yetersizliği veya fazlalığı ile ilgili dölveriminin etkilenmesi iliskisi arasında farklı çözüm yöntemleri kullanılmasına ragmen,rasyonun protein seviyesi ve dölverimi ilişkisi konusundaki uygulamalar hala sorunları çözebilecek yeterlilikte degildir.
Yüksek oranda protein ihtiva eden yemler inekler tarafından iştahla tüketildikleri için
kuru madde alımını ve dolayısıyla süt verimini artırırlar.Süt verimindeki artısa paralel olarak rasyondaki protein oranının ihtiyacın üzerinde artırılmasıyla daha fazla süt elde etmek çoğu zaman bir yöntem olarak benimsenmektedir.Oysa yüksek oranda proteinli yemlerle beslenen ineklerde kısa süreli süt verim artısları elde edilmesine ragmen dölveriminde önemli kayıplar yasanılması kaçınılmaz bir gerçektir.
Rasyondaki yüksek HP seviyesi,dölveriminde kayıplar oluşturması yanında doku
amonyağının artısına paralel olarak bagışıklık sisteminin baskılanmasına ve ineklerin meme iltihabı,rahim iltihabı gibi enfeksiyonlara daha sık yakalanmasına neden olabilmektedir.
Özellikle dogumu takip eden laktasyonun ilk günlerinde yapılan yüksek proteinli besleme uterusun involusyonunu geciktirerek dogum sonrası ilk kızgınlık görülme zamanını artırmaktadır.Aynı zamanda ineklerde 6.8 ile 7.1 arasında olan uterus pH’sı yüksek proteinle beslemeye baglı olarak uterus iyon konsantrasyonunu degistirmekte ve uterus pH’sı aside kaymaktadır.Asidik pH’ya sahip uterus ise çogunlukla erken embriyonik ölümlere sebep olabilmektedir.
Uterus ortamında yaşanan degisiklik çogunlukla protein kaynagı ve yıkımlanabilirligine
baglı degildir.Rasyon protein oranı kan,salya ve idrar pH’sı üzerinde etkisiz olmakla birlikte uterus için spesifik olması rasyon formulasyonu hazırlayanlar tarafından dikkate alınması gereken bir özelliktir.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.