TERCİH DÖNEMİ ”HUKUK FAKÜLTESİ” Mİ?

TERCİH DÖNEMİ ”HUKUK FAKÜLTESİ” Mİ?

Bu hafta öğrenci arkadaşları ilgilendirecek naçizane bir konu ile karşınızdayım. Malum, üniversite sınav sonuçları açıklandı. Şimdi sıra tercihlere geldi. Hangi bölümleri tercih edeceksiniz?

Sınav zamanına kadar zaten kafanızda yapmak istediğiniz mesleğe dair bir kaç fikir oluşmuştur diye umut ediyorum. Ya da belki ”Hangi bölümü yazsam? Ailem seçtiğim bölüme ne diyecek? Bu bölümü bitirdiğimde mutlu olacak mıyım? Ya da belki de en önemlisi, para kazanabilecek miyim? ” kararsızlığı da beyninizi kurcalıyor olabilir, normaldir. Tercih etmiş olduğunuz bölümün size göre olmadığını üniversitenin başında, ortalarında veyahut bitirdiğinizde bile farketmemiş olabilirsiniz. İnsanların ilgi alanı da değişkenlik gösterebilir. Bu da normaldir. Ancak eğer hukuk tercih edecekseniz size bir kaç uyarı ve tavsiye vereceğim.

Son yargı paketiyle hukuk fakültelerinin 5 yıla çıkarılması planlanırken, avukatlık mesleğine giriş için de sınav şartı getiriliyor. Bilginize!

Şimdi, hukuk okuyacak arkadaşlar buraya bir dikkat-i nazarını versin bakalım:

Bölüme giriş yapmadan ”Amaan üniversiteye geldik artık burası lise değil, kafamıza göre takılırız ” Yook canım! Hukuk fakültesinde adamın canını alırlar, canını. Lisede gördüğün, yalvar yakar geçirin beni dediğin hocalardan artık burada yok. Yr. Doç, Doç ve belki Proflarla muhattap olacaksın. Bir puan vermeyip seni itinayla yaz okuluna bırakacaklar ya da yaz okulu açmayıp seneye alttan al diyecekler. Gözünün yaşına bakmayacaklar dostum. Deliler gibi çalışman, kütüphane yollarını aşındırman gerekecek. Senin hayatın artık fosforlu kalemlerden, ses kayıtlarından, not tutan arkadaşlarına yalvarmaktan ibaret olacak. Çok çalışacaksın. Planlı, programlı, disiplinli bir hayatın olacak. Derslere girmiyim uyuyayım diyemeyeceksin. Kimse saatlerini harcayıp kağıda üç beş kez döktüğü notlarını sana vermez güzel kardeşim. Bunları aklının bir köşesine yaz da öyle git.
Güzel tarafları da çok tabi. Kendini daha önceden hiç bilmediğin bir ortamda bulacaksın. Bölüme adapte oldukça farketmeden kendini geliştirdiğini, farklı açılardan bakmayı öğrendiğini, olgunlaştığını hissedeceksin. Daha disiplinli ve planlı olacaksın. Arkadaşlarınla içtihat tartışmaya, kanun maddesi yorumlamaya başlayacaksın. Hocaların derste ortaya pat diye bir konu atacak ve sende kendini ister istemez o tartışmaya müdahil bulacaksın. Yeni kelimeler öğreneceksin, bilgi dağarcığın gelişecek. İlgi duyduğun şeyleri öğrendiğinde ise kendini mutlu hissedeceksin.Hukuk bitirdiğinde ise..

12 aylık bir staj dönemi seni bekliyor olacak.

İlk 6 aylık savcılık ve mahkeme stajına günü gününe gidip dosyaları inceleyecek, duruşmalara girip usul öğreneceksin.
Son 6 aylık sürede ise kıdemde 5 yılı doldurmuş avukat/ların yanında stajını tamamlayacaksın. Tam donanımlı ve bir çok alanda uzmanlaşmış bir hukuk kadrosu içerisinde yer almak senin faydana olacak. Tek yönlü çalışan hukuk büroları da var tabi. Örneğin sadece ceza hukuku alanında dava alanlar. Bu seni stajyerken sadece ceza hukuku alanında geliştirir; ancak bir hukukçu kendini çok yönlü geliştirmek zorundadır. İcra hukukunu da pratikte bilmek, bir boşanma veya kadastro davası hakkında fikir sahibi olmak zorundasın. Buna dikkat etmelisin.

Stajını tamamladığında ruhsat için evraklarını baroya teslim ediyorsun. Evrakların Türkiye Barolar Birliği tarafından uygun bulunup Adalet Bakanlığı tarafından onaylandığında ruhsatını alıyorsun. Ruhsatın gelme süresi ortalama 45 gün ile 2 ay arasında değişiyor. Geldiği zaman bağlı bulunduğun baro tarafından ruhsat töreni için sana bir gün veriliyor. O gün geldiğinde artık üniversite hayatın boyunca yaptığın tüm çalışmaların meyvesini alıyor ve ”evet tüm bunlara değdi” diyorsun.
Başta baro başkanın olmak üzere yönetim kurulu önünde, “Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine andiçerim.” deyip yeminini tamamladığında o cübbeyi giymeye de hak kazanıyorsun.

Tebrikler! Artık bir AVUKATSIN.

Tercih dönemindeki arkadaşlarıma faydası olması dileklerimle.

Av. Ayşenur ATICI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın