’Tavan fiyat’ kalktı akaryakıta çifte zam - KozanBilgi.Net

’Tavan fiyat’ kalktı akaryakıta çifte zam

’Tavan fiyat’ kalktı akaryakıta çifte zam

EPDK’nın tavan fiyat uygulamasını sona erdirmesiyle birlikte akaryakıta çifte zam geldi.

Tavan fiyatın bittiği gün olan dün geceden itibaren benzin 5, motorin 7 kuruş zamlandı. Zamla, İstanbul’da benzin 4.62 TL, motorin ise 3.97 TL’ye çıktı. Ankara’da ise benzin 4.65, motorin 4.03 liraya yükseldi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun akaryakıtta 2 aylık tavan fiyat uygulaması sona erdi. Tavan fiyatın bittiği gün olan, Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece yarısından itibaren; benzine 5, motorine ise 7 kuruşluk zam geldi.  Zamla, İstanbul’da benzin 4.62 TL, motorin (mazot) ise 3.97 TL’ye çıktı. Ankara’da ise benzin 4.65, motorin 4.03 liraya yükseldi.

EPDK Pazartesi günü tavan fiyat uygulamasını sonlandırdığını duyurmuş, fiyat artışlarını yakından takip edeceği konusunda uyarmıştı. EPDK’nın yazılı açıklamasında, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun ilgili hükümleri uyarınca 3 Kasım 2014’te alınan Kurul kararı doğrultusunda, dağıtıcı ve bayi kâr marjlarına ilişkin uyarılarda bulunulduğu belirtildi.

Bu uyarılardan yeterli sonuç alınamaması sebebi ile 20 Şubat 2015’ten itibaren iki ay süre ile tavan fiyat uygulamasına gidildiği belirtilen açıklamada, söz konusu uygulama ile dağıtıcı ve bayi kâr marjlarının, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya gibi AB ülkelerindeki marjlara uyumlu hale getirildiği kaydedildi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, tavan fiyat uygulamasının kalkmasından hemen sonra akaryakıt şirketlerinin benzin ve motorin satış fiyatına getirdiği zamları değerlendirirken, şunları söyledi;  “Akaryakıta tavan fiyatını Şubat ayında getirmiştik, durup dururken fiyatlara müdahale etmiyoruz. Tavan fiyatta hedefe ulaştığımız yönünde kanaat sahibiyim. Fiyatları yine takip edeceğiz. Fiyatlarla ilgili inceleme sürecini başlatacağız. 4 ile 6 kuruş 3 ile 5 kuruş arasında zam görüyorum. Bugünkü zamlar sağlıksız fiyatlama değil.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın