KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

‘Tarihten Günümüze Çukurova Karakucak Güreşleri’ Kitabı Yayınlandı

‘Tarihten Günümüze Çukurova Karakucak Güreşleri’ Kitabı Yayınlandı

23 Ağustos 2015 Pazar günü yapılacak olan 530. Tarihi Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nde ücretsiz dağıtılmak üzere Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanlığı ve şube müdürü Yusuf DELİKOCA tarafından 1895 yılından 1985 yılına kadar olan geniş bir dönemi kapsayan Çukurova Karakucak Güreşleri ve Pehlivanları hakkında önemli bir kaynak eser yayınlandı. Yaklaşık 1 yıl boyunca hem arşiv araştırması hem de bizzat pehlivanlar ve  aileleri ile görüşülerek yapılan alan çalışması sonrasında  hazırlanan eser içerisinde önemli bilgileri ve hatıraları barındırmaktadır.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ, “Eserin Türkiye’de bir ilk ve gelecek nesillere bırakabileceğimiz örnek bir çalışma olduğunu vurgulayarak açıklamasına devam etti  “Türk milletinin dünyaya öğrettiği ata sporumuz güreş, Çukurova ve yaylalarında yüzyıllardır yapılmaktadır. Bu bereketli topraklardan tüm cihana nam salmış, ay yıldızlı al bayrağımızı dünyanın birçok ülkesinde şerefle dalgalandırmış, İstiklal Marşımızı büyük bir gururla milyonlara dinletmiş ve şeref kürsüsüne çıkarak milletimizi onurlandırmış nice büyük pehlivanlarımız çıkmıştır.
Toroslar eteklerinde, Çukurova’nın ovalarında,  köy düğünlerinde, harman yerlerinde ve şehir meydanlarında Karakucak Güreşleri yapan pehlivanlarımız, minder güreşlerinde çok büyük başarılar göstermişler, Adana’mızın gururu olmuşlardır.  II. Abdulhamit döneminde Yıldız ve Kırkpınar güreşlerine katılan Adanalı İbrahim Pehlivan, Kırkpınar pehlivanlarını tuş eden Dişiçürük Mehmet Pehlivan, Çukurova’da bir güreş efsanesi olan Zanapalı Hanifi, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu İsmet Atlı, Dünya ve Balkan Şampiyonu Mehmet Kartal bunlardan sadece bazılarıdır. Ramazanoğulları döneminden Osmanlı Devleti’ne ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze kadar yapılan ata sporumuz güreşi, Çukurova Karakucak Güreşleri ve pehlivanlarını konu alan bu eser, gelecek nesillere bırakabileceğimiz örnek bir çalışma olmuştur.”

User comments

Kitabı yayına hazırlayan Yusuf DELİKOCA ise eser hakkında şu bilgileri vurguladı:”  Çukurova’dan dünya şampiyonlarına, olimpiyatlara, Türkiye Serbest, Grekoromen ve Karakucak şampiyonalarına katılan, altın madalya ve şampiyonluklar kazanarak bizleri gururlandırmış pehlivanlarımızı unutmamak, hatıralarını yaşatmak ve ata sporumuzun önemini ortaya koymak için bu çalışmayı hazırladık. 105 yıllık bir zaman diliminde Çukurova güreşleri hakkında geniş bir araştırma yaparak bölgesel anlamda ilk defa yapılan bir eseri ortaya çıkarmaya çalıştık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TÜSİKON’dan Vali Elban’a ziyaret

User comments
Bu eseri ortaya koymak için Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Kütüphanesi’nde bulunan Yeni Adana, Türksözü,  Bugün, Çukurova, Vatandaş, Akşam Postası gazetelerinin 1927 yılından 1985 yılına kadar olan nüshaların 76 475 sayfasını inceledik. Tarsus, Dörtyol, Kadirli, Osmaniye ve Adana’nın 15 ilçesinde ata sporumuz güreşe hizmet eden pehlivanlarımız ve rahmetli olanların ise aileleri başta olmak üzere 189 kişi ile birebir alan çalışması yaparak görüştük. Ankara Milli Kütüphanesi, İstanbul Başbakanlık Osmanlı Arşivleri,  Türkiye Güreş Federasyonu ve İsmet Atlı başta olmak üzere birçok kişinin özel arşivinden faydalandık.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın