Tarçının Faydaları

Tarçının Faydaları

Tarçının Faydaları

Tarçının faydaları çok önceden keşfedilmiş ve evlerimize girmiştir. Defnegillerden, ağaç ya da ağaççık şeklinde oluşan bir bitkidir. Bu bitki kendisine özgü özel kokusunu veren kabuklarının adıyla anılır. Kurutulup toz haline getirilen tarçın kabukları günümüzde tatlılardan içeceklere hatta hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak hemen her alanda kullanılmaktadır. Tarçın, Sumatra, Cava, Seylan gibi Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişmektedir.

Tarçın yüzyıllar önce keşfedilmiş, Antik çağlardan günümüze kadar önemliliğinin farkında olunarak tüketilmiştir. Günümüzde tıp teknolojisinin geldiği nokta düşünüldüğünde tarçın gibi sade bir baharatın hala tedavi edici ilaç olarak özelliğini koruyor olması, önemini göstermektedir. Doğada bunun gibi sağlıklı pek çok baharat vardır fakat tarçın, yararlı olmasının yanında ilk önce lezzetli oluşu ve güzel kokusu ile kendini talep ettirmekte, sevilerek yenmektedir. Sağlınıza olan yararlarını da öğrendiğinizde tarçını hayatınızın daha da merkezine koymak için harekete geçeceksiniz.

Yararlı Olan Her Şey Lezzetsiz Değildir, Örneğin Tarçın

 • Yapısı itibariyle besin lifi bakımından zengin olan tarçın, dolayısıyla sindirimi kolaylaştırır ve kan dolaşımını düzenleyerek şeker dengesini korur. İnsülin üretimini artırarak kan şekerini düşürdüğünden diyabet hastalarının yemeleri gereken besinler arasındadır. Bu özellikleriyle kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkisi de görülür.
 • Tarçın kokusunun beyine olumlu sinyaller gönderdiği ve hafızayı desteklediği ortaya çıkmıştır. Bu yönüyle Alzheimer hastalığının savaşçısı olarak gösterilebilir. Tarçının doğal aromasının sağladığı koku havanın temizlenmesini, ciğerlerin açılmasını destekler. Kokusu ortama birden yayıldığında dahi insanlarda rahatlama, gevşeme görülür, mutluluk hormonu salgılatır. • Hem hoş kokusu hem lezzetiyle tatlılarda kullanılan tarçın, birçok tatlıya en büyük lezzet dokunuşunu tek başına yapabilir. Ayrıca tatlıya daha az şeker konulmasını da sağlamakta, tatlıyı sağlıklı hale getirmektedir. Yemeklere tuz, şeker yerine tarçınla tatlandırma yolu dahi önerilmektedir. Zararlı olan tuz ve şekerin yerine iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Ayrıca birkaç gün saklanması gereken yemeklerin üzerine tarçın serpilirse yemeğin bozulması önlenir.
 • Kış aylarında enfeksiyonlardan kurtulmak ve sağlıklı beslenmeyi desteklemek için sıcak içeceklerde kullanılmalıdır. Özellikle sahlep ile birlikte mükemmel bir ikili oluşturmaktadır. Tadı ve kokusu; elma, bal, limonlu çay karışımlarıyla uyumludur. Tarçın, vücuttaki ödemi atmak için hazırlanan detoks çaylarının vazgeçilmez malzemesidir. Tadı çok acı veya ekşi olan yararlı karışımlara tarçın ekleyerek lezzetlendirebilir daha içilebilir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Tarçının nimetleri yalnızca besin değeriyle sınırlı da değildir. Yüzyıllardır alternatif tıpta şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Şifa Kaynağı Olarak Tarçın

Tarçının içerisindeki sinamaldehid, sinnamil asetat, sinnamil alkol gibi bileşenler onun tıpta da kullanılmasını sağlamıştır. Alternatif tıpla ilgilenenler tarçının bu özelliğini iyi bilmekte ve onu ilgili tedavilerde destekleyici olarak kullanmaktadırlar.

 • Kan pıhtılaşmasıyla ilgili sorunlarda ve iltihap önleyici olarak tarçın tavsiye edilmektedir.
 • Tarçının mikrop oluşumunu önleme ve mikropları yok etme özelliği vardır. Bakteri ve mantar ile ilgili rahatsızlıklara mikrop temizleyiciliği sayesinde iyi gelmektedir. Tarçın yağı kötü kokuya neden olan bakterileri öldürebilmektedir.
 • Baş ağrılarına, bağırsak rahatsızlıklarına karşı kullanılabilir.
 • Dişleri temizler, diş etini besler ve sıcak içeceklerle tüketildiğinde boğaz ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Tarçın özellikle bal ile bir araya geldiğinde mucizevi bir sağlık iksiri haline dönüşmektedir. Tarçın ve bal karışımı düzenli olarak tüketildiğinde kalp atışlarınızın dahi daha da güçlenmesini sağlayacaktır. Yaş geçtikçe tıkanan damarları açmada da etkili olan bu karışım kronik arterit rahatsızlığını iyileştirmektedir. Her sabah bir tatlı kaşığı bal üzerine bir tutam tarçın serperek hem ağzınızı tatlandırabilir hem de sağlığınıza yatırım yapmış olursunuz.
 • Osteoporoz ve artrite bağlı vücut ağrılarında tarçın yağı ile masaj yapmak ağrılara iyi gelecektir.
Tarçının faydaları bilinmeli, bulunması zor olmayan, bugün tüm aktarlarda ve marketlerde satılan bu gıdanın tüketimi alışkanlık haline dönüştürülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın