DOLAR 16,6463 0.01%
EURO 17,4462 -0.17%
ALTIN 970,89-0,11
BITCOIN 338258-0,04%
Adana
34°

AÇIK

03:27

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tenis Sporu ve Kuralları
151 okunma

Tenis Sporu ve Kuralları

ABONE OL
11 Haziran 2016 13:08
Tenis Sporu ve Kuralları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tenis Sporu ve Kuralları

Müsabaka Mevsimi


Madde 5 –Tenis müsabaka mevsimi yaz ve kış olmak üzere ikiye ayrılır. Yaz mevsimi 1 Nisanda itibaren 31 Ekim’ e , kış mevsimi ise 1 Kasımdan 31 Marta kadardır.

Müsabaka Yerleri

Madde 6 – Tenis müsabakaları, uluslar arası tenis müsabakaları şartlarına uygun sahalarda yapılır.

Müsabaka Kategorileri

Madde 7 – Tenis müsabakaları aşağıdaki yaş gruplarında yapılır:
a) 18 yaşından büyük olanlar,
b) 17-18 yaş grubunda olanlar
c) 15-16 yaş grubunda olanlar
d) 13-14 yaş grubunda olanlar
e) 11-12 yaş grubunda olanlar
f) 10 yaş ve daha küçükler

Federasyonca gerek görüldüğü taktirde oyuncuların kendi yaş grubunun üstündeki gruplarda yapılacak müsabakalara girmelerine izin verilebilir.
Ayrıca; bayanlarda 30, erkeklerde 35 yaş üstü olanlar (veteranlar) da yaş gruplarına ayrılıp her yaş grubu için tenis müsabakaları yapılır.
Tüm bunlara ek olarak, engelliler tekerlekli sandalye ile buna uygun kurallar uygulanarak tenis müsabakası yapabilirler.

Müsabaka Kuralları

Madde 8 – Tenis müsabakaları, uluslar arası tenis kuralları ve tenis müsabaka sevk ve idare kuralları hükümlerine göre yapılır.

Müsabaka Çeşitleri

Madde 9 – Müsabakalar resmi ve özel olarak düzenlenebilir
Resmi müsabakalar; yaş grupları, klasman müsabakaları, veteran klasman müsabakaları, tekerlekli sandalye müsabakaları, okullar arası birincilikler, bölge birincilikleri, Türkiye birincilikleri, kulüpler arası tenis ligi müsabakaları ve il müdürlükleri ile Federasyon tarafından düzenlenecek diğer ferdi veya takımlar arası, yurt içi ve yurt dışı temsili ve milli karşılaşmalardır.

Özel müsabakalar; resmi müsabakalar dışında kalan karşılaşmalardır.

Müsabakaların düzenlenmesi

Madde 10 – Resmi müsabakalar, Federasyon ve il müdürlüklerince; özel müsabakalar ise Federasyon, il müdürlükleri, tenis kulüpleri ve sair kurumlar tarafından düzenlenir. Tenis kulüpleri, gerçek ve tüzel kişiler, Federasyonun izni olmadan hiçbir turnuva düzenleyemezler. Federasyon bazı tenis turnuvalarının düzenlenmesini, sorumluluğun Federasyonda olması kaydıyla, bazı derneklere, vakıflara ve tenis kulüplerine bırakabilir.
Müsabakalara Girecek Oyuncular

Madde 11 – Federasyonca düzenlenecek müsabakalara Federasyon tarafından, il müdürlüklerince düzenlenecek müsabakalara il müdürlükleri tarafından ve tenis kulüplerinin düzenleyecekleri müsabakalara da kulüpler tarafından tespit edilecek sayıda oyuncular katılırlar. Federasyon ve il müdürlüklerince düzenlenen müsabakalara sadece lisanslı oyuncular katılabilirler. Türkiye birinciliği müsabakaları ile klasman turnuvalarına TC ve KKTC vatandaşı olmayanlar katılamaz.
Ancak, kulüpler arası tenis ligi müsabakalarında takımlar her maç için en fazla bir yabancı uyruklu oyuncu oynatabilirler. KKTC vatandaşları Türk statüsünde kabul edilirler.

Müsabakaların Tertip Komiteleri ve Görevleri

Madde 12 – Tertip komiteleri, Federasyon tarafından düzenlenecek tenis turnuvalarında , öncelik sırası ile Federasyon Başkanı, Federasyon Yönetim Kurulu üyelerinden biri, il temsilcisi veya başhakem başkanlığında ve bu kişilere ilaveten turnuvada sporcusu bulunan her kulübün yalnızca birer yetkilisinden oluşur.

Tertip komitesinin görevleri şunlardır:

a)Tertip komitesi turnuvanın idari işlerinden sorumludur. Tertip komitesi Genel Müdürlük ve Federasyonun talimatlarını uygular ve bu talimatlara aykırı karar veremez. Bu talimatlar dışında kalan konuları karara bağlamak için basit oy çokluğu, oy eşitliği halinde başkanın oyu doğrultusunda karar verir.

Başhakem turnuvanın yürütülmesiyle ilgili teknik konuların tek yetkilisi ve sorumlusudur.

b)İl temsilcisi, illerde yapılacak müsabakaların idari işlerini yürütür ve teknik işleri yürütmek içinde bir başhakem seçer.

c)Kulüpler arası tenis liginde görev yapacak bir başhakem, gözlemciler ve diğer görevliler Tenis Federasyonu tarafından tespit edilir.

d)Gerek tertip komitesi, gerekse başhakem tarafından verilecek kararlar kesindir.

Klasmanlar

Madde 13- Oyuncular bir yıl içinde yurt içi ve yurt dışında yaptıkları müsabakalarda aldıkları derecelere göre, Türkiye tenis klasman talimatı hükümlerine uygun olarak ve sahip oldukları puanlar dikkate alınarak sıralanırlar. Bu sıralama (klasman) illerde il temsilcisi tarafından yapılır.

Müsabaka Hakemleri

Madde 14 – Her müsabaka için bir kule hakemi görevlendirilir. Ayrıca, lüzum görüldüğü taktirde, kule hakemine yardımcı olmak ve sayısı 13’ ü geçmemek üzere yardımcı hakemler de görevlendirilirler.

Federasyon gerek gördüğü taktirde müsabakaları gözcü hakemle de oynatabilir.

Başhakem ve diğer hakemlerin görev ve yetkileri

Madde 15 – Başhakem ve hakemlerin görev ve yetkileri şunlardır;

a)Başhakem, müsabakanın hakemlerini görevlendirir, müsabaka sırasında gerek görürse hakemleri değiştirebilir. Oyun sahasını, müsabakaların yapılacağı gün ve saatleri tespit ve ilan eder. Başhakem kendisine yardımcı seçebilir
b)Kule hakemleri, oyuna başlamadan önce file yüksekliğini, sahanın nizami olup olmadığını, çizgilerin kurallara uygun çizilip çizilmediğini kontrol eder.

Kıyafet

Madde 16 – Oyuncular temiz, düzgün, tenis kıyafeti ile müsabakalara katılmak mecburiyetindedirler.

Oyuncular ısınmada ve maçlarda koşucu şortları, kompresyon şortları-tayt, svetşort, jimnastik şortu ve gömleği, yakasız ve bisiklet yakalı gömlek veya tişört, günlük giyimde kullanılan gömlek ve elbise ile oynayamazlar. Oyuncular ısınmada eşofman giyebilirler. Ancak, soğuk havalarda başhakemin izni ile maçlarda da uygun eşofman giyebilirler.

Oyuncular şort ve etek içine beyaz veya renk uyumu olan kompresyon şortları-tayt giyebilirler, ancak bunların boyu orta boy olmalı ve bacağın üst kısmının ortasından daha uzun olmamalıdır.

Çiftler maçında beraber oynayan oyuncuların kıyafetleri birbirine uygun (sort/etek ve tişörtleri aynı renk tonunda) olmalıdır.

Kullanılacak tenis ayakkabılarının altlarının saha zeminini bozmayacak nitelikte olması şarttır.

Oyuncuların raketlerinde, çantalarında, havlularında, ve şahsi eşyalarında standart üretici amblemi olabilir.

5/4/2001 tarihli ve 24364 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Mülkiyeti ve Kullanımında Bulunan Spor Tesislerinde Yapılacak Spor Faaliyetleri ile Genel Müdürlüğün Gözetim ve Denetiminde Düzenlenecek olan Spor Organizasyonlarına Katılan Kulüp ve Kişilerin Her Türlü Spor Malzemeleri ile Araç ve Gereçlerine Reklam Konulmasına Dair Yönetmelik hükümlerine uygun olarak, oyuncularının ısınma ve maç sırasında giydikleri kıyafetlerin üzerinde bulunabilecek marka, amblem, sembol ve benzeri tanıtıcı yazı ve resimler, (uluslar arası müsabakalar hariç) 30 santimetrekareden daha büyük ebatta olamaz.

Yukarıda belirtilen hususlara aykırı davranan oyuncu, müsabaka hakeminin veya başhakemin ikazına rağmen kıyafetini bu madde belirtilen biçimde belli bir süre içinde düzeltmez ise, maçı oynamasına izin verilmez ve hükmen mağlup addedilir.

Federasyon, gelişen şartlara göre, kıyafetle ilgili değişiklikler yapabilir.

Seri Başlarının Tespiti

Madde 17 – Yıl içinde yapılacak ilk klasman turnuvasında seri başları, bir önceki yılın Türkiye Klasmanında oyuncuların sahip oldukları puanlar dikkate alınarak tespit olunur. O yıl yapılacak ikinci klasman turnuvasında ise seri başları, bir yıl önceki Türkiye tenis klasmanında oyuncuların sahip oldukları puanlara o yıl yapılan birinci klasman turnuvasında oyuncuların almış oldukları puanlar eklenmek ve bir yıl önceki birinci turnuvanın puanları çıkartılmak suretiyle elde edilecek toplam puanlarına göre tespit olunur.

O yıl yapılacak üçüncü ve müteakip klasman turnuvalarında da yukarıda belirtilen uygulama geçerlidir.

Turnuvaların arttırılması ve azaltılması halinde hangi turnuvaların puanlarının çıkartılacağı Federasyonca belirlenir.

İllerde yapılacak klasman turnuvalarında da il klasmanı dikkate alınmak suretiyle yukarıda belirtilen şekilde seri başları tespit olunur.

Seri Başlarının Adedi ve Yerleşimi

Madde 18 – Müsabakaya katılan oyuncu sayısının 16 veya daha az olması halinde 4, 32 veya daha az olması halinde 8, 64 veya daha az olması halinde 16 ve 64 den fazla olması halinde 32 seri başı olur.

a) Gerek tekler ve gerekse çiftler klasmanları için seri başları aşağıdaki şekilde yerleştirilir:

1 ve 2 nolu seri başları yerleştirildikten sonra 3 ve 4 nolu seri başları ve diğer dörtlü gruplar kura ile yerleştirilir. İTF tarafından seri başlarının yerleştirilmesinde bir değişiklik yaparsa, Federasyon da aynı doğrultuda değişiklik yapabilir.

b)Müsabakaya katılan oyuncu adedi 16,32 , 64 gibi dört sayısının misli sayıda olmadığı taktirde, önce sıra ile seri başları birinci turda maç oynamadan tur atlarlar.

Eğer seri başları sayısından daha fazla tur atlama durumu varsa, kura ile fikstürün her kısmına mümkün olduğu kadar eşit olmak üzere dağıtılır.

Bu şekilde seri başları ve tur atlayanlar belirlendikten sonra müsabakaya katılan diğer oyuncular (ve varsa “hak kazanma” müsabakalarından gelenler) kura ile fikstürde yukarıdan aşağıya doğru olmak üzere boş yerlere yerleştirilirler.

Müsabakanın Ertelenmesi

Madde 19 – Hakem veya başhakem, hava şartlarının müsait olmaması, saha şartlarının elverişli olmaması veya havanın kararması gibi sebeplerle maçı durdurabilirler. Durdurma kararı hakem tarafından alınmış ise, bu durumun hakem tarafından derhal başhakeme bildirilmesi gerekir.

Maçın ertelenmesine ait kararların alınmasına ancak başhakem yetkilidir.

Müsabakada Neticelerin Tescili

Madde 20 – Federasyon düzenlediği müsabakaların neticeleri Federasyon tarafından, il müdürlükleri ile kulüplerin düzenlediği müsabakaların neticeleri ise il müdürlükleri ve kulüpler tarafından tescil edilir.

İl müdürlükleri ve kulüpler tarafından düzenlenen müsabakaların neticeleri, müsabakanın bitiminden itibaren en geç bir hafta içinde tablo halinde, yazılı olarak Federasyona bildirilir.

İtirazlar

Madde 21 – Oyun esnasında, sahada meydana gelen somut bir pozisyonun gerçekte nasıl oluştuğu hususunda verilecek kararlar kule hakemi ve çizgi hakemlerine ait olup bunların verecekleri kararlar kesindir.

Ancak, tenis kurallarının uygulanmasıyla ilgili kararlar hakkında oyuncuların anında başhakeme itirazda bulunmaya hakları vardır. Bu durumda başhakemin vereceği karar kesindir.

Yukarıda belirtilen hususlar dışındaki itirazlar tertip komitesine veya Federasyona yazılı olarak yapılır, komitenin veya Federasyonun bu hususta vereceği karar kesindir.

Ödül

Madde 22 – Ulusal ve uluslar arası yarışmalarda, derece elde eden başarılı sporcu, antrenör, teknik direktör ve kulüplere Genel Müdürlüğün ödül verilmesine dair mevzuat hükümleri doğrultusunda ödül verilir.

Ceza Hükümleri

Madde 23 – Uluslar Arası Tenis Müsabaka Sevk ve İdare Kurallarının ceza puanlaması sistemi hükümleri saklı kalmak kaydıyla, müsabaka esnasında veya müsabaka dışında cezayı gerektiren hareketlerde bulunanlar başhakemin, gözlemcinin, tertip komitesinin veya Federasyon Yönetim Kurulu üyelerinin vereceği yazılı rapora istinaden Federasyon tarafından Genel Müdürlük Merkez Ceza Kuruluna sevk edilirler.

Bunlardan;

a)Duyulacak şekilde küfür eden, kötü söz söyleyenler (Ceza Puanlama Sistemi-kod C),

b)Müstehcen ve ayıp harekette bulunanlar (CPS-Kod D),

c)Sözle saldırganlık yapanlar (CPS – Kod F),

d)Fiziki saldırganlık yapanlar (CPS – Kod G),

e)Yasaklanmış ilaçları kullananlar; müsabakadan önce veya müsabaka sırasında alkollü içki kullananlar (CPS – Kod K),

tedbirli olarak Genel Müdürlük Merkez Ceza Kuruluna sevk edilirler. Bu şekilde tedbirli olarak Merkez Ceza Kuruluna sevk edilenler haklarında alınacak karara kadar müsabakaya katılamazlar.

Müsabakadan hakem kararıyla ihraç edilenler katılmayı hak ettikleri ilk resmi müsabakaya katılamazlar.

Diğer Hükümler

Madde 24 – Müsabakalarla ilgili diğer hükümler şunlardır:

a)Yurt dışında Ülkemizi temsil edecek kulüpler, il takımları, diğer takımlar ve sporcular iştirak edecekleri müsabaka için önceden Federasyondan izin almak zorundadır.

b)Bu şekilde, Federasyondan izin alarak yurt dışına gidecek olan takımlar, bütün masraflarını kendileri karşılarlar ve ayrıca masrafları iştirakçi kulüp tarafından karşılanmak üzere Federasyonca görevlendirilecek bir müşahidi gidecekleri müsabakaya beraberlerinde götürmek zorundadırlar.

c)Müsabaka fikstürünün düzenlenmesinden sonra hiçbir oyuncu yerini başka bir oyuncuya vermek veya değiştirmek yetkisine sahip değildir.

d)Fikstürün düzenlenmesi ve kuraların çekilişinde tertip komitesinin ve başhakemin görevlerine müdahale etmemek şartıyla ferdi oyuncular da hazır bulunabilirler.

e)Müsabakaların hangi saate kadar oynatılacağı müsabakanın başlamasından önce başhakem tarafından tespit ve ilan olunur. Ertelenmesine başhakem tarafından karar verilen veya kurallar gereği durdurulan bir maçın aynı gün veya başka bir güne ertelenmesi halinde, maça kaldığı yerden aynı puan, oyun ve set durumu, oyuncuların sahadaki duruş yerleri ve toplarla devam edilir.

f)Müsabakalar ilan edilen saatte başlanır. Bekleme müddeti yoktur. Oyuncuların ilan olunan saatte oyuna başlayacak şekilde sahada hazır bulunmaları şarttır. Zamanında sahada hazır bulunmayan oyuncu başhakem kararı ile hükmen yenik sayılır.

Ancak, turnuva gibi birden çok müsabakanın oynanması gereken hallerde ilk maçın saati ilan edilir, sonraki maçlar müteakiben ve aralıksız olarak oynanır, önceki maçın bitiminde bir sonraki maçın oyuncularının hazır bulunmaları zorunludur.

g)Müsabaka hakemlerinin kendilerine görev verilen maçların başlama saatinden en az on beş dakika önce müsabaka mahallinde hazır bulunmaları zorunludur.

h)Başhakem ve hakemlerin herhangi bir müsabaka ile ilgili olarak doğrudan doğruya veya dolaylı biçimde iddiaya girmeleri, bahis oynamaları kesinlikle yasaktır.

i)Başhakem ve hakemlerin diğer görevlilerin kararları ve bildirmeleri hakkında açıklamalarda bulunmaları veya tenkit etmeleri uygun değildir. Bu husustaki tenkit ve açıklamalarını ancak o görevliye veya başhakeme bildirebilirler.

Kulüpler Arası Tenis Ligleri

Madde 25 – kulüpler arası tenis ligleri, lige iştirak edecek kulüplerin bayan ve erkek takımlarının katılmasıyla kurulur.

Teknik Konular

Madde 26 – Kulüpler arası tenis liglerinin düzenlenmesine, idari ve teknik konularda uygulanan usul ve esaslara ilişkin talimat, Federasyon tarafından yapılır ve duyurulur.

Bu talimatta, lige katılacak takımların sayısı, takımların gruplara dağılımı, müsabaka programları, ligden düşme ve lige yükselme esasları da belirtilir. Bu talimatta gerekli hallerde Federasyonca her zaman değişiklik yapılabilir.


kurallar…

1. TEKLER OYUNU:

Tenis kortu 23.77 m. (78 feet) uzunluğunda ve 8.23 m. (27 feet) genişliğinde, dikdörtgen şeklinde olmalıdır. Saha ortadan boydan boya bir ağ ile ikiye bölünür. Ağ çapı en fazla 0.8 cm. ( 1/3 inç) olan bir ip veyametal kabloya asılır ve iki ucu, kenarları 15cm. (6 inç) geçmeyecek kare şeklinde veya 15 cm. (6 inç) çapında yuvarlak iki direğe bağlanır veya tepelerinden geçirilir. Direklerin yüksekliği, ip veya metal kablonun üst noktasından 2.5 cm. (1 inç) den fazla olmamalıdır. Direkler, merkezleri sahanın her iki yanından 0.914 m. (3 feet) uzaklıkta olacak şekilde dikilmelidir. İp veya metal kablonun üst seviyesi, yerden 1.07 m. (3 feet 6 inç) yükseklikte olacak şekilde ayarlanacaktır. Birleşik haldeki tekler ve çiftler sahası (34. Maddeye bkz.), çiftler ağı gerilmek suretiyle tekler için kullanılırken, ‘Tekler Sopaları (Singles Sticks)” denilen direkler vasıtasıyla ağ desteklenerek 1.07 m. (3 feet 6 inç) yükseklikte durması sağlanır. Bu tekler sopaları kare kesitinde ise kenarları, daire ise çapları 7.5 cm. (3 inç) den fazla olmamalıdır. Tekler sopaları, merkezleri tekler sahasının her iki kenarından 0.914 m. (3 feet) uzaklıkta olacak şekilde yerleştirilir.

Ağ, iki direk arasındaki boşluğu tamamen kaplayacak şekilde gerilmeli ve topun arasından geçmesini önleyecek şekilde küçük delikli olmalıdır. Ağın yüksekliği, orta noktasında 0.914 m. (3 feet) olacak şekilde, beyaz renkli ve 5 cm. (2 inç) eninde bir şerit (kayış) ile gergin olarak sarkacak biçimde zemine tespit edilir. Ağın üst kısmındaki ip veya metal kabloyu kaplamak üzere, 5 cm.den (2 inç) dar ve 6.35 cm. den (2.5 inç) geniş olmamak şartıyla beyaz renkli bir bant bir baştan diğerine ağın üst kısmına geçirilir. Ağ, şerit, bant ve tekler sopalarının üzerine reklam konmaz.

Sahanın enini ve boyunu çevreleyen çizgilerden uçtakilere ana çizgiler (base-lines), kenardakilere yan çizgiler (side-lines) denir. Ağın her iki tarafında servis çizgileri ile yan çizgiler arasında kalan boşluk, yan çizgilere paralel 5 cm. (2 inç) eninde bir çizgi ile iki eşit parçaya bölünür. Bu çizgiye orta servis çizgisi, böldüğü parçalara da servis sahaları denir. Ana çizgilerin orta noktasından sahanın içine doğru ve orta servis çizgisi hizasında, 5 cm. (2 inç) eninde ve 10 cm. (4 inç) uzunluğunda ana çizgilerle dik açı teşkil edecek biçimde birer çizgi çizilir; bunlara merkez işareti denir. Diğer çizgiler en az 1.5 cm. (1 inç), en çok 5 cm (2 inç) eninde olmalıdır. Ana çizgilerin eni 10 cm. (4 inç) den fazla olmayacaktır. Tüm ölçüler, çizgilerin dış kenarları dikkate alınarak uygulanmalıdır. Tüm çizgilerin aynı renkte çizilmiş olması şarttır. Sahanın arka kısımlarındaki reklam panoları, tente gibi eşyaların beyaz ve sarı renkte olmaması gerekir. Oyuncuların görüşüne engel olmayacak açık bir renge izin verilebilir. Sahanın arka tarafında oturan çizgi hakemlerinin sandalyelerine reklam konulduğu takdirde, bunların beyaz ve sarı renkte olmaması gerekir. Oyuncuların görüşünü engellemeyecek açık bir renk kullanılabilir.

Not 1: Davis Kupası, Federasyon Kupası ve Uluslararası Tenis Federasyonunun diğer resmi şampiyonalarında çizgi ve boşluklarla ilgili kurallar bu şampiyonaların kendi yönetmeliklerinde belirtilecektir.

Not 2: Kulüp ve eğlence seviyesindeki oyunlarda her ana çizginin arkasındaki boşluk 5.5 m. (18 feet) den az ve kenarlarda 3.05 m. (10 feet) den az olmamalıdır. 


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.