DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

61 okunma

Taksim Olayının Sebebi Ne? 

ABONE OL
21 Eylül 2014 07:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir feryat: ”İç savaş istiyorlar, sokak çatışmaları istiyorlar. Bu ülkenin kardeş kavgasına sürüklenmesine izin vermeyelim”. 

Feryadı duyulan kişi Yeni Şafak’ın Usta Yazarı İbrahim Karagül.

İbrahim Karagül, taksim’de başlayıp ülke dışına taşan protesto eyleminin panoramasını yapıp altında gizlenen niyeti göstermeye çalışıyor. Protesto eylemini başlangıçta benimsemiş miydi acaba Karagül? Yazısındaki ilk cümleden bu anlamı çıkardım: ”Bu iş kontrolden çıktı. Haklı haksız birbirine karıştı. Siyasi muhalefet duygusu linç operasyonuna dönüştü”. 

Gerçekten de öyle oldu. Ama neden öyle oldu?

Tespiti şu Karagül’ün:

”Burada gezi parkı yok. Burada hükümet karşıtlığı ya da siyasi muhalefet de yok”.

”Burada başka bir şey var. Yeni yeni farkına vardığımız, Türkiye için, herkes için son derece tehlikeli başka şeyler var”.

O başka şeyi İbrahim Karagül’ün yeni farkettiğini sanmam. AK Parti hükümetinin icraatını takip edenler, böyle bir şeyin olabileceğini tahmin ediyorlardı. Ortadoğu’daki Arap baharının devamının Suriye’de olacağını, oradan Türkiye’ye sıçrayacağını meseleye vakıf olanlar belirttiler; Hükümet’e dikkatli olması tavsiyesinde bulundular.

Başbakan Erdoğan’ın, ülke içinde oluşan problemlere uzmanları toplayıp çözüm buldurması yerine, kabadayı gibi dolaşıp durmadan konuşması, ard ardına siyasi hatalar oluşmasına sebep oldu. Ülke içinde haksızlık girdabına düşenlerlere uğraşacağı yerde, önce İsrail yönetimine, sonra Esed hanedanına kafa tuttu. İş sonunda Suriye ile kapışma raddesine geldi. Dikkat edilsin: Türkiye, Mavi Marmara tuzağıyla İsrail’le kapışmaya zorlanmıştı. Gemideki vatandaşlarımız yem olarak kullanıldı. Bu pis tuzak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’a girmesini önlemek içindi. Ortadoğu’daki Arap Baharı’nın devamı Suriye’de başgösterince, hükümette Kuzey Irak’a değil Suriye’ye girme anlayışı revaç buldu. AK Parti iktidarı Esed’e çullanacaktı, Suriye pastasından İngiltere’yle birlikte pay alacaktı.

İbrahim Karagül şunu diyor: ”Taksimde panik havası yayanlara bakıyorsunuz büyük çoğunluğu yabancı”. Kimler mesela?.. Belirtmiş Karagül: ”Fransa’dan, İngiltere’den, Almanya’dan adamlar…”. İngiltere’nin AK Parti hükümetini Suriye ateşine iteleme gayretinde olduğu farkediliyordu. Avrupa Birliğinin başını çeken Almanya’nın, Çin-Avrupa ekseninde Esed’in arkasındaki güç olduğu hatırlanırsa, Taksim olayının altındaki sebep rahat anlaşılır.

Erdoğan, durmadan ”Esed gidecek” açıklaması yapıyor. Kafayı takmış yani Esed’e. Suriye’ye girmenin bahanesini de bulmuş olmalı. İşte, Esed’in destekçisi güç, Taksim’de iyi niyetle yapılan ağaç koruma gösterisini, AKP’li rantiyecilerin yeyiciliğini de deşifre edip yakıp-yıkma eylemine dönüştürdü. Suriye’ye sullanma hevesi sönmezse, Karagül’ün korkarak belirttiği olaylar meydana gelecektir.

İbrahim Karagül Taksim olayının sebebinin şu olduğunu sanıyor: ”Barış süreci Kürt meselesindeki ilerlemeler onları oldukça rahatsız etmiş olmalı ki, bunu boşa çıkarmaya dönük çıkışlar yapıyorlar”. Bkz: http://yenisafak.com.tr/yazarlar/IbrahimKaragul/taksim-mezhep-kardes-kavgasi/37994 
 
Ben de sanıyorum ki, barış süreci ile Kürt meselesindeki ilerleme Kürtleri Suriye’de kullanabilmek için.

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 4 Haziran 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.