DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4392122,57%
Adana
31°

PARÇALI BULUTLU

20:15

AKŞAM'A KALAN SÜRE

434 okunma

Tımar Sisteminin Faydaları

ABONE OL
24 Ekim 2016 21:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tımar Sisteminin Faydaları

Tımar sisteminin faydaları Türk toplulukları tarafından çok eskiden beri bilinmekteydi ve döneminin en büyük devletini kuran Osmanlı’da da kullanılmaktaydı. Tımar, Osmanlı Devleti topraklarında savaşlarda yararlılık gösteren sipahilerle, devlet ve saray büyüklerine dağıtılan topraklara verilen addı. İmparatorluğun yükselme devrinde topraklar tımar ve has olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Savaşta yararlık gösterenlere bunların bir kısmı kılıç hakkı olarak verilir, kalanı has sayılarak sancak beylerine, saray ağalarına dağıtılırdı. Bu sistem sonradan bozulmuş, yeniçeriliğin kaldırılmasıyla 1848’de tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Tımar Askeri ve Tarımsal Verim Kaynağıydı

Tımarlı sipahiler Osmanlı ordusunun en önemli bölümünü oluştururdu. Kendilerine maaş ödenmez, bunun yerine hizmetleri karşılığında dirlik denen toprakların vergilerini toplama hakkı edinirlerdi. Tımarlı sipahi, dirlik toprağını işler, üretim yapar, buradan kazandığı gelirin bir kısmını geçimini sağlamak için bir kısmını da donanımlı asker yetiştirmek için kullanırdı. Bu şekilde yetiştirilen askerlere Cebellü denirdi.

Tımar Sisteminin Faydaları

Devlet bu şekilde cebinden para çıkmadan hem ordusu için asker yetiştirmiş olur hem de toprağının değerlendirilmesini sağlardı.Tımar, büyük bir coğrafya üzerinde hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun ihtişamını korumasına yardımcı olmuştur. Öyle ki o dönemde en önemli üstünlük unsuru olan ordunun dinamikliği buradan geliyordu. Merkezi sistem anlayışıyla yönetilen Osmanlı’nın merkeze uzak bölgelerini denetim altında tutabilmesi konusunda yarar sağlamış olan tımar sistemi, devlet ile asker arasındaki kaynaşmayı sağlamıştır. Ayrıca toprağın sürekli olarak işlenmesi sağlanmıştır.

Otoritenin Zayıflamasının Etkileri

Devlet otoritesinin zayıflamasıyla tımar sisteminin faydaları görülemez hale gelmiş aksine zarar getirmiştir. Fakat bunun sebebi sistemin kötülüğü değil, sistemin uygulanışının ihmal edilişidir. Asker yetiştirilmesine önem verilmediği için, toprak yeterince iyi işlenmediği için tımar sistemi Osmanlı’ya yük olmaya başlamış ve iltizam usulüne gidilmiştir. Tımar işleyenlerin işgüzarlığının sebebi biraz da devletin sınırlarının büyüklüğünden dolayı otoritesini kaybetmesidir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.