DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321816-0,93%
Adana
30°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Tayyip Erdoğan Suriyelileri Vatandaş eder
72 okunma

Tayyip Erdoğan Suriyelileri Vatandaş eder

ABONE OL
14 Temmuz 2016 13:55
Tayyip Erdoğan Suriyelileri Vatandaş eder
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suriye, 2011 yılında Arap Baharı’nın devamı olarak kargaşa ve çatışma içine girince, Suriye’nin vatandaşları çevre ülkelere kaçmaya başladı. Kuzey bölgesinden Türkiye’ye geçenlerin sayısı arttıkça arttı. Başlangıçta kamp yaşamı sürenler, hükümetin serbestlik politikasıyla canlarının istediğini yapar oldular. Huzursuzluk, kavga, dalaşma ve öldürme olayları ard arda oluşmaya başladı. Ve birdenbire iktidarın bir numarasından, Türkiye’ye kaçan insanlara vatandaşlık hakkı verileceği duyurusu yapıldı. İşte o zaman, ülkenin asıl vatandaşlarında iktidara ve onun bir numarasına tepki oluşmaya başladı.

Vatandaşların tepkisini yatıştırmaya çalışıyorlar iktidarın yandaş yazarları.

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi planının altında yatan niyetin ne olduğunun vatandaşlarca anlaşılmadığını söylüyorlar.

Olayın anlaşılır olmasına gayret gösteriyorlar nitekim!.. (Sanki kendileri anlamışlar!)

Bunlardan biri, Süleyman Özışık.

Süleyman Özışık, Suriye’den kaçanlara Türkiye vatandaşlığı verilmek istenmesinin altındaki niyeti internet sitesinden anlatmaya uğraşsa da, on dört yıl boyunca AKP sevdasıyla yaşamış insanların Tayyip Erdoğan’a çok şiddetli itiraz edildiğini belirtmekten geri durmamış. Bkz: http://www.internethaber.com/suriyelilere-vatandaslik-verilmeli-mi-1610207y.htm

Suriyelilerin vatandaşlığına ‘hayır’ diyenlerin oranının ‘evet’ diyenlerden çok fazla olduğunu da ikrar ediyor Süleyman Özışık.

Bugün Başbakan Binali Yıldırım’ın sesi çıkıyordu televizyondan; ”Suriyelileri vatandaşımız yapacağız” diyordu.

Yıllarca ”milletin dediği olur” diyor, muhalif politikacıları bu şekilde susturuyordu Tayyip Erdoğan ve kadrosu. İktidarının devamına bu şekilde enerji alıyordu. Şimdi, milletin dediğini mi uygun görecekler, yoksa -siz bu işten anlamazsınız- diyerek millete ters mi düşecekler?

Süleyman Özışık, Tayyip Erdoğan’ın emrivaki yapacağından, milletin küstürüleceğinden endişeli. Alttan alıp milleti ikna yolunu tercih ediyor. Diyor ki; ”Suriyelilere -vatandaşlık verilmesin- diyenlere saygı duymakla beraber, fikirlerine katılmadığımı belirtmek istiyorum”.

Habertürk kanalında Saat 13:00’te (13 Temmuz) canlı yayında konuşan AKP Gaziantep BB Başkanı Fatma Şahin, daha da alttan alıp konuştu. Suriyelilerin büyük kısmının Suriye’ye özlem duyduğunu, çoğunluğu 18 yaş altı olduğundan, onlar için eğitim planının yapılmasından bahsetti. Suriyelilere vatandaşlık verilmesine -gizliden- hayır der gibiydi.

Süleyman Özışık, Suriyelilerin vatandaşlığına ‘evet’ denmesi için geçmişten, Cumhuriyet’in ilk yıllarından bilgilendirme yapıyor;

Mesela; ”Suriye içinde resmen olmasa da Türkiye’ye bağlı olan bir Hatay Cumhuriyeti kuruldu” diyor. (O cumhuriyeti Hatay’dan kaçanlar değil, orada yaşayanlar kurdular)

Mesela; ”Lozan antlaşmasında tarihi bir hata yapıldı, çizilen harita ile Hatay, sınırlarımız dışında kaldı” diyor. (AKP taraftarı aklıevveller onun için mi Lozan’ın bozulması için uğraşıyorlar?)

Mesela; ”Daha sonra Fransa Suriye’nin özgürlüğünü tanıdı ancak Hatay’la ilgili bir adım atmadı. Bu duruma şiddetle itiraz eden Mustafa Kemal Atatürk, … -Hatay benim şahsi davamdır; şakaya gelmeyeceğini bilesiniz- dedi” diyor. (Ama Atatürk bir şey dedi mi, bir zaman sonra o dediğinden dönmüyormuş. Ya onun taklitçisi?..)

Fazla laf etmeye lüzum yok. AKP hükümeti ve o hükümetin en birinci lideri Tayyip Erdoğan, Suriyelileri vatandaş yapmak istiyorlarsa yapsınlar. Bu teklifi Erdoğan’a ilk ileten Adnan Oktar’a itiraz edebilirler mi ki?! Bkz: http://www.timeturk.com/adnan-oktar-suriyelilere-vatandasligi-ben-teklif-ettim/haber-199796

İbrahim Faik Bayav
(13.07.2016 14:25)


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.