KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

TEOG’UN KALDIRILMASININ KOZAN BÖLGESİNE ETKİSİ

TEOG’UN KALDIRILMASININ KOZAN BÖLGESİNE ETKİSİ

AKP İktidara geldiği günden bu yana eğitim üzerinde bir çok oynama yaptı. Bu konuda sürekli kanunlar çıkarıldı ve eğitim öğretim deneme tahtasına çevrildi.

Özellikle konusunda tecrübeli birçok okul müdürü yeni yönetmeliğe uzak kalıyor diyerek görevden alınıp, yerine AKP yanlısı olup idarecilik vasfı olmayan birçok eğitimci okul müdürü yapıldı.

Milli Eğitim Bakanları değiştikçe eğitim programları da değişti. TEOG sistemi getirildi. Eğitimde eşitlik sağlanacak denildi. İlkokullarda el yazısı zorunluluğu getirildi ve bunun neticesinde kendi yazdığı yazıyı bile okuyamayan milyonlarca gencimiz oldu.

TEOG ilk başlarda güzel gözükmesine rağmen milyonlarca öğrenci 30-40 kilometre uzaklıktaki okullara gidiş geliş yapmaya, aileler parçalanarak o bölgelerde kiralık ev tutmaya başladılar.

Özellikle büyükşehir yasasıyla mahallelere dönüştürülen ve hiç bir hizmet alamayan kasabalardaki Liselerde büyük darbe alarak öğrencilerini şehir merkezlerine kaptırmış kapatılma konumuna gelmiştir. Gaziköy Lisesi bunların en iyi örneklerinden birisidir.

Bir zamanlar 46 branş öğretmeniyle bin dört yüz elli öğrenciye hizmet veren Gaziköy Lisesi 12 öğrencisiyle kapatılıp kapatılmaması arasında yaşam savaşı vermeye başlamıştır. Bunu KozanBilgi.Net’de ve sesimi Kozan ilçesine duyuran Kozan Akdeniz Gazetesinde defalarca dile getirdim. Gaziköy Lisesine sahip çıkalım diye.

Küçük yerleşim yerlerindeki okulların sistemin yanlışlığı nedeniyle kapanması yüzünden o bölge ekonomik olarak da bitme konumuna gelmektedir. Çünkü çevre köylerden (mahallelerden) de öğrenci gelmediği için ticari anlamda öğrencilerin alış veriş yapmaması nedeniyle esnaflar da sürekli kepenk kapatmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ESİR VE YAS İLANI

Uzmanlar her ne kadar yapılan geri dönüşe hatalı dese de Gaziköy Lisesi gibi yaşam mücadelesi veren eğitim kurumları artık tekrar eski canlılığına kavuşacak ve ilçe merkezine çocuklarını gönderen ekonomik olarak da bitme noktasına gelen aileler de rahat bir nefes alacaklar ve takip edemedikleri öğrencilerini kendilerine yakın mahallelerde okumaları nedeniyle daha iyi takip edeceklerdir.

TEOG sınavları için yarış atına dönen yazın ve hafta sonları dahi kurslara, etüdlere giden hiç tatil yüzü göremeyen öğrencilerde artık rahat nefes alacaktır.

Özellikle köylerden, mahallelerden öğrencilerin ilçe merkezine gelmeyecekleri için ilçe merkezinde bulunan okulların öğrenci yığılmaları da ortadan kalkacak, zaten okul sıkıntısı yaşayan Kozan ilçe merkezinde eğitim öğretim çıtası rahatlayacaktır.

Şu anki dönülen eski düzenin AKP hükümetinin bir başarısıymış gibi anlatılmasının büyük bir yanlışlık olduğunu belirtmek istiyorum. Çünkü bu sistemi onlar değiştirdi ve büyük yanlışlığı görerek tekrar en doğru olanına cumhuriyetin sağladığı insanların bulundukları eğitim yerlerinde okuma fırsatının geri kazanılmasını sağladı.

Ülkemize, Kozan’ımıza, sevgili öğrencilerimize ve kıymetli öğretmenlerimize hayırlı olmasını dilerken Milli Eğitim Bakanlığının merkez dışındaki mahallelerinde eğitim verecek liselerin eğitim kadrosunun, araç gereç ve laboratuar kaynaklarını güçlendirmesini ve yine AK Parti hükümetinin getirdiği en büyük yanlışlıklardan birisi olan büyük şehir yasasının da iptal edilerek kasaba ve köylerin mahalle konumundan çıkarılarak eski yönetim şekline geri getirilmesinin ülkemize çok yararlı olacağını belirtmek istiyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ESİR VE YAS İLANI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın