Tıpta Nadir Görülen 8 Bin Hastalık Var

Tıpta Nadir Görülen 8 Bin Hastalık Var

Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Atıl Bişgin, dünyada 8 bin hastalığın nadiren görünhdüğünü, her 3 hastalıktan birinin tanımlanamayan nadir hastalıklardan olduğunu söyledi.

Doç.Dr. Atıl Bişgin, yarınki ’29 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü’nde her branştan hekimleri ve sağlık politikalarını belirleyenleri bu hastalıklar hakkında bilgilendirmek, bilinçlendirmek amacıyla etkinlikler yapıldığını söyledi. Nadir hastalıkların görülme sıklığının yüzde 6-8 arasında olduğunu, bu konuda hastanelerin tüm poliklinik başvurularının ise yüzde 20 olduğunu belirten Doç.Dr. Bişgin, şöyle dedi:

“Bugün için tüm hastaların 5’te 1’i neredeyse nadir hastalıklarla ilgilidir. Bu hastaların bu kadar sık hastane başvurusu yapmasının ana nedeni hem tanı almalarındaki zorluklar hem de hastaların genel olarak verilen sağlık hizmetinden memnuniyetsizlikleridir. Bu hastaların maalesef ortalama tanı konulma süreleri 5 yıldan fazla sürmekte ve hastaların da sadece yarısı tanı alabilmektedir.”

Nadir hastalıkların yüzde 80’inin genetik kökenli, kalan bölümünün alerji ve enfeksiyon hastalıklarından oluştuğuna dikkat çeken Doç.Dr. Atıl Bişgin şöyle devam etti:

“Diğer ilgili branşlardan uzmanların katılımı ile de nadir hastalık polikliniklerinin kurulması ve ülke genelinde yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır. Balcalı Hastanesi, 2013 yılında kurulan Tıbbi Genetik Anabilim Dalı, Klinik Genetik Poliklinik hizmetini 2014 yılında vermeye başladı. 2015 yılı içinde 4000 hastaya hizmet verildi. Bunlardan 2700’üne genetik tetkikleri de yapılarak nadir hastalık tanısı konuldu. Bu hastaların poliklinikte, mümkün olduğu takdirde yurt dışı bağlantıları kurularak en son ve yeni tedavi uygulamalarını almaları sağlandı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Remzi Ümit Atay: Hedefimiz iktidar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın