Tarihi Zeynel Bey Türbesi taşınacak

Tarihi Zeynel Bey Türbesi taşınacak

Ilısu Barajı suları altında kalacak tarihi Hasankeyf’teki Zeynel Bey Türbesi, “özel taşıyıcı treyler sistemleri” ile Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın “Anıt Eserlerin Yerinde Korunması veya Taşınması” çalışmaları kapsamında bütüncül olarak arkeopark alanına taşınması planlanan Zeynel Bey Türbesi’nin korunma ve taşınmasına ilişkin sözleşmenin imzalanmasının ardından yer tespiti yapıldı.

“Ilısu Barajı HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurtarma Çalışmaları” çerçevesinde yüklenici firma tarafından hazırlanan 3 yöntemden oluşan proje, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile DSİ Genel Müdürlüğü’ne sunuldu.

Yer teslim tarihinden itibaren 250 gün içinde taşıma işlemlerinin tamamlanması öngürülüyor. Türkiye’nin “prestij projeleri”nden biri olacak taşıma projesinin onaylanmasını takiben Zeynel Bey Türbesi’nin taşınmasına başlanacak.

EN İDEAL YÖNTEM SEÇİLECEK

DSİ Hasankeyf Kültür Varlıkları ve Yeniden Yerleşim Şube Müdürü Şehmus Erkan Dursun, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültürel Miras Bilim Kurulu Komitesi’nin Zeynel Bey Türbesi’nin taşınmasına karar vermesinin ardından ihale sonucu yüklenici firma ile sözleşme imzalandığını hatırlattı.

Taşıma işlemi için 3 yöntem üzerinde durulduğunu dile getiren Dursun, “Bunlar Hollanda, İtalya ve Korres yöntemleridir. Bu 3 yöntem arasındaki fark, yapının korunmasına ve güçlendirilmesine yönelik farklılıklardır. Uygulamaya yönelik projelerin neticelenmesi ışığında belirlenecek en ideal yöntem seçilecektir” dedi.

TÜRKİYE’DE BU YÖNTEM İLK DEFA YAPILACAK

Dursun, 15 milyon 838 bin liraya ihale edilen taşıma projesine ilişkin, şunları kaydetti:

“Türkiye’de böyle bir sistem henüz yapılmadı. Yapının ağırlığı yaklaşık bin 100 tondur. Tek parça halinde bütüncül olarak taşınması öngörülüyor. Planlama bu şekilde. Bunun için yapının yurt dışında yapılan özel taşıyıcı sistemlerle taşınması öngörülüyor. Yüklenici firma tarafından hazırlanan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile DSİ Genel Müdürlüğü’ne sunulan projelerin değerlendirilmesi sonucu onaylanan projeyi takiben Zeynel Bey Türbesi’nin taşıma işine başlanacak.”

ZEYNEL BEY TÜRBESİ

1462-1482 Yıllarında Hasankeyf’e Akkoyunlular Hakim Olmuştur. Akkoyunluların Şehre Bıraktıkları Tek Eser, Hükümdar Uzun Hasan’ın Oğlu Zeynel Bey Türbesi’dir.Zeynel Bey Türbesi Tuğla Ve Sırlı Tuğladan Yapılmış Duvar Işçiliği Ile Tanınmaktadır. Dicle Nehri’Nin Sol Yanında Açık Alanda Yükselen Bu Türbe Harap Durumda Olup, Uzun Süre Samanlık Olarak Kullanılmıştır.

Türbe, Dışarıdan Silindirik Olup, Üzeri Kubbe Ile Örtülü Sekizgen Bir Mezar Odasını Kapsamaktadır. Türbenin Altında Mumyalık Olup, Sembolik Lahit Hücresi Üst Kısımda Iki Yöne Açık Bir Konumdadır. Aynı Zamanda Türbeye Kaide Görevi Yapan Mumyalık Türbenin Bodrum Katını Oluşturmaktadır. Bu Katın Üzerine Dıştan Silindirik, Üst Kat Için De Yayvan Kubbeli Sembolik Sandukanın Bulunduğu Kısım Oturtulmuştur.

Türbenin Kuzeyinde Bir Kapısı, Güneyinde De Bir Penceresi Bulunmaktadır. Alt Bölümü Düzgün Kesme Taşlardan Yapılan Türbenin Asıl Bölümü Tuğladandır. Duvarların Içerisine Yapıyı Sağlamlaştırmak Amacı Ile Ahşap Taban Kirişleri Yerleştirilmiştir. Dış Kısımda Kullanılan Tuğlalar Kızıl Kahverengi, Basit Tuğlalar Olup, Bir Bölümü De Turkuvaz Mavisi Ve Lacivert Sırlıdır. Türbe Kapısının Ve Pencerelerin Üzerindeki Alınlık Ve Kemer Uçlarındaki Köşe Taşları Çini Mozaik Bir Kuşakla Kaplanmıştır. Bunların Bir Bölümü Bugün Dahi Görülebilmektedir. Kapının Üzerindeki Kemerler Ve Çerçevesi Arasında Kalan Bezemeler Oldukça Iyi Bir Durumdadır.

AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın