DOLAR 17,9655 0.12%
EURO 18,4653 -0.41%
ALTIN 1.036,230,36
BITCOIN 428434-3,14%
Adana
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TBMM sağlık çalışanları için olağanüstü toplanıyor
70 okunma

TBMM sağlık çalışanları için olağanüstü toplanıyor

ABONE OL
26 Temmuz 2022 20:42
TBMM sağlık çalışanları için olağanüstü toplanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP, sağlık çalışanlarının sorunlarını görüşmek için TBMM’yi 1 Ağustos’ta olağanüstü toplantıya çağırmasının ardından Meclisi Başkanı Mustafa Şentop TBMM Genel Kurulu’nu 1 Ağustos Pazartesi günü saat 15.00’te toplantıya çağırdı. CHP’nin çağrısını nezaketsizlik olarak nitelendiren AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal “olağanüstü toplantı çağrısına katılmayacağız” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP’li 120 vekilin imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) 1 Ağustos günü sağlık çalışanlarının sorunlarını görüşmek üzere olağanüstü toplantıya çağırdıklarını duyurmuştu.

ŞENTOP TBMM’Yİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının nedenleri ve alınması gereken önlemler konusunda bir genel görüşme açılması amacıyla yapılan olağanüstü toplantı çağrı üzerine, TBMM Genel Kurulu’nu, Anayasa’nın 93 ve Meclis İçtüzüğü’nün 7’nci maddeleri gereğince, 1 Ağustos Pazartesi günü saat 15.00’te toplantıya çağırdı.

“NEZAKETSİZLİK”

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise “CHP’nin meclisi olağanüstü toplantıya çağrısı nezaketsizliktir. Bu çağrı hiçbir partiyle istişare edilmeden yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

Ünal, “Sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla mevcut uygulamaların incelenerek ilave ve önleyici tedbirlerin planlanması amacıyla Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı kordinasyonunda bir çalışma komisyonu kuruldu. Bu çerçevede biz pazartesi günü olağanüstü toplantı çağrısına katılmayacağız” dedi.

İYİ PARTİ TOPLANTIYA KATILACAK

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, “İYİ Parti, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin nedenleri ve alınması gereken önlemlerle ilgili genel görüşme talebine destek vermek üzere TBMM’de gerçekleştirilecek olağanüstü toplantıya katılacak ve fedakar sağlık çalışanlarının yanında olmaya devam edecektir” bilgisini paylaştı.

HDP KATILMAYACAĞINI AÇIKLADI

Çağrının ardından açıklama yapan HDP, 1 Ağustos’ta Meclis Genel Kurulu’na katılmayacağını duyurdu. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş şunları söyledi:

* “Bizim sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili görüşümüz nettir. Onlardan yana olduk. CHP sağlıkta şiddet konulu bir yasa teklifi hazırladı ve Meclis’e sunuldu.

* Maalesef CHP bu teklifle ilgili bizimle hiçbir şekilde iletişime geçmedi. İletişim konusunda bir teşebbüsü olmadı. Bunu görüşme şansımız da olmadı.

* Biz; CHP’nin bu konuda siyasi nezaket kurallarına uygun davranmadığı görüşündeyiz. Önerilerimizi sormamasını talihsizlik olarak değerlendiriyoruz. Biz 1 Ağustos’ta burada olamayacağız.”


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.