DOLAR 8,85631.03%
EURO 10,38470.68%
ALTIN 498,881,64
BITCOIN 372662-3,31%
Adana
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Tikler…

Tikler…

ABONE OL
03 Eylül 2021 19:01
Tikler…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tikler...

Tikler, beden kaslarında istek dışı ve belli aralıklarla ortaya çıkan kasılmalardır. En sık göz kırpma, kaş kaldırma, omuz ve baş oynatma, burun kıvırma şeklinde görülür.

Tikler, erkek çocuklarda daha çok görülür. Tiklerin çoğu geçicidir. Çocukluk çağında başlayıp, ergenlik döneminde ortadan kalkarlar. Ancak yetişkinliğe kadar devam eden tikler de olabilir.

Çocukta birden fazla tik de görülebilir. Korku, tedirginlik, kaygı ve gerginlik tiklere neden olur. Genellikle tikleri olan çocuklar huzursuz, alıngan, hassas ve kaprislidirler.

Çocuklar öfke ve saldırganlıklarını dışarı yansıtamadıklarında tiksel davranışlar geliştirirler.
Gergin, baskıcı, tedirgin ve kavgacı aile ortamında büyüyen çocukta tik görülebilir.

Yüzüne tokat vurulan çocuklarda göz kırpma tiki gelişir.
Tiklerin oluşmasında bir başka etken de taklittir. Çocuklar yetişkinlerin davranışlarını taklit ederler ve sonra bunu alışkanlık haline getirirler.

Bazen de tiklere organik nedenler sebep olur. Örneğin; sürekli nezle olan bir çocuğun sürekli burnunu çekmesi ya da boğazını temizlemesi… Tiklere neden olan organik bozukluklar varsa, bu bozuklukların tedavisi hemen yapılmalıdır.

Tikler üzerinde duruldukça artış gösterir. Anne-babanın bu konuda bilinçli olmaları gerekir. Çocuğu sık sık uyarmak, ayıplamak, kızmak, yapmamaya zorlamak tikleri daha çok arttırır. Bu yüzden görmezlikten gelmeli, çocuğun dikkati başka bir yöne çekilmelidir. Onu meşgul olacağı başka bir alana yönlendirmelidir.

Anne-baba çocuklarına karşı anlayışlı, sabırlı, doğru model olmalı ve kesinlikle fiziksel cezadan uzak kalmalıdır. Probleme neden olan faktörler ortaya çıkarılmalı ve iyileştirici önlemler alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hayvanlarla ilgili şarkı sözleri

Çocuklar alay edilmeye karşı da korunmalıdır. Alay edildikçe tiklerin görülme sıklığı artar. Eğitim ve doğrudan müdahale ile alaylar engellenebilir. Tikleri sık görülen ve bu yüzden stres altında olan çocuklar mutlaka doktora götürülmelidir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.